HAVADA, KARADA, NEHİRDE: EDİRNE TURİZMDE HER...

HAVADA, KARADA, NEHİRDE: EDİRNE TURİZMDE HER YERDE!

HAVADA, KARADA, NEHİRDE: EDİRNE TURİZMDE HER YERDE!

HAVADA, KARADA, NEHİRDE:  EDİRNE TURİZMDE HER YERDE!
09 Haziran 2021 - 09:32

Meriç Nehri’nde düzenlenen kürek sporunun ardından, motokros çalışmalarına da imza atıldı. Gelecek aylarda Demirhanlı Köyü’nde ‘havacılık sporu’ projesinin de hayata geçirilmesi planlanıyor.
Edirne Valiliği ile Türkiye Motosiklet Federasyonu iş birliğinde Musabeyli köyünde yapılan motokros parkurunun tanıtımında konuşan Edirne Valisi Ekrem Canalp, su ve motor sporlarında Edirne’nin Türkiye’de merkez hale geleceğini söyledi. Hava sporu içinde müjde veren Vali Canalp, paramotorların, tek pervaneli uçakların ve iki motorlu uçakların ilerleyen dönemde Demirhanlı köyünden kalkacağını ve Edirne’nin hava sporunda merkez hale geleceğini ifade etti.
Edirne Valiliği ile Türkiye Motosiklet Federasyonu iş birliğinde yapımının yüzde 90’ı tamamlanan motokros parkurunun üst yapısının da inşasına bu hafta başlanacak. Mesire alanının yanı sıra çadır kamp alanı da kurulacak olan bölgede ayrıca karavan kampı da yapılacak. Yaklaşık 40 hektarlık alanda vatandaşlar diledikleri takdirde karavanlarıyla da konaklama yapabilecek. Sosyal tesislerinde içinde yer alacağı alanda aynı anda 40 motosikletin yıkamasının yapılabileceği tesiste kurulacak. Birçok sosyal donatı alanıyla birlikte cazibe merkezi haline gelecek olan alanın tanıtım toplantısı dün Musabeyli köyünde gerçekleşti.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Edirne’de farklı değişik şeyler oluyor. Bundan yaklaşık iki buçuk yıl önce bir vali atandı. İlk valiliğiydi heyecanlıydı. İlk konuşmamızda baktık ki iş anlamında tıpkı bir Edirneli. Edirne’yi tanıma anlamında tıpkı bir Edirneli ve Edirne’nin geleceğine yatırım yapma anlamında tıpkı bir Edirneli. Sayın valimiz ilk günden bu yana Edirne’nin bugününe değil yarınına dönük projeleri gerçekleştirme konusunda bunu çok samimiyetle söylüyorum. Bir birimizi övmeye ihtiyacımız yok. Sadece tarihe not düşmek adına bunları söylüyorum. Çok heyecanlı, çok istekli. Geçmişte gündeme getirilmiş ama gerçekleştirilememiş birçok konu vardı. Meriç nehrinde arşimet türbini nehir kenarlarının düzenlenmesi. Ben kendisine de söylemiştim bunu hiç kimse başaramadı bende dahil diye ‘ben yaparım’ dedi yaptı. Bir Edirne vatandaşı olarak yürekten bir alkış.
Bu motokros pistini ilk konuşurken hadi canım o kadar da değil dedim vallahi onu da yaptı bir alkış daha. Sayın valim sizi bu şehrin belediye başkanın ötesinde, bu şehirde doğmuş büyümüş ve son nefesini bu şehirde defnedilecek bir Edirneli olarak şükranlarımı arz ediyorum. Edirne’ye katmış olduğunuz bu değerlerin ötesinde kurumların birlikte iş yapma, Edirne için ortak enerji, heyecanı, aklı öne çıkarma davranışı hepsinin ötesinin de kıymetli.
Bu ortak akıl, heyecan çabanızı inşallah hiç yitirmezsiniz. Bunun herkese örnek olmasını diliyorum. Başta Edirneliler olmak üzere herkese örnek olmasını diliyorum. Bu güne kadar sayın valimizin yaptığı bütün projelerde yada belediyemizin yaptığı veya diğer kurumların yaptığı projelerde hiçbir şeyimizi sakınmadık. Ne sayın Valimiz, ne biz ne de diğer arkadaşlarımız. Her şeyi paylaştık. Üzüntüyü de paylaştık. Sıkıntıları da paylaşarak azalttık. Umudu heyecanı da paylaşarak çoğalttık. Ben Edirne´ye bu eserin, motokros pistinin kazandırılmasında emeği geçen başta sayın Valimiz olmak üzere herkesi kutluyorum. Her zaman bir arada olmaya devam edeceğiz.”
Edirne Valisi Ekrem Canalp de konuşmasında şunları belirtti, “ bundan yaklaşık 11 ay önceydi Edirne’de motor sporuna gönül vermiş olan değerli arkadaşlar bir istekte bulundular. Bu sporu yapabileceğimiz güvenli bir alan istiyoruz dediler. Edirneli sporculara yönelik bir yer yapmak ilk etapta doğru değildi ve düşündük Edirne’ye yakışan uluslar arası motor sporlarının yapılacağı bir alan yapmaktır dedik.
Şu anda yapmış olduğumuz bu alanda, gerek pistle ilgili olsun, gerekse sosyal donatı alanlarıyla ilgili, padokla ilgili olsun, yapmış olduğumuz projenin her bir aşaması federasyonumuzla beraber gerçekleştirildi. Biz burada inşallah sonbaharda uluslararası yarışmaları beraberce düzenleyeceğiz ve uluslararası yarışmaların yapılacağı bir pisti inşallah beraberce sonuçlandıracağız.
Hafta sonu TED Edirne Koleji ile birlikte bir su sporları yarışması düzenledik. Orada iddialı bir cümle söyledik. Edirne su sporlarının merkezi olacak dedik. Türkiye’de de su sporlarının merkezi gerçekten Edirne olacak. Bugün bir iddiada bulunuyoruz ve diyoruz ki; Edirne Türkiye´de motor sporlarının da merkezi olacak.  Bunun bir tarafın da kurumlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız var. Motor sporuna gönül vermiş derneklerimiz var. Bir tarafından il özel idaremiz var. Ve örnek veriyorum buranın su ihtiyacı var temiz su ihtiyacı var. Bunu da Edirne belediyesinin içme suyu hattından alıyoruz. Burasını uluslar arası standartta görüyorsanız da buradan akan çeşme suyunun da tertemiz akması gerekiyor. İçme su ihtiyacımız olduğunu söylediğimizde Belediye başkanımız hiçbir tereddüt göstermeden hemen dedi.
Herkes ne ihtiyaç varsa hemen diyor elini taşın altına koymak sureti ile ilerliyor. Burada pistin yüzde 90’lık kısmı bitti. Ambulans yollarımızı tamamlamamız gerekiyor onları tamamlayacağız. Buradan 5 bin kamyonluk malzeme nakli oldu. Burada 1810 metrelik pist var. Burada 7 adet atlama rampası var.
Bu hafta itibarıyla pistin yanındaki üst yapının da inşasına başlıyoruz. Bu çerçevede, sadece burada motor sporlarına gönül vermiş insanların ihtiyaç duyacakları fizik koşulları değil, çok daha ötesini planlıyoruz. Zaten mesire alanımız var, bunun dışında aynı zamanda bir çadır kamp alanı kuracağız. Motor sporuna gönül vermiş insanlar, arzu ediyorlarsa bu çadır alanında konaklayabilecekler. Aynı zamanda bir de karavan kampı yapacağız. 37 hektarlık alanda insanlar arzu ederlerse karavanlarıyla konaklama imkanına sahip olacaklar. Sosyal tesislerimiz olacak. Hem seyir alanlarımız ama aynı zamanda doğayı çok zorlamadan tribünleri de yapacağız. Aynı anda 40 tane motosikletimizi yıkayabilecek tesisimiz de olacak. Sosyal donatı alanları da olacak. Bunlar olurken buranın doğasına en ufak bir zarar verilmeden atıklar bertaraf tesisine götürülmek üzere toplanacak. Burasının doğasını da koruyarak bu sporu koruyarak ileriye taşıyacağız.
Önümüzde bir tane daha iddialı iş kaldı. Su ve motor sporlarında Edirne’yi Türkiye’nin merkezi yapalım dedik. Ama bu şekilde ki bir tanımlamanın olmadığını biliyorum ama hava sporları diye bir spor var. İnsanların havada da değişik hava sporları yapabildikleri aktiviteleri var. paramotorlar gibi, tek pervaneli uçaklar gibi. Türkiye’de de hava sporlarına gönül vermeye başlayan bir kitle olmaya başladı.
Şuanda bu şekilde imkanı kullanan tek bir yer var İstanbul ama bizim geçmişte inşasına başlanmış ancak yarım kalmış bir havaalanı projemiz var. Edirne’de yolcu uçaklarının kalktığı bir havaalanına bir ihtiyaç var mı bence yok. Hızlı tren Edirne’ye ulaştıktan sonra yolcu taşımacılığı yapacak bir havaalanına çok bir ihtiyaç kalmayacağını söylemek doğru olur. Yarım kalmış bu havaalanını da Türkiye’de ki hava sporlarının merkezi haline getirmek mümkün. Bu müjdemi de sizinle paylaşayım. Bu proje üzerinde de 8 aydır bir ekibimiz çalışıyor. Alanla ilgili kabataslak çalışmalarımızı yaptık. Bu proje ile Türkiye’de hava sprolarının merkezini bu alan yaptığımız zaman, iki motorlu uçaklarında inebildiği ve diğer sportif aktivitelerinin de yapıldığı hava alanın adını da ‘sportif havaalanı’ diyelim. Bu bittiğinde de hava sporlarının merkezide Edirne olacak.”
Türkiye Motosiklet Federasyonu Asbaşkanı Ogün Baysan;"Motokros parkurları, 1500 metre ile 2000 arasında doğal engellerden oluşturularak yapılan kapalı parkurlardır. Motokrosun en büyük özelliklerinden bir tanesi, 4-5 yaşında çocuklarımızın bu sporla tanışması, başlaması ve ileriki dönemde alt ve üst kategorilere buradan ayrılmasıdır. Sayın valimizin direktifleri ve önderliğiyle dünya standartlarında bir parkur hazırlamak için yola çıktık. Şehrimize, tarihin başkenti Edirne´ye hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.”dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KANSER HASTALARINA MİNİ KONSER DÜZENLENDİ
KANSER HASTALARINA MİNİ KONSER DÜZENLENDİ
SAADET PARTİSİ İŞÇİ KONGRESİ DÜZENLEYECEK
SAADET PARTİSİ İŞÇİ KONGRESİ DÜZENLEYECEK