JESTE GÖLGE DÜŞÜRÜLDÜ

JESTE GÖLGE DÜŞÜRÜLDÜ

JESTE GÖLGE DÜŞÜRÜLDÜ

JESTE GÖLGE DÜŞÜRÜLDÜ
09 Ocak 2019 - 05:13

Türkiye – Yunanistan – Bulgaristan Dostluk Grubu Derneği (TUYUB) Başkanı Önder Akbağ, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tarafından şehrin belirli yerlerine asılan yeni yıl afişleri hakkında yaptığı açıklamada, bu afişlerin bazı kişi ve çevrelerce başka yönlere çekildiğini belirterek, yapılan jeste gölge düşürüldüğünü ifade etti.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın kentin farklı yerlerinde yayınlattığı Bulgarca ve Yunanca yılbaşı kutlaması hakkında süren tartışmalara Türkiye – Yunanistan – Bulgaristan Dostluk Grubu Derneği (TUYUB)’da dahil oldu. TUYUB Başkanı Önder Akdağ, konu ile ilişkin yaptığı açıklamada, “Edirne, iki ülkeye sınır kapıları olan ve Türkiye ile Balkanlar arasında köprü görevi gören bir konumdadır. Sınır kapılarının Yunanistan ve Bulgaristan’a açılması nedeniyle bu iki ülkenin Edirne’ye yakın bölgelerinden başta olmak üzere Balkanların her yerinden kentimize turist gelmektedir. Döviz kurlarındaki yükseliş nedeniyle parası değerlenen komşu ülkelerin vatandaşlarının Edirne’ye alışveriş ve gezi için adeta akın edişini de hesaba katarsak gelen turist sayısını daha kolay tahmin edebiliriz. Edirne bu nedenle krizi fırsata çevirmiş, kent esnafı ekonomideki daralmayı, ülkemizin diğer bölgelerine göre daha az hissetmiş deyim yerindeyse Edirne ekonomisi turistlerin bıraktığı parayla nefes almıştır.

Edirne Belediyesi Başkanı Recep Gürkan da ülkemize yoğun olarak gelen Yunan ve Bulgar turistlerin yeni yılını onların diliyle kutlamak istemiş, Yunanca ve Bulgarca hazırladığı kutlama mesajlarıyla onlara bir jest yapmıştır. Başkan Gürkan bu jesti yaparken Edirne’nin Yunancadaki karşılığı olan “Hadrianopolis” ve Bulgarcadaki karşılığı olan “Odrin” sözcüklerini kullanmıştır.

Başkan Gürkan’ın Edirne’nin adını kullanmaktan kaçınmak ve Edirne’nin adını değiştirmek istediğini düşünmek kötü niyetlilik olacaktır. Doğal karşılanması gereken bu durum bazı kişi ve çevrelerce başka yönlere çekilmiş kente gelen konuklarımıza yapılmak istenen jeste gölge düşmüştür. Bu düşünceleri daha fazla sürdürmek, kent ekonomisinin önemli bir bölümünü oluşturan turizm gelirini önümüzdeki dönemde baltalayacağı kanaatindeyiz. Türkiye – Yunanistan – Bulgaristan Dostluk Grubu Derneği (TUYUB) olarak kentimize gelen konuklara gösterilecek hoşgörü, jest ve gezilerini kolaylaştırıcı bütün eylem ve tedbirleri destekliyor, herkesi Edirne’nin çıkarlarını ön planda tutma konusunda çaba göstermeye çağırıyoruz” dedi.

YUNANLILAR EDİRNE’DE İŞ YAPMAK İSTİYOR

TUYUB Başkanı Önder Akbağ, Yunan vatandaşların Edirne’de firma açma isteği olduğunu şu sözlerle açıkladı; “ Yönetim olarak bir toplantı yaptık. Bizim muhasip üyemiz, mali müşavirdir. Bana söylediği son 1 ay içinde sadece ona gelen 4 tane Yunanlı firma kurmak için girişimlerde bulunmuş. Sınır şehri olduğu için bunlar yatırım yapmaya çalışıyor. Sınır olmamız ekonomik açıdan çok iyi değerlendirmiş olmamız lazım “ dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞİMDİ ONLAR DÜŞÜNSÜN…
ŞİMDİ ONLAR DÜŞÜNSÜN…
KUR'AN BAŞARIYI KATLAR
KUR'AN BAŞARIYI KATLAR