HAYVANCILIK BİTİYOR, SÜT ÜRETİMİ DÜŞÜYOR

HAYVANCILIK BİTİYOR, SÜT ÜRETİMİ DÜŞÜYOR

HAYVANCILIK BİTİYOR, SÜT ÜRETİMİ DÜŞÜYOR

HAYVANCILIK BİTİYOR, SÜT ÜRETİMİ DÜŞÜYOR
12 Şubat 2020 - 00:06

Edirne Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Oğuz Akkuzu, Edirne’de süt üretiminde günlük 100 ton düşüş olduğunu açıkladı. Köylerde genç nüfusun kalmadığını belirten Akkuzu, hayvancılığın sayısında da büyük düşüş yaşandığını ifade etti.
Girdi maliyetlerinin her geçen gün artması ile kırsalda tarım ve hayvancılıkla uğraşanların malını hak ettiği değerde satamadığından dolayı üretimden uzaklaşmaya başladığını açıklayan Edirne Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Oğuz Akkuzu, Sütte satış fiyatları istenilen seviyelere gelindiğinde, hem et sorunu hem de köylerde hayvancılıkla uğraşan genç nesillere cazip hale getirerek teşvik etmeliyiz”dedi.
Süt üretimin her geçen gün hızla düştüğüne dikkat çeken Akkuzu; “Hayvancılıkta sayı olarak düşüş var. Süt üretimi olarak ta düşüş var. Geçen yılla göre baktığımızda aylık ortalamalardan, günlükte 100 ton civarında bir düşüş olmuş. Daha önceki yıllarda bu aylarda günlük 500 - 520 tonlar civarında. Şu an ise günlük 420 - 430 ton günlük ortalamayla Edirne bölgesinde süt üretilmeye çalışılıyor" diye açıkladı
Genç nüfusun kırsalda üretime teşvik edilmesi gerektiğine dikkat çeken Edirne Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Oğuz Akkuzu,"Daha önce de belirttiğimiz gibi köylerde nüfus azalıyor. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan genç nüfus alt seviyelere geldi. İnsanlar artık hayvancılıktan para kazanamaz hale geldi. Bunu cazip hale getirmek lazım. Girdilerin yüksek olması, satılan malın hak ettiği değerde satılmaması gibi nedenler insanları üretimden uzaklaştırıyor. Türkiye'de et sıkıntımız var, bunun da en büyük nedeni sütün para etmemesi. Sütte istenilen seviyelere gelindiği takdirde hem et sorunu hem de köylerde hayvancılıkla uğraşan genç nesillere cazip gelip bu şekilde onları da teşvik etmiş oluruz diye düşünüyorum” dedi.
BİRLİKTE EKONOMİ DÜZELİNCE PROJELER HAYATA GEÇECEK
Edirne Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliğinin,yeni projeleri hayata geçirmek için birliğin ekonomik şartlarının düzelmesi gerektiğini belirten Akkuzu; “ Birlik olarak projelerimiz var ama şu an birliğimizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar buna elverişli değil. Bir düve projesi planımız var. Bununla ilgili çevreden de çok talep var. Önce mali tabloyu düzeltip ondan sonra bu işlere bakmak gerekiyor. Alacaklarla ilgili bir denge kurabilirsek bunun biraz bir boyutu da hukuki süreç gerektirecek. Bunları çabuk aşabilirsek bizim mali açıdan çok büyük bir sıkıntımız kalmayacak. Hemen hemen tüm borçlarımızı kapatabiliriz diye düşünüyorum” şeklinde ifade etti.
KÜPELEME BİRLİĞİ RAHATLATACAK
Birlikte küpeleme hayata geçince ekonomiyi rahatlatacağını söyleyen Akkuzu; “Küpeleme ile ilgili şu an bir gelişme yok. Bir ay önce Edirne Tarım İl Müdürlüğü'ne bir dilekçemiz oldu. Ama şu anda bakanlığın önüne paralı olmasıyla ilgili bir proje var küplemenin. O bekleniyor sanırım bir iki ay daha bir süreç geçecek. Küpelemeyi alırsak biraz daha ekonomik açıdan daha rahatlamış olacağız. Eski sistem gibi yapacağız yine küpelemeyi yaptığımız üreticinin kimliğini de ayağına götürmek istiyoruz” dedi.
ÇOBANLIK ZOR İŞ
 Çobanlık zor meşakkatli bir iş. Bizim üyelerimizde de çoban ihtiyacı olan yüzde 10'u geçeceğini düşünmüyorum. İnsanlar hayvancılıktan kendi para kazanamıyor. Bakabileceği kadar bırakıp maliyetleri düşürmek istiyor. Çobanlık mesleğine ihtiyaç elbette var. Bu işte kalifiye elemana çok ihtiyaç var ama mali durumlardan dolayı düşünülmüyor. Adama asgari ücret bile verseniz ki asgari ücretle kimse çalışmak istemiyor. En az 3 bin Lira maliyeti var. Yemesi içmesi de bu işin içinde 4 bin Lirayı bulur. Çobanlık zor bir iş. Hayvancılığın tatili olmaz. 7/24 haftanın her günü” belirtti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TED ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
TED ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
ÇİFTÇİ KURAKLIK MAĞDURU
ÇİFTÇİ KURAKLIK MAĞDURU