FİYAT ÇİFTÇİYİ MEMNUN ETMEDİ

FİYAT ÇİFTÇİYİ MEMNUN ETMEDİ

FİYAT ÇİFTÇİYİ MEMNUN ETMEDİ

FİYAT ÇİFTÇİYİ MEMNUN ETMEDİ
09 Ağustos 2019 - 04:30

MERT SOYLU
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli 2019/2020 üretim sezonu ayçiçeği alım fiyatını açıkladı. Pakdemirli, % 40 yağ oranlı, % 9 rutubetli ve % 2-4 yabancı madde içerikli yağlık ayçiçeği tohumunun fiyatının 2019/2020 üretim sezonu için 2.500 TL/ton olarak belirlendiğini duyurdu.
Yağlık ayçiçeği, Ülkemiz bitkisel yağ tüketiminde %75-80 seviyelerinde payı olan ve yüksek yağ oranı ile en önemli yağlı tohumlu bitki konumunda yer alıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı ile sektör temsilcilerinin bir süredir fiyat konusunda birlikte çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Bakan Pakdemirli, çalışmalarının nihayete erdiğini söyledi.
Bakan Pakdemirli, Dünyadaki yağlık ayçiçeği üretimi ile dış piyasalardaki gelişmeler ve iç piyasa dinamiklerinin değerlendirilmesi neticesinde, % 40 yağ oranlı, % 9 rutubetli ve % 2-4 yabancı madde içerikli yağlık ayçiçeği tohumunun fiyatının 2019/2020 üretim sezonu için 2.500 TL/ton olarak belirlendiğini açıkladı.
Üreticilerimiz açıklanan fiyata ilave olarak, Bakanlığımızca verilen ton başına 400 TL fark ödemesi ve 92 TL mazot-gübre desteği ile birlikte toplam 492 TL daha kazanacaklarının altını çizen Bakan Pakdemirli, "Açıkladığımız bu fiyatın ayçiçeği üreticilerimiz, sanayicimiz ve sektörün tüm birimleri için hayırlı, uğurlu olmasını diliyor ve bol verimli, bereketli hasat temenni ediyorum" dedi.
Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, “Açıklanan fiyat üreticilerimizi memnun etmemiştir. Mazot ve gübre fiyatlarının pahalı olduğu bir dönemde verilen bu fiyat çiftçimizi üzmüştür. Çiftçiliğin bitme noktasına geldiğinin işaretidir. Yağlık ayçiçeği, Ülkemizde bitkisel yağ tüketiminde %75 – 80 seviyelerinde payı olan ve yüksek yağ oranı ile en önemli yağlı tohumu bitki konumunda yer alıyor. Biz bu dönem en iyi verimi almamıza rağmen açıklanan fiyat çok düşüktür” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜRKİYE PALETLİ YÜZME BİREYSEL AÇIK YAŞ KIŞ ŞAMPİYONASI SONA ERDİ
TÜRKİYE PALETLİ YÜZME BİREYSEL AÇIK YAŞ KIŞ ŞAMPİYONASI...
İNŞAAT MALZEMELERİ DEPOSUNDA YANGIN
İNŞAAT MALZEMELERİ DEPOSUNDA YANGIN