Reklamı Geç
YAZIKTIR, GÜNAHTIR, AYIPTIR

YAZIKTIR, GÜNAHTIR, AYIPTIR

YAZIKTIR, GÜNAHTIR, AYIPTIR

YAZIKTIR, GÜNAHTIR, AYIPTIR
24 Kasım 2018 - 06:56

Edirne’de bulunan sivil toplum kuruluşları ortak bir açıklama yaparak, Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi içerisinde bulunan eski spor alanına camii inşaatı için kesilen ağaçlar için büyük tepki gösterdiler.

 

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, öncülüğünde yapılan açıklamaya A.D.D Edirne Şubesi, ÇYDD Edirne Şubesi, Edirne Kent Konseyi, Edirne Tabipler Odası, Edirne Diş Hekimleri Odası, TMMOB Edirne İKK dernekleri büyük destek verdi.

 

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, yaşanan kıyıma şu sözlerle yaşanan duruma yer verdi.  “Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi’nde bulunan merkez kütüphanenin yanında, Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümü’nün hemen karşısında, spor alanı olarak ayrılmış, öğrencilerin ve hastaların altında dinlendiği ağaçlık alana cami inşaatına başlanmıştır. Konu ile ilgili olarak Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği’nin Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’ne, bu alanın yeşil alan olarak değerlendirilmesi, öğrenci ve hastaların ihtiyaçları doğrultusunda düzenlenmesi, üniversite bünyesindeki yüksekokulları, fakülteler, yaşam merkezi dahil olmak üzere çok sayıda mescit bulunduğu, yapılması düşünülen cami için başka bir alanın seçilebileceği belirtilmiştir.

 

Eğitimin, bilimin, tıbbın, akılcı düşünmenin ve davranmanın temel yeri olduğunu düşündüğümüz üniversitede böyle bir durumun ortaya çıkması bizi son derece üzmüştür. Hatırlatmak isteriz ki; Penceresinden ağaç gören hastalar, görmeyenlere göre daha çabuk ve daha az komplikasyonla iyileşmektedir.

Kurumunuzun konu ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmek konusunda bir çaba içine girmesini talep etmekteyiz. Aksi takdirde Trakya Üniversitesi de dünyada, Türkiye’de ve Edirne’de ağaç katliamına ortak olan bir kurum olarak tarihte ve akıllarımızda yerini alacaktır.

 

T.Ü yetkililerine sesleniyoruz; Bu alandan kaç ağaç söküldü, nereye nakledildi? Kuruyan her ağaçta vebal altında olacaksınız. Yazıktır, günahtır, ayıptır lütfen yapmayınız,çocuklarımıza daha yeşil bir dünya bırakmak önce bilim insanlarının,sonra tüm insanlığın görevidir.Ama biz her şeye tanığız, çok üzgünüz,utanıyoruz , sizi durduramadık” açıklamasında bulunuldu.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Birol Koyunlulu
    5 ay önce
    Bu açıklamayı yapan kişiler kendi başlarına edirneye veya kendi bahçelerine kaç ağaç dikmişlerdir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HİPERTANSİYON VE OBEZİTE KONUSUNDA BİLGİLENDİRDİLER
HİPERTANSİYON VE OBEZİTE KONUSUNDA BİLGİLENDİRDİLER
FİDELERE İLGİ ARTIYOR
FİDELERE İLGİ ARTIYOR
Reklamı Geç