HEM AKTARLAR HEM ECZACILAR UYARIYOR

HEM AKTARLAR HEM ECZACILAR UYARIYOR

HEM AKTARLAR HEM ECZACILAR UYARIYOR

HEM AKTARLAR HEM ECZACILAR UYARIYOR
06 Ağustos 2019 - 04:09
Reklam

MERT SOYLU

Alternatif tıp son dönemlerde oldukça popüler bir hal aldı. Vatandaşlar doktorlardan önce aktardan aldıkları bitkilerle hastalıklarına çözüm bulmaya çalışıyor. Ancak bu konuda hem eczacılar hem de aktarlar uyarıyor.
Doktora gözükmeden soluğu aktarlarda alan vatandaşlar çareyi bilinçsizce ve reçetesiz satılan bitkisel tabanlı ilaçlarda arıyor. Bu ilaçlar arasında en yaygını ise zayıflama ilaçları olarak göze çarpıyor. Yaz aylarında olduğumuz şu günlerde zayıflamak için çareyi yan etki oluşturabilecek bitkilerde ve internette reçetesiz satılan ilaçlarda arayan vatandaşların oluşturduğu çoğunluk azımsanamayacak sayılara ulaşıyor.
Herhangi bir doktor tavsiyesi almadan tansiyon, kalp rahatsızlığı olan vatandaşların bu bitkileri oluşturabileceği yan etkiler dolayısıyla kullanması sonucu ölüme uzanabilecek tehlikelere yol açabilir. Bu nedenle Eczacı Şükrü Ciravoğlu ve  aktarlık yapan Gökhan Baraz önce doktor diyor.
CİRAVOĞLU; DOKTORA YADA ECZACIYA DANIŞIN
İsimler bitkisel ve doğal olarak başladığı için insanlara cazip geliyor. Ama dikkatli olmak gerektiğini ifade eden Eczacı Şükrü Ciravoğlu,”İnsan vücuduna alınan her şeyin kontrol edilmesi gerekiyor. Bitkisel yada doğal demek insana zararlı olmadığı anlamına gelmiyor. Mutlaka doktora danışılarak bu ürünleri kullanılması gerekiyor yada eczacıya danışarak bilgi alınması gerekiyor. İnsan sağlığı değil de ticaretin ön planda olduğu görülüyor. Sahte ürünlerin piyasaya sürülmesi yada üzerinde gösterilen ifade edilen şeyin dışında başka maddeler olması ürünlerin içinde söz konusu. İnsan sağlığına etki edebilir. Zaman zaman toplumda görebiliyoruz. Bilinçsiz kullanımlarda ölümlerle karşılaşmaktayız” dedi.
AKTAR BARAZ; SAĞLIK PROBLEMİ İÇİN İLAÇ SATMIYORUZ
Bitkiler elbette bazı sağlık problemlerine iyi geliyor ancak biz hiç bir müşterimize sağlık problemleri için ürün satmadıklarını ifade eden aktar Gökhan Baraz,”Sağlık problemi yaşayan insanların doktora gitmelerini öneriyoruz. Örneğin hipertansiyon bitkilerle çözülecek bir problem değildir. Aktarlık tecrübe, bilgi birikim işidir, dışarıdan görüldüğü gibi sadece halka satış yapılmamaktadır. Çünkü bizler ne de olsa şifa dağıtıyoruz. Aktarların bunun bilincinde olması gerekiyor. Sonuç olarak burada insan sağlığı söz konusu. Biz gelen müşterilerimizi elimizden geldiği kadar yönlendirsek de insanları şu bitki şuna yarıyor diye yönlendiremiyoruz. Çünkü bunun yanlış olduğunu düşünüyoruz. Zaten böyle demek Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklandı” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şehit Astsubay Ömer Halis Demir’in adı Edirne’de yaşatılacak
Şehit Astsubay Ömer Halis Demir’in adı Edirne’de yaşatılacak
AKSAL'DAN HIZLI TREN TEŞEKKÜRÜ
AKSAL'DAN HIZLI TREN TEŞEKKÜRÜ