HAYATLARI KÖMÜR GİBİ KARARDI

HAYATLARI KÖMÜR GİBİ KARARDI

HAYATLARI KÖMÜR GİBİ KARARDI

HAYATLARI KÖMÜR GİBİ KARARDI
23 Ağustos 2019 - 10:01
Reklam

YEŞİM DRAMALI-ÖZEL HABER
Süloğlu İlçesine bağlı Geçkinli köyünün yıllar öncesine kadar yemyeşil bir doğası ve bereketli toprakları vardı. Bugün köyden geriye kömür tozuyla kaplanan tarla, bahçe ve evler kaldı. Meralık alana kurulan kömür ocağı, kömür kırma eleme ve kurutma tesisinin zaman zaman yanması ve ağır kokuya neden olması, köylülere göre bölgeyi yaşanamaz hale getirdi.
Geçkinli köyüne gidenleri ilk olarak kimyasal bir koku karşılıyor. Sıcak havaya rağmen köydeki tüm evlerin kapı ve pencereleri kapalı. Ancak bu önlem de yeterli değil. Köyün hemen hemen her yeri kömür tozuyla kaplı. Köyde pek çok kişi tarımla uğraşıyor. Ancak tesisin kurulmasının ardından verimin ciddi oranda düştüğü iddia ediliyor.  Kömür işletmesinin stok sahalarında yanan kömürün köy üzerinde özellikle sabah saatlerinde yayıldığını anlatan köylüler, toz bulutlarının sis gibi gözüktüğünü ve kötü ağır kokuya neden olduğunu söylediler. Köy sakinleri artık camlarını dahi açamaz, sokaklarda dolaşamaz ve hayvanları merada otlatamaz hale geldi.
Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren, Geçkinli köyüne incelemeler de bulunmak için gittiklerinde biriken kömür stoklarının hızlı bir şekilde yandığından dolayı keskin bir kömür kokusu olduğunu ve incelemeleri zor yaptıklarını belirterek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından biran önce inceleme yapılması gerektiği çağrısında bulundu.
Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren, Geçkinli Köy merasına kurulan kömür ocağının çevreye zarar verdiğini ve köy sakinlerinin artık camlarını dahi açamadıklarını sokaklarda dolaşamadıklarını, hayvanlarını bile meralarda artık otlatamadıklarına dikkat çekti.
GEÇKİNLİ KÖYÜ NEFES ALAMIYOR
Geçkinli Köyünü ziyaret eden Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren, vatandaşlarla yaptıkları görüşmeler sonucunda köylülerin bu durumdan çok mağdur olduğunu her geçen gün kömür ocaklarının tehlike saçtığını söyledi.
Eren “Çevre ve Şehircilik Bakanlığından bu tür işletmeleri daha sık denetlemesi gerekir. Dün köy halkının bizi çağırması üzerine Geçkinli halkıyla bir yerde buluşup sorunlarını konuştuk. Oturduğumuz yerde öyle keskin bir duman kokusuyla karşılaştık ki gerçekten köyün içinden geçen bir taş ocağı yolu var ve orada sürekli geçen kamyonların tozu, gürültüsü ve yarattığı trafik riski o köylülerin bu şikayetlerinde ne kadar haklı olduğunu bize gösterdi. Köylüler iki şey istiyorlar; bir tanesi son günlerde artan bu kömür stoklarının birikmesiyle birlikte kömür dağlarında bir hızlı yanma başlamış. Korkunç keskin bir kömür kokusu var ve biz o alana gittiğimizde duramadık. On dakika kadar durup kendimizi uzağa attık. O kadar şiddetli bir yanma vardı. 40 yıllığına kiralanmış tamam orada bir işletme var, kömür çıkarıyor fakat bu kokunun bir an evvel ortadan kaldırılması lazım çünkü şiddetle insan sağlığına büyük bir risk getiriyor o kokunun bu kadar hissedilmesi. İkinci istedikleri köyün üçünden geçen kamyon trafiğinin zaten ana yola yakın olan yola alınması. Kolaylıkla dış yola alınabilecekken köyün içinden geçirilmiş. Kadınlar camları açamadıklarını, dışarı bir şey asamadıklarını - toz nedeniyle - çocuklarını sokağa salamadıklarını söylediler. Bizim de talebimiz çevre derneği olarak böyle işletmelerin havaya, suya, toprağa zarar verme riski büyük olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’yla çok dikkatlice ve çok sıkı bir takip altında olması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bundan bir süre önce Demirhanlı Köyü’nde ruhsatsız kömür yıkayan oradaki dereyi kendine havuz haline getiren bir şirketle uğraşmıştık. Oradaki faaliyet durduruldu. Belki bunların daha sık takip edilmesi, denetlenmesi çok önemli” dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FOTOĞRAF TUTKUNLARI BİR ARAYA GELDİ
FOTOĞRAF TUTKUNLARI BİR ARAYA GELDİ
AVRUPA'YA GİDEN YOLCULARIN TESTLERİ NEGATİF
AVRUPA'YA GİDEN YOLCULARIN TESTLERİ NEGATİF