KADINLARDA VAKALAR ARTTI, MUHTAR SEFERBERLİK...

KADINLARDA VAKALAR ARTTI, MUHTAR SEFERBERLİK İLAN ETTİ

KADINLARDA VAKALAR ARTTI, MUHTAR SEFERBERLİK İLAN ETTİ

KADINLARDA VAKALAR ARTTI, MUHTAR SEFERBERLİK İLAN ETTİ
25 Nisan 2021 - 21:29

Korona virüs vakalarının yüzde 60’ının ev hanımlarından oluştuğu öğrenilen Edirne’de, kent merkezinin tek kadın muhtarı olan Nesrin Günay, kapı kapı dolaşarak ev ziyaretleri yapılmaması konusunda mahallesinde seferberlik ilan etti. Edirne Valiliği de vatandaşlara ev ziyaretleri yapılmaması konusunda mesajla uyarılarda bulunuyor.
   Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın her hafta açıkladığı yüz binde vaka oranı verilerine göre Şubat ayında Edirne'de vaka oranı yüzde 65,66 iken bu oran geçen hafta yüz binde 590,05'e ulaştı. Kent merkezi Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında üç ay sonra yeniden yüksek riski temsil eden kırmızı renk ile kaplandı.
   SON DÖNEMDE KORONA VİRÜSE YAKALANANLARIN ÇOĞU GENÇ
Edirne'de yoğun bakımda tedavi gören hastaların çoğunun 30’lu, 40’lı, 50’li yaşlarda olduğu, 60 yaş üstü vatandaşların çoğunun korona virüsü aşısı yaptırdığı ve bu yüzden hastalığı hafif olarak geçirdikleri öğrenildi. Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesine Covid-19 testi yaptırmak için başvuran kişilerin çoğunun gençlerden oluştuğu görüldü. 20'li yaşlardaki gençlerin test yaptırmak için sırada beklediği de kameralara yansıdı.
VALİLİK MESAJLA UYARDI, “EV ZİYARETLERİ YAPMAYIN”
   Öte yandan, Edirne'de korona virüsü vakalarının yüzde 60'ının ev hanımlarından oluştuğu öğrenildi. Edirne Valiliği tarafından Edirnelilere gönderilen kısa mesajda, ev ziyaretlerinden kaynaklanan vakalardaki yüksek oranın devam ettiği belirtildi. Korona virüsüyle mücadelede ev hanımlarının desteğine en fazla ihtiyaç duyulduğu belirtilen mesajda, ev ziyaretlerinden ve iftar programlarından uzak durulması çağrısında bulunuldu.
EDİRNE’NİN TEK KADIN MUHTARI ADETA SEFERBERLİK İLAN ETTİ
   Edirne’nin tek kadın muhtarı Nesrin Günay, ev ziyaretleri yapılmaması konusunda Edirne Valiliğinin son derece duyarlı olduğunu söyledi. Kendisi de kapı kapı giderek vatandaşlara ev ziyaretleri yapmamaları konusunda uyarılarda bulunduğunu anlatan muhtar Günay, yüz yüze uyarıların ardından telefonla da arayıp uyarı yapmaya devam ettiğini ifade etti. Ayrıca apartman yöneticilerine de uyarıları sık sık hatırlattığını anlatan muhtar Günay, vaka sayılarının ev ziyaretleri nedeniyle kaynaklandığını gördüklerini söyledi.
“ARTIK PARKLARA ÇIKIP OYNAMAK İSTİYORUM”
   Medrese Alibey Mahalle Muhtarı Nesrin Günay, ev ziyaretleri yapılmaması konusunda bir binaya gidip vatandaşlara uyarılarda bulunurken evin 6 yaşındaki biricik kızı Kıymet Nazlı Topal da vatandaşlara çağrıda bulundu. Herkesin korona virüs tedbirlerine uyması gerektiğini söyleyen Kıymet Nazlı Topal, “bu virüs bitsin, artık parklara çıkıp oynamak istiyorum.”dedi.
“1 YILDIR ANNEMİ BABAMI GÖRMÜYORUM”
   Diğer ev sahiplerinden Kadriye Aksu’da, korona virüs tedbirleri nedeniyle 1 yıldır anne ve babasıyla görüşmediğini söyledi. Bir başka ev sahibi Nilgün Önder de, aylardır çocuklarıyla görüşmediğini belirterek, “bizim gibi herkes böyle yaparsa bu günleri geçireceğiz.”açıklamasında bulundu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”