İZİN VERİLİRSE BELEDİYE OLARAK OKULLARA SU...

İZİN VERİLİRSE BELEDİYE OLARAK OKULLARA SU SEBİLİ KOYMAYA HAZIRIZ

İZİN VERİLİRSE BELEDİYE OLARAK OKULLARA SU SEBİLİ KOYMAYA HAZIRIZ

İZİN VERİLİRSE BELEDİYE OLARAK OKULLARA SU SEBİLİ KOYMAYA HAZIRIZ
19 Kasım 2021 - 10:40

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, öğrencilerin okullarda ücretsiz içme suyuna kavuşmaları için Edirne Valiliği tarafından izin verilirse, belediye olarak okullara içme suyu arıtma sebilleri koymaya hazır olduklarını belirtti.
Gürkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızı yetiştirmek için herkes elinden geleni fazlasıyla yapmaya çalışıyor. Bu anlamda Edirne’de çalışma yapan Veli-der, Eğitim-İş, Eğitim-Sen, Çağdaş yaşamı Destekleme Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarımız var. Onlarla belediyemiz ortak bir çalışma yürütüyorlar. Bu çalışma kapsamında, okullarda birçok öğrencimizin içme suyu anlamında sıkıntılar çektiği tespit edildi.
Okullarımızda sadece ıslak hacimler dediğimiz tuvaletlerde su, çeşme var. Şehir içme suyumuzun günlük yaptığımız analizlerle insani amaçlı içme suyuna aykırı bir durumu yok yani şebekeden gelen su içilebilir durumda. Ama o suyun tuvaletteki çeşmelerle aynı ortamda olması, hijyenik anlamda bazı sorunlar yaratabilir. Sağlıkçılarımız böyle düşünüyor ben de buna katılıyorum. Bu kapsamda Veli-Der’in önerisiyle bir çağrı yapıyorum, Edirne Valiliğimiz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz izin verirse, Edirne’deki bütün okullarımıza belediye olarak içme suyu arıtma cihazlarını hijyenik bir ortamda koymak ve çocuklarımızın sağlıklı içme suyunu ücretsiz olarak kullanmasını sağlamak istiyoruz.
Hem Valimizle hem de Milli Eğitim Müdürümüzle bu konuyu konuşacağım. Eğer izin verirlerse Veli-Der’in bu haklı talebine çözüm anlamında tüm okullarımıza tuvaletlerden bağımsız bir noktada belediye olarak hem tesisatını yapmak hem de içme suyu arıtma cihazları koymak istiyoruz. Çünkü her gün her şeyin fiyatı artıyor. İçme sularının da fiyatları artmakta. Her çocuk yanında yarım litre yeterli olmasa da birkaç şişe su almak durumunda, aileler de bunu karşılayacak ekonomik güce sahip değil. Belediye olarak yapmamız gereken işlerden biridir bu. Valiliğimiz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz izin verirse bu projeyi gerçekleştireceğiz. Tüm okullara içme suyu arıtma sebillerini koyalım, çocuklarımız ücretsiz içme suyuna kavuşsunlar.”HABER: Yeşim DRAMALI
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"TÜRKİYE SİNAGOGLARI" FOTOĞRAF SERGİSİ EDİRNE'DE AÇILDI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI