İŞİN ASLI BAŞKA

İŞİN ASLI BAŞKA

İŞİN ASLI BAŞKA

İŞİN ASLI BAŞKA
20 Aralık 2018 - 05:27

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Serhat Çeker, konut kredilerinin faiz oranının düşürülmesine dair açıklamalarda bulundu. Çeker; “Vatandaşlarımız yanılmasın. Önemli şartlar var” dedi.

 

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank aylık yüzde 0.98 faiz oranı ve 120 aya varan vade ile 500 Bin TL'ye kadar konut kredisi kullandıracağını açıklamasının ardından ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar bankalara akın etti. Bazı vatandaşların sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşım ve yorumlarda bankalar tarafından belirlenen düşük faiz oranlarından aynı bankayla çalışan müteahhit şartı olduğunu belirttiler. Konu hakkında artan şikâyet ve iddialar hakkında Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Serhat Çeker’e bir takım sorular yönelttik. Düşük faiz oranları hakkında detayları aktaran Çeker, sorularımızı cevapladı. Çeker, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın aktif olarak kredili çalışmakta olduğu firmalarla iş birliği içinde sunduğu konut kredisi kapsamında, aylık yüzde 1.78 olarak belirlenen faiz oranlarında konut kredisi kullanıcılarının yüzde 0.98'i aşan faiz maliyetlerini anlaşmalı firmalar üstleneceğini belirtti.

 

ANLAŞMALI FİRMALAR VEYA MÜTAHHİTLER ÜSTLENECEK

Çeker, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın almış olduğu konut kredilerinde düşük faiz oranları hakkında açıklamalarında; “düşük faizli konut kredisi kararı alan bankalar, krediden faydalanacak olan vatandaşlara önemli şart koşuyor. Ya müteahhitlerin ya da firmaların aktif olarak kredili çalışmakta olduğu firmalarla iş birliği içinde sunduğu konut kredisi kapsamında, aylık yüzde 1,78 olarak belirlenen faiz oranlarında konut kredisi kullanıcılarının yüzde 0,98'i aşan faiz maliyetlerini anlaşmalı firmalar üstlenecek. Konut kredisini yüzde 0,98'e kadar indirerek hem konut üreticisi firmaların taleplerine hem de banka müşterilerinin konut ihtiyacına cevap verecek. Bankanın konut kredisi faizlerinde sağladığı uygun oranlar, kredili çalışmakta olan firmaların elinde bulunan inşaatı tamamlanmış konutlar ile inşaatı henüz devam etmekte olan konutların satışını kapsayacak” dedi.

 

“VATANDAŞLARIMIZ YANILMASIN”

Çeker, düşük faiz oranlarından yararlanmak isteyen konut alıcılarını uyardı. Çeker konu hakkında bilir kişilerden bilgi edinmelerinin faydalı olacağını vurgulayarak; “Özellikle alt ve orta gelir grubu başta olmak üzere, konut sahibi olmak isteyen herkesin uygun şartlarla finansmana erişimini amaçlayan düzenleme firmaların konut stokunun eritilmesini sağlayacak. Kullandırılan konut kredilerinin bir kısmının, söz konusu firmaların bankalardaki kredilerinin geri ödenmesinde kullanılacak, bu düzenleme firmaların üzerindeki mali yükü hafifleterek bankalar tarafından kullandırılan kredilerin akışkanlığına da olumlu bir katkı sağlayacak. Vatandaşlarımız bilip bilmeden ‘ben konut kredisi almak istiyorum’ diyerek bankalara gittiğinde farklı faiz oranlarıyla karşılaştıklarında şaşırmasınlar. Belirlenen faiz oranları, Banka ile aktif çalışmakta olan firmalar veya müteahhitlerle birlikte olduğu zaman geçerli olacak faiz oranlarıdır. Vatandaşlarımız yanılmasın” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SAĞLIKÇILARA “YENİ DOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ”
SAĞLIKÇILARA “YENİ DOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ”
BAŞKAN ÜNER’DEN, VALİ CANALP’E TEŞEKKÜR PLAKETİ
BAŞKAN ÜNER’DEN, VALİ CANALP’E TEŞEKKÜR PLAKETİ