KALEİÇİ SEMTİ GÜRKAN İLE DEVAM DEDİ

KALEİÇİ SEMTİ GÜRKAN İLE DEVAM DEDİ

KALEİÇİ SEMTİ GÜRKAN İLE DEVAM DEDİ

KALEİÇİ SEMTİ GÜRKAN İLE DEVAM DEDİ
28 Mart 2019 - 08:14

Seçim çalışmalarına yoğun bir tempoda devam edene Cumhuriyet Halk Partisi’nden bir dönem daha belediye başkanlığına aday olan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kaleiçi Semti’nde Edirnelilere seslendi.
Cumhuriyet Halk Partisi’nden bir dönem daha belediye başkanlığına aday olan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kaleiçi Semti’nde vatandaşlarla bir araya geldi. Gürkan, Kaleiçi’nde vatandaşlardan tam destek aldı. Kaleiçi’nde yaşayan Edirneliler, “Gürkan ile devam” diyerek desteklerini bir kez daha gözler önüne serdi.
8 BİN 300 YILLIK TARİHE SAHİP BİR KENTE EKSİK OLAN ALT YAPI VARDI
Göreve geldiklerinde ellerinde bir Edirne fotoğrafının olduğunu belirten Gürkan, “60 yıldır çözülmeyen bir çöplük sorunu vardı. 8 bin 300 yıllık tarihe sahip olan bu kentte maalesef kanalizasyon ve evsel atıklarımızı arıtacak bir arıtma tesisi yoktu. Evlerimizden çıkan kanalizasyon ve evsel atıklarımız hiçbir arıtmaya tabi olmadan Meriç Nehri’ne akıtılıyordu. Neredeyse 30 yıl boyunca hiç dokunulmamış bir altyapı vardı. Bu şehrin itfaiyesi çatma-derme binalarda konuşlanmıştı. Kaderine terk edilmiş; duvarlarından ağaçların çıktığı; adeta tinercilerin, balicilerin, mekanı haline gelmiş bir Tarihi Elektrik Fabrikası vardı. Kaynağı neredeyse bitmek üzere olan; ekonomik ömrünü tamamlamış Süloğlu Barajı’ndan bu şehre içme suyu veriliyordu. Kanalizasyonlarında yer yer sıkıntılar, yağmur yağdığında yağmur suyunun toplandığı bölgeler. Böyle bir tablo vardı” diye konuştu.
TÜRKİYE’DE İLKİ GERÇEKLEŞTİREN EDİRNE BELEDİYESİ’DİR
 5 yılda hayata geçirdiği projeleri aktaran Gürkan, “Çöplük sorunun çözdük. Artık çöplük sorunu yok Edirne’nin. Üstelik başka belediyelerin 110 milyon TL, 85 milyon TL, 70 milyon TL’ye yaptığı tesisi biz sadece 10 milyona mal ettik. Çöplüğü yaptık yetmedi. Her gün Edirne’de 230 ton çöp topluyoruz. Bu çöplerden de 25 Kasım 2018 tarihinden bu yana da çöplerden elektrik üretiyoruz. Bu da Türkiye’de ilklerden birisi. 16 bin evin bir ayda tükettiği elektriği biz 10 saatte üretiyoruz. Bir yıl sonra bu iki katına çıkacak, 30 bine çıkacak. Paşaçayır’ında evsel ve kanalizasyon atıklarını arıtacak, arıtma tesisinin inşaatı devam ediyor. Eylül ayı gibi bitecek. Bu arıtmadan çıkacak suyu tarımsal amaçlı kullanacağız. Buradan çıkan 7 ton çamurdan da elektrik üreteceğiz. Süloğlu Barajı ekonomik ömrünü tamamlamıştı. Süloğlu Barajı Askeri atış sahasının içerisinde olduğu için orada her yaz tanklar, toplar atış tatbikatı yapılıyor ve mermiler Süloğlu Barajı’nın toprak yapısını, havzasını doyuruyor. Yeraltı suları ile baraja karışıyor. Barajın suyu biraz düşünce içme suyunda mangal oranı yükseliyor. Bunun çözülmesi gerekiyordu. DSİ ile bir protokol yaptık, onlar bizim adımıza bunu yaptı, bizde parasını 30 yılda 30 eşit taksitle ödeyeceğiz. Aralık 2017 yılından bu yana Kayalı Barajı’ndan temiz içme suyunu Edirne’ye getirdik. Lalapaşa Kavşağında yeni bir içme suyu arıtma tesisi yaptık. Gelen su burada arıtılıyor, arıtıldıktan sonra evlere dağıtılıyor. Pırıl pırıl, tertemiz bir su. 3. Sorunda şehrimizin içindeki altyapı. Altyapı bitmiş, iflas etmiş durumda ” diyerek, yaşanan süreci ve Kocasinan Mahallesi’nde başlayan altyapı çalışmaları hakkında bilgi verdi.
EDİRNE’YE GELEN TURİSTİN KARNINI DOYURACAĞIZ
  Önümüzdeki dönem en büyük hedeflerinin yerli tohumu tekrardan bölgeye kazandırmak olduğunu belirten Gürkan, “Önümüzdeki dönem Yerli Tohum Bankası, Yerli Tohum Takas Bankası kuracağız. Ardından da Karaağaç’a bir tonluk bir buzhane yapıyoruz. Meyveciliği geliştireceğiz. Orada ürettiklerimiz ile önce Edirnelileri, Edirne’ye gelen turistlerin karnını doyuracağız. Para kazanacağız, kalırsa da İstanbul’a satmaya götüreceğiz. Bunu hep beraber yapacağız, hep beraber başaracağız” dedi.
SANDIĞA GİTMEK VATANDAŞLIK GÖREVİDİR
  “Mart’ın sonu bahar” diyen Başkan Gürkan, “Mart’ın sonu gerçekten bahar olacak. 31 Mart’a hepimiz sandıklara gidip oyumuzu kullanacağız. Öncelikle hangi partiye, hangi adaya oy verirsek verelim; sandığa gitmek bir vatandaşlık görevidir. Kime oy verirse versin herkesin sandığa gidip oyunu kullanmasını gerekir. Bunu yapmazsak o zaman vatandaşlık görevini yerine getirmemiş oluruz. Bunu yapmazsak, ‘ben Ahmat’e, Hüseyin’e kızdım; şu oldu, bu oldu oy kullanmaya gitmeyeceğim’ derseniz siz asıl o büyük kızdığınıza destek vermiş olursunuz. Bunu hiç kimse unutmasın. İYİ Parti ve CHP’nin güç birliğine oy verecek vatandaşlarımıza şunu söylemek istiyorum: Ben ve arkadaşlarım hiç birimiz sizlerden kendimizi bir koltuğa oturtmak için oy istemiyoruz. Siz zaten o koltukların hepsine oturtunuz. Biz sizlerden o oyu sizlerin yaşam tarzını korumak için istiyoruz, özgürlerinizi, demokratik haklarınızı korumak için istiyoruz. Ama hepsinden önemlisi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyet’ini korumak, yaşatmak ve çocuklarımızı özgür ve adaletli bir dünyada yaşatmak için istiyoruz” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 MİLYON EURO’LUK AB PROJESİ
1 MİLYON EURO’LUK AB PROJESİ
ÜRETİCİ TARLADAN KAÇIYOR
ÜRETİCİ TARLADAN KAÇIYOR