HER DAİM COŞKUYLA

HER DAİM COŞKUYLA

HER DAİM COŞKUYLA

HER DAİM COŞKUYLA
30 Ağustos 2018 - 05:51

30 Ağustos Zafer Bayramımızın 96. Yıl dönümü bugün coşkuyla kutlanıyor. Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'ni (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan bu bayramda tüm şehitlerimizi bir kez daha saygıyla anıyoruz.

 

30 Ağustos 2018 Perşembe günü Zafer Bayramımızın 96.Yıl dönümü düzenlenen törenlerle kutlanacak.

Bugün sabah saat 07.00’da başlayacak etkinlikler saat 24:00’a kadar devam edecek.

30 Ağustos 2018 Perşembe günü saat 07.00’dan itibaren bütün kamu kurum ve kuruluşları ile özel kurum ve kuruluşlara ait binalar, konuk ve dükkanlar bayraklarla donatılacak ve geceleri ışıklandırılacak.

Çelenkler, saat 09:30’da Atatürk Anıtına sunulduktan sonra Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunularak bunu takiben İstiklal Marşı söylenecek.

İstiklal Marşı söylenirken Garnizon Komutanlığınca görevlendirilecek 7 asker tarafından göndere bayrak çekilecek.

Tebrikat; 30 Ağustos 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Valilik Makamında yapılacak, tebrikata katılacak olan kurum amir/müdür veya başkanları 09.50’de Valilikte hazır bulunacak.

30 Ağustos 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Vali Günay Özdemir beraberinde Garnizon Komutanı Salim Afgün ve Belediye Başkanı Recep Gürkan ile çağrı sırasına göre makamında tebrikleri kabul edecek.

Ardından saat 11:00’de tören programı Talatpaşa Caddesi’nde gerçekleştirilecek.  Vali Günay Özdemir, Garnizon Komutanı Salim Afgün ve Belediye Başkanı Recep Gürkan halkı selamlayarak bayramlarını kutlayacak.

 

MESAJLAR

Edirne Valisi Günay Özdemir, yayınladığı kutlama mesajında şunları dile getirdi;

Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kazanılan 30 Ağustos zafer bayramını kutlamanın heyecanı içindeyiz.

Tarihi şan ve şerefle dolu olan Türk Milleti için Ağustos ayının ayrı bir özelliği vardır. 26 ağustos 1071 yılında Malazgirt zaferi ile Anadolu’ya adım atan Türk Milleti, 30 Ağustos 1922 de Dumlupınar’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk başkomutanlığında elde edilen zaferlerle Anadolu yeniden yurt edinmiştir. Ayrıca bu zafer, yıkıldı denilen bir Türk Devletini bile, hiç kimsenin yıkmaya gücünün yetmeyeceğini, onun ancak kendi içerisinden çıkan kudretli bir iradeye dönüştüğünü, Türk'ün istiklâl ve hürriyetinin, kendi kurduğu bir devletten diğerine devredilip gideceğinin ispatıdır.

Türk milletinin nice fedakârlıklarla verdiği istiklal mücadelesini bütün dünyaya haykırdığı ve sonucunu zaferle taçlandırdığı 30 ağustos tarihi; kahraman ordumuzun ve aziz milletimizin şanlı tarihinde açtığı altın bir sayfadır.  Bilinmelidir ki,  üzerinde yaşadığımız bu kutsal vatan toprakları; atalarımızın yegâne emaneti olup, korunması ve her türlü değerin üzerinde tutulması gereken maddi ve manevi bir hazinedir.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm halkımızın 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyor başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını, milletimizin selameti için canlarından vazgeçen aziz şehitlerimizi rahmet ve minnet anıyor, gazilerimizden vefat edenlere Allah’tan rahmet, hayatta olanlara hayırlı ve sağlıklı ömürler diliyorum.

 

GÜRKAN, “30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN”

30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “30 Ağustos Zaferi; Birinci Dünya Savaşı’nda yenik ve yorgun düşen Türk Milleti’nin küllerinden yeniden doğarak; ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak isteyen devletlere karşı, azmi, inancı ve kahramanlığı ile kazandığı şanlı bir zafer; Türk Milleti’nin canı pahasına yaktığı bağımsızlık meşalesidir. Zaferimizin 96. yılı kutlu olsun” dedi.  

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında şunlara yer verdi;

“Emperyalist güçlerin kuşatması altında kalan Türk Milleti’nin ne pahasına olursa olsun bağımsızlığından ve özgürlüğünden vazgeçmesi mümkün değildi. Gerekirse kanının son damlasına kadar savaşacak ama asla yurdundan; toprağından; vatanından vazgeçmeyecekti. Öyle de oldu. 19 Mayıs 1919’da Samsun’da doğan güneş dalga dalga tüm yurdu sardı. Doğusuyla, batısıyla artık tek bir hedef vardı; düşmana karşı boyun eğmemek. Ne açlık, ne yokluk, ne de imkansızlık yıldırdı Türk Milleti’ni.  Çünkü bu mücadelede bağımsızlık vardı, özgürlük vardı. Çünkü bu mücadelede kararlılık ve cesaret vardı. Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türk Milleti’nin verdiği bu mücadele 30 Ağustos 1922’de Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile kesin sonuca ulaştı. Mustafa Kemal Paşa’nın ‘Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!’ emriyle Türk Milleti adeta tarih yazdı. Azimle, inançla ve kararlılıkla, kanının son damlasına kadar vatan toprağını nasıl müdafaa edebileceğini, büyük bedeller ödeyerek de olsa tüm dünyaya gösterdi.  30 Ağustos Zaferi; Birinci Dünya Savaşı’nda yenik ve yorgun düşen Türk Milleti’nin küllerinden yeniden doğarak; ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak isteyen devletlere karşı, azmi, inancı,  vatanseverliği ve kahramanlığı ile kazandığı şanlı bir zafer olarak tarihte yerini almıştır.

Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde vatan sevgisini ve bağımsız yaşama arzusunu tüm dünyaya haykıran Türk Milleti, 96 yıldır cumhuriyetle, demokrasiyle, Atatürk İlke ve İnkılaplarıyla nefes almaya devam etmektedir. Dün olduğu gibi bugün de ülkemize, Cumhuriyetimize, demokrasimize, birlik ve bütünlüğümüze kastetmeye çalışanlar, asla başarılı olamayacaklardır.

Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyeti’nin ve bağımsızlığımızın mimarı, Türk Milleti’nin ebedi önderi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnet ile anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Zaferimizin 96. yılı kutlu olsun.”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da şunları dile getirdi: 30 Ağustos 1922 Zaferi, tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olmasının yanında, yalnızca bizim değil; tüm mazlum ulusların, hatta tüm insanlığın, özgürlüğe, kurtuluşa, başı dik ve onuruyla yaşama kararlılığına yönelişinin ve bu doğrultuda atılmış tarihi bir adımın bayramıdır.

30 Ağustos, milletimizin kenarına kadar geldiği uçurumdan kurtulduğu, yeniden dirilişe ve yükselişe geçtiği gündür. Milletimiz, vatanı ve bayrağı için her türlü fedakarlığı yapmış, ezelden beri hür yaşamasını sağlayan kahramanlığını sergilemiştir. Kazanılan zafer, Cumhuriyetimizin müjdecisi ve istiklal mücadelemizin dönüm noktalarından biri olmuştur.

Türk ulusunun doğuştan taşıdığı kabiliyet ve kudret ile şekillenen ruhu; Ulu Önder Atatürk’ün İlke ve Devrimleri ile kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni, sonsuza kadar yaşatacak dinamik gücün temeli olmaya devam edecektir.

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.

 

“30 AĞUSTOS BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİN SİMGESİDİR”

30 Ağustos Zafer Bayramının 96. yılı münasebetiyle bir açıklama yapan Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran;  “Tarihi zaferlerle dolu bir milletiz. Bu zaferlerden biri de 30 Ağustos 1922 yılında kazandığımız Zaferin Bayramıdır” dedi.

Türkiye’yi bölüp, parçalamak ve yok etmek isteyenlere 96 yıl önce büyük bir ders verildiğini kaydeden Demirkıran, açıklamasında şunlara yer verdi;

“30 Ağustos 1922 tarihinde Milletimiz, canını dişine takarak bir ve beraber haçlı ordularını mağlup ederek onlara tarihi bir ders verdi. İnancı, namusu, vatanı ve bayrağı uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimiz bize bu güzel toprakları emanet ettiler. Onun için 30 Ağustos Zaferi bizim birlik ve beraberliğimizin simgesidir.

Emperyalist güçler bugün yine ayni azgın emeller peşinde koşuyor. Ama bu defa silahları farklı; Çeşitli entrikalarla ülkemizi parçalamak, Milletimizi birbirine düşürmek sonuçta köle haline getirmek istiyorlar. 1920’lerde silahla yapamadıklarını bugün siyasi, ekonomik ve sosyal kanallardan yapmaya çalışıyorlar. Bunun için emperyalistlerle olan stratejik ortaklıklarımızı, dostluklarımızı bir an önce masaya yatırarak İslam ülkeleri ile olan işbirliğimizi güçlendirmeliyiz. Her konuda üreten ve kendi kendine yeten bir ülke haline gelmeliyiz. Adalet ve Ahlakı, yaşamımıza hâkim kılmalıyız. 

Saadet Partisi olarak sıradan bir siyasi mücadele vermiyoruz. Yapmış olduğumuz mücadele, ülkemizi vesayet altına alıp sömürmek,  itibarını düşürmek ve böylece yumuşak lokma haline getirip yutmak isteyenlerin bu emellerini boşa çıkarmak içindir. Bunun için tek yürek, tek yumruk olmak zorundayız. Her vatan evladının kalbinin milletimizin birlik ve beraberliği, Vatanımızın bölünmez bütünlüğü için attığına inanıyoruz.

 Ülkemizin “Ekonomik ve siyasi bağımsızlığının” kazanılması için Kurtuluş savaşında insanüstü bir gayret gösteren ve Allah’ın yardımıyla büyük bir başarı elde eden Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyor, tüm milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyoruz.”

 

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLAMA MESAJI

Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk ve Meclis Başkanı Fedai Canım ise şunları dile getirdi:

30 Ağustos 1922’de kazanılan Büyük Zafer’in ardında; milletimizin istiklal ve hürriyet aşkı, kahraman ordumuzun cesaret ve fedakarlığı vardır. Cumhuriyetimizin temellerinde yer alan bu yüksek ruh ve şuur her daim canlı kalacak ve yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.

Tarihi şanlı zaferlerle dolu olan büyük Türk milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı en içten duygularımızla kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu zaferi bizlere armağan eden İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını rahmet ve şükranla anıyoruz.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
UZUNKÖPRÜ’DE YANGIN
UZUNKÖPRÜ’DE YANGIN
SAHTE EDİRNE VALİSİ YAKALANDI
SAHTE EDİRNE VALİSİ YAKALANDI