FESTİVALLER KENTİNDE START VERİLDİ

FESTİVALLER KENTİNDE START VERİLDİ

FESTİVALLER KENTİNDE START VERİLDİ

FESTİVALLER KENTİNDE START VERİLDİ
27 Nisan 2019 - 09:20

Festivaller şehri Edirne’mizde 9. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivaliyle birlikte start verildi. Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali, her yıl olduğu gibi bu yılda renkli görüntülere sahne oldu. Dün başlayan ve yarın sona erecek festivalde, müziğin evrenselliği ile buluşacak olan katılımcılar, ciğerin eşsiz lezzetinin tadına bakma imkanına da sahip olacak.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, festivalde gerçekleştirdiği konuşmada, Edirne’ye 5 buçuk milyon turistin geldiğini söyledi. Turist sayısını 10 milyona çıkartacağız diyen Gürkan, gelen turistlerin Edirne ekonomisini kalkındıracağını ifade etti. Esnafa da çağrıda bulunan Gürkan, “Bütün esnafımızdan Edirne’mize ve Edirnelilere yakışacak şekilde hizmet vermesini ve uygun fiyat politikası uygulaması bekliyoruz” dedi.
Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne’yi gastronomi turizminde ön plana çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, “Belediyemiz, Üniversitemiz ve Valiliğimizde bu hususta yeni atılımlar olacak. İnşallah önümüzdeki dönemde doğayı, kültürü ve sahil turizmini yanında Edirne için gastronomi turizmini ön plana çıkaracağız.”dedi.
Edirne Belediyesi tarafında‘Edirne’ye Gel, Ciğerimi Ye’ sloganıyla organize edilen 9’uncu Bando ve Ciğer Festivali coşkulu başladı. Edirne Belediye Bandosu Başta olmak Üzere, Türkiye’nin farklı illerinden ve Balkanlardan gelen 6 faklı bando ekibi ile Belediye önünde başlayan kortej Atatürk anıtında çelenk sunumu, saygı duruşu ve istiklal Marşının okunmasından sonra program için Kortej bandoların gösterileri eşliğinde Saraçlar caddesine yürüdü.
Saraçlar Caddesinde festival programı hakkında açıklamalarda bulunan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “2014 yılında göreve başladığımızda yılda yaklaşık 2 milyon 200 bin civarında çoğunluğu yerli turistlerden oluşan, çoğunu civan belediyelerimizin getirdiği bir turist potansiyeline sahiptik. O gün kentte ki tüm paydaşlarla bir stratejik plan yaptık, bir vizyon ortaya koyduk. Dedik ki; ‘Biz Edirne’ye gelen turist sayasını orta vadede 5 milyona; uzun vadede 10 milyona çıkaracağız. Geçtiğimiz 5 yıllık dönem de herkes ama herkes bu amacın gerçekleşmesi için dürüst ve özverili bir şekilde çalışmalarını yaptı. Zaman zaman birçok kurum kendi çalışmasını yaptı, zaman zaman birçok kurum bir araya gelerek birlikte çalıştı. Bugün geldiğimiz noktada Kültür Bakanlığımızın 2018 yılı verilerini açıklamasıyla şehrimize gelen turistlerin 5,5 milyona yaklaştığını görüyoruz” ifadelerine yer verdi.
Edirne Valisi Ekrem Canalp ise, “Festivaller her ülke için, her kent için çok kıymetli ve çok değerli. Festivallerin en önemli fonksiyonu, tanıtım fonksiyonudur. Festivallerle beraber bizler kendi ilimizi, kendi ilçelerimizi ve kendi memleketimizi değişik insanlara tanıtma imkanı buluyoruz. Aynı zamanda festivaller, turizminde canlanması için çok önemli bir fonksiyonu ifa ediyor. Kendi ilimizin de sosyal hayatının canlı ve diri tutulmasında çok önemli fonksiyonu yerine getiriyor. Bugün bu meydanı doldurmuş Edirnelilerde bu coşkuyu, bu heyecanı bizimle beraber hep birlikte yaşama imkanı buluyorlar. Belediyemiz, Üniversitemiz ve Valiliğimizde bu hususta yeni atılımlar olacak. İnşallah önümüzdeki dönemde doğa, kültür ve sahil turizminin yanında, Edirne için gastronomi turizmini ön plana çıkaracağız. Bugün burada açılışını yaptığımız Bando ve Ciğer Festivali gastronomi turizminin de çok canlı ve çok diri bir örneğini teşkil ediyor. 5,5 milyon turist rakamı gerçekten çok önemli bir sayı ve önemli bir hedef ama bu hedefi artık daha da ileri taşımanın zamanı geldi. Geçen yılın 3 ayında gelen turist sayısı ile bu yılın 3’ncü ayında konaklamaya gelen turist sayısı yüzde 25 arttı. Bir yıl içerisinde yüzde 25’lik bir artış gerçekten çok anlamlı ve çok değerlidir. Artık bu artışları geleceğe çok güçlü şekilde taşımamızın da zamanı geldi. Edirne’ye 5,5 milyon turist yetmiyor. Edirne 10 milyonlu rakamları da yaşayacak. Edirne’nin sınır kapıları, Edirne için her zaman bir fırsattır. Ama biz bu fırsatı da ekonominin çarkları içerisinde döndürmek zorundayız. Mutlaka bundan faydalanmamız gerekir. Sınır kapılarımız üzerinde tanıtım reklamlarını uygulamaya koyacağız. Edirneliler, bu festivallerle beraber Edirne’yi canlı ve diri tutmayı çok iyi biliyorlar. Edirne bir festivaller kenti.
Konuşmaların ardından festivale katılan tüm bando ekiplerine teşekkür ve katılım belgeleri takdim edildi. Festivale katılan bando ekiplerinin mini gösterileri eşliğinde, festivalin birinci günü son buldu.
Daha sonra festivale katılan tüm bando ekiplerine teşekkür ve katılım belgeleri takdim edildi. Festival kapsamında sözü ve bestesi Beyazıt Sansı’ya ait olan Tava Ciğer Marşı’nın okunmasının ardından bando ekiplerinin mini tanıtımı ve gösterisi düzenlendi.
Bando ve Ciğer Festivali’ne bu yıl Bursa Büyükşehir Belediye Bandosu, İzmir Seferihisar Belediye Bandosu, Bolu Belediye Bandosu, Macaristan Zigetvar Bandosu, Macaristan Pécsi Bandosu, Bulgaristan Dobriç Bandosu, Romanya Pitesti Bandosu, Moldova Zaim Bandosu, Bosna Hersek Spisak Ucesnika Bandosu, Karadağ Hercek Novi Bando ekipleri katılıyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SORUŞTURMA TAMAMLANDI
SORUŞTURMA TAMAMLANDI
ÇALILIK ALANDA YANGIN
ÇALILIK ALANDA YANGIN