GÖRÜŞMELER BAŞLADI, EKMEĞE ZAM KAPIDA

GÖRÜŞMELER BAŞLADI, EKMEĞE ZAM KAPIDA

GÖRÜŞMELER BAŞLADI, EKMEĞE ZAM KAPIDA

GÖRÜŞMELER BAŞLADI, EKMEĞE ZAM KAPIDA
17 Kasım 2020 - 08:45

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, fırıncıların ekmeğin 2 liradan satılması teklifini kabul etmeyeceklerini ancak ilerleyen günlerde ekmeğe zam yapılacağını açıkladı.
Cingöz, “Fırıncıların yapmış olduğu davranış biçimi doğru bir davranış. Çünkü daha önce de söylediğim gibi yapmış oldukları zammın yasal bir dayanağı yok. Bundan sonraki süreci hep beraber izleyeceğiz. Bize tarife talebi ne zaman geldi? Tarife değişikliği talebi bize 07.10.2020 tarihinde geldi. Bu arkadaşlar bana geldiler. Ekmeğe zam yapacağız dediler. Ben de bu böyle olmaz. Bağlı olduğunuz odaya müracaatınızı yapın, bize gelsin değerlendiririz dedim. Cumartesi günü Yılmaz Cambaz, ‘Koronavirüsü bahane ederek bizi oyaladılar’ diyor. Aslında bizim yapmış olduğumuz tamamen hukuki. Onlar bana geldiği zaman, ‘Toplantıları yapamıyoruz. 1 Aralık’tan sonra eğer ki ertelenmezse o zaman toplanıp sizin tarife talebinizi değerlendiririz’ dedim. ‘Ekmek fiyatı olarak ne düşünüyorsunuz?’ diye sordum. 220 gram 2 TL dediler. Bu fiyatın çok olduğunu söyledim. Böyle bir tarife veremeyiz. Yine de ben size Türkiye’nin en yüksek fiyatını vereceğim dedim. En yüksek fiyat 7 Lira 69 Kuruş. Biz de 8 Lira veririz. Ekmeğin tanesine yansıyacak fiyat oranı 5 Kuruş civarı olur. O da çok önemli değil. Bu arkadaşlar bizim söylediklerimizi dikkate almadılar” ifade etti.
Cingöz ; “Tüketici Koruma Kanunu 6502 sayılı ibaresine dayanarak 6 Kasım itibariyle ekmeği 200 gramı 2 TL’den satışa sundular. Bu sefer ne oldu? Resmi makamlar devreye girdi. Sonuç itibariyle geri adım attılar. Edirne halkına hayırlı olsun diyorum. Bize yapılan suçlamaları haksız buluyorum. O gün Sayın Dernek Başkanı, ‘Kemal Cingöz ekmeğe zam vermiyor ama simit 2,5 TL’ dedi. Sokakta 2,5 TL’ye simit alan var mı? Simit 1,5 TL. 2,5 TL olan nedir? Hastanelere verilen fiyat tarifesinde açma simittir. O doğrudur. Ama halk tipi simit 2,5 TL değil. Simitçiler de bunu duymuşlar. Lokantacılar Odası’ndan telefon açtılar. Simitçiler yeni tarife isteyecekler. Doğal haklarıdır, isteyebilirler. Ama öyle bir simit fiyatı yok. Bu yanlış ve yanıltıcı bir beyan” dedi.
EKMEĞE ZAM YAPACAĞIZ AMA 220 GRAMLIK EKMEĞE 2 TL DİYE DİRETİRLERSE BU FİYATI VEREMEYİZ
Ekmeğe makul bir zam vereceklerini açıklayan Cingöz; “Arkadaşlar Sanayi ve Ticaret Odası’na 22 Eylül’de müracaat etmişler. 200 gram 1,75 olarak talep etmişler. Ondan sonra çevirmişler. 3 Kasım’da 220 gram 2 TL olsun. Bu yazboz tahtası mı? 1 haftada 1,75’ten 2 TL’ye çıkabilir misin? Biz onlara yine zam vereceğiz. Biz fırıncıların düşmanı değiliz. Yanlış anlaşılma olmasın. Benim hiç kimseye karşı önyargım yoktur. Ama 220 gram 2 TL diye diretirlerse bu fiyatı veremeyiz. Bunu da kamuoyunun takdirine sunuyorum. Böyle bir fiyat Türkiye’de yok. Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı ile de bir araya gelip değerlendirme yapacağız. Benim düşüncem Türkiye’deki 7 Lira 69 Kuruş’un üzerinde vermek. Ama 220 gram 2 TL diye diretirlerse ekmeğin kilosu 9 Lira 09 Kuruş’a gelir. Böyle bir fiyatı şahsen verme taraftarı değilim. Edirne genelinde 225 fırıncı, 450 bin nüfus var. O insanları da düşünmek gerekiyor. 6 Kasım itibariyle halka 50 kuruş fazla satılan ekmekle ilgili söyleyebileceğim fazla bir şey yok. Resmi kurumlar var. Tutanaklarını tuttular. Bana vatandaş da geldi. ‘Benim cebimden çıkan para bana mı gelecek?’ diye sordu. Öyle bir şey de yok. Vatandaşın cebinden çıkan para ceza yazılırsa devlete gidecek. Şu anda 100 gram simit 1,5 TL. 2,5 TL olan açma simit 200 gram. Burada da yanlış anlaşılma olmasın. Sokakta satılan simit 100 gram 1,5 TL. Şimdi yeni tarife isteyeceklermiş. Fiyatı da belirtmemişler. Bakalım kaç para isteyecekler? Ayrıca Sayın Valimizin de talimatı var. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı kendilerini aramış. Biz yılbaşına kadar ekmeğe zam yapmama kararı aldık demişler. Sayın Valimiz de zaten göndermiş olduğu haberlerde vali yardımcılarımızın ifadesi de o. Fırıncılarla yapılan toplantılarda ‘Yılbaşında fiyatlar güncellenecek’ ama onların istediği fiyatlar olur mu? Ben güncelleneceğini düşünüyorum” şeklinde açıkladı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği arasında  İş Birliği anlaşması imzalandı
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri...
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI