FATİH SULTAN MEHMET’İN YAPTIRDIĞI PEYKLER...

FATİH SULTAN MEHMET'İN YAPTIRDIĞI PEYKLER MEDRESESİ, MÜZE OLUYOR

FATİH SULTAN MEHMET'İN YAPTIRDIĞI PEYKLER MEDRESESİ, MÜZE OLUYOR

FATİH SULTAN MEHMET'İN YAPTIRDIĞI PEYKLER MEDRESESİ, MÜZE OLUYOR
26 Ekim 2021 - 09:38

Vali Ekrem Canalp, Mimar Sinan’ın yapmış olduğu eserlerin mini versiyonlarının peykler medresesinde sergileneceği müjdesini verdi.
 
Edirne Valisi Ekrem Canalp, Restorasyon Çalışmaları Devam Eden Peykler Medresesinde incelemelerde bulundu. Vali Canalp, “restorasyon bittiğinde Mimar Sinan’ın yapmış olduğu en meşhur eserlerin mini versiyonlarını burada sergilemiş olacağız” dedi.
Osmanlı Döneminde Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan, Peykler Medresesinde Edirne Valisi Ekrem Canalp, Vali Yardımcısı Yusuf Güler, Mimar Mesilsa İpekli, İnşaat Mühendisi Abdullah Kaya ve Elektrik Teknikeri Alper Yılmaz ile birlikte alanda incelemelerde bulundu.
İlk restorasyonun 1962'de yapıldığını ifade eden Mesilsa İpekli ;“Peykler Medresesi Osmanlı Dönemi’nde Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış. Kimin yaptığı belli değil. 1962 yılında ilk restorasyonunu görmüş, bayağı yıkık durumdaymış. Orijinal olarak kalan tek kısmı taç kapısındaki mukarnasların ve kubbenin olduğu kısım. 19 odadan oluşuyor. Bir tane açık ibadethane, 1 tane de kapalı ibadethane kısmı var. 2003 yılında Koruma Kurulu tarafından tescil edilmiş, projeleri çizilerek retorasyon ve röleve projeleri onaylanmış. O projelere göre restorasyon işlemine devam ediyoruz” dedi.
Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler de "Aynı zamanda kubbelerdeki çinkoların değişimi için karar verdik. Bununla ilgili çeşitli kamu ve kuruluşlarımızla iş birliği yaptık, özellikle Vakıflar Genel Müdürlüğümüzle bu konuda sizin desteklerinizle destek sağladılar. Kubbe kısmı Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından çinkoları değiştiriliyor. Alt yapı ve senaryoya ilişkin işlemler Valiliğimizce yürütülmekte" dedi.
Peykler Medresesinin restorasyonu ile birlikte geleceğe taşıyacağız diyen Vali Ekrem Canalp "Peykler Medresesi Edirne tarihinin bir parçasıdır. Nasıl ki camilerimiz Edirne tarihine ışık tutuyorsa, aynı şekilde Edirne’nin medreseleri de aslında Edirne’nin geçmişine, bir şekilde turizmine de ışık tutuyor. Buranın yan tarafında Saatli Medresemizi Fatih Müzesi olarak  işlevlendirdik ve hizmete açtık. Şu anda içine bulunduğumuz bu mekanda iki şeyi beraber yapıyoruz. Birincisi aslına uygun şekilde restore ediyoruz. Bu şekilde restorasyonla birlikte geleceğe taşımış olacağız.  Aynı zamanda bu restore etmiş olduğumuz bu eseri de müzeye dönüştüreceğiz. Mimar Sinan’ın yapmış olduğu en meşhur eserlerin mini versiyonlarının burada sergilemiş olacağız.
YENİ KÜLTÜREL MİNİ ÜÇGEN
Dolayısıyla burası hem Üç Şerefeli Camimizin bitişiğinde bulunmasıyla, bir tarafının Saatli Medrese ve Fatih Müzesi olması dolayısıyla ikinci bir müze olarak burası aslında yeni bir kültürel üçgen çıkmış olacak. Dolayısıyla Edirne’ye gelen misafirlerimiz bu bölgeye geldikleri zamanda bu üç yapıyı da hem beraber ziyaret etme imkanı bulacak, aynı zamanda bir cami, iki müzeyi ve iki medreseyi de aynı anda ziyaret etme imkanı bulacaklar. Bu Edirne’nin yeni bir kültür alanı olarak bu alanı da canlandırma imkanı bulmuş olacağız. Bu alanla ilgili yapılan restorasyon çalışmaların temel maliyetini biz kendimiz karşılıyoruz. İl Özel İdaresi marifetiyle buradaki çalışmaları kendimiz yürütüyoruz. Aynı zamanda Vakıflar Genel Müdürlüğümüz, Vakıflar Bölge Müdürlüğü aracılığıyla burada caminin üstünde bulunan kubbelerdeki kurşunların ve kurşunların yenilenmesi konusundaki hizmeti de bize onlar sağlamış oldular. İnşallah yakın zamanda buradaki çalışmalar tamamlandığında buradaki kültürel alanı hizmete açma imkanı bulunacak. Şu anda bir taraftan bu restorasyonu yapıp öbür taraftan da müze kurulumu ile ilgili ihale işlemleri bir taraftan devam ediyor. Bir tanesi bitip diğerine başlamayacağız" dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"TÜRKİYE SİNAGOGLARI" FOTOĞRAF SERGİSİ EDİRNE'DE AÇILDI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI