GÖNÜLLERİN EKİPLERİ

GÖNÜLLERİN EKİPLERİ

GÖNÜLLERİN EKİPLERİ

GÖNÜLLERİN EKİPLERİ
24 Kasım 2018 - 05:57
Reklam

Doğal afet olayı oluştuğunda ilk gördüğümüz kişiler arasında (Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri) UMKE’yi de yaz-kış demeden görmekteyiz. Bu kapsamda her olaya ve her afete rahatça erişebilmek ve oluşan hasarı minimuma düşürmek için UMKE’nin ekibi kan kazandı.

 

Gönülleriyle katıldıkları ama bedenleriyle yoruldukları, her afette canları pahasına bir can kurtarmak için geceli gündüzlü çalışan UMKE gönüllüleri yine çalışmalarıyla takdir topladı. Edirne İl Sağlık Müdürlüğü 20. Bölge UMKE Birimi, Sarayiçi Yerleşkesi’nde gerçeğini aratmayan bir tatbikat gerçekleştirdi. Çalışmaları kapsamında UMKE 3 gündür Sarayiçi bölgesinde kamp yaparak, eğitimlerini devam ettirdi. Birbirinden farklı afet senaryolarıyla afet esnasında neler yaptıklarını ve neler yapılması gerektiğini basın emekçilerine  tekrar canlı olarak aktaran UMKE gönüllüleri bu defa da madende oluşan patlama sonucu göçük altında kalan 3 yaralının hayatını kurtardılar.

 

“AFETLERDEN KORKMA, HAZIRLIKSIZ OLMAKTAN KORK”

UMKE gönüllülerinin çalışmalarını ve tatbikatlarını takip eden Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, gönüllülerin elinden gelenden fazlasıyla çalışmalara katkı sağladığını vurguladı. Kalkan UMKE tatbikatları ve gönüllüleri hakkında; “20. bölge UMKE ekibi Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne’nin öncülüğünde Sarayiçi bölgemizde üç gündür kamp gerçekleştirdiler. Bu kampta dağda medikal kurtarma, su üstü medikal kurtarma, enkaz içerisinde yaralıya tıbbi müdahale yapma, başarılı şekilde onları transfer etme ve ilk defa burada kurumlar arası işbirliğini gerçekleştirmek anlamında  senaryo gereği AFAD ile kolluk kuvvetleri ile birlikte bir çalışma gerçekleştirdik. Burada arkadaşlarımızın olayda intikal kabiliyeti yol emniyetinin alınması, yaralıların sağlıklı bir şekilde tedavi merkezlerine taşınması işlemini izlemiş oldunuz. Ekiplerimiz her zaman tatbikatlar yaparak hazır durumdadır. Arkadaşlarımızın havanın gece 0’a indiği derecede kamp yaptılar. Bu etkinliğimize 35 arkadaşımız katıldı. Sahada yaşanabilecek bütün konuları çalıştılar. Bölgenin koşullarına göre senaryo yazıp, bunu uyguladılar. Biz afetlerden korkma, hazırlıksız olmaktan kork desturu ile hareket ediyoruz. Bu tatbikatlarımızı da arttırarak devam etmek istiyoruz” dedi.

 

“EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKÜRLER”

Kalkan Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün tahsis etmiş olduğu yeni araç hakkındaysa; “Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün bize göndermiş olduğu UMKE aracı tam donanımlı. Bu UMKE’nin 4’üncü aracı. Envanterimizi giderek geliştirmeliyiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

EDİRNE UMKE’NİN ARAÇ SAYISI 4’E YÜKSELDİ

Ayrıca Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ülke genelinde 42 il ile birlikte Edirne’ye de yeni UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri) aracı gönderildi. Tam donanımlı 4x4 arazi aracı olma özelliğine sahip UMKE aracı ile birlikte Edirne İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki UMKE aracı 4’e çıkarıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SELAYI SUSTURMAYA İZİN VERMEYEN İMAM,O GECE OLANLARI ANLATTI
SELAYI SUSTURMAYA İZİN VERMEYEN İMAM,O GECE OLANLARI ANLATTI
'' ARABALI TREN '' YURDA GİRİŞ YAPTI
'' ARABALI TREN '' YURDA GİRİŞ YAPTI