KANTİNLERDE ZAM YAĞMURU, BİR ÖĞRENCİNİN...

KANTİNLERDE ZAM YAĞMURU, BİR ÖĞRENCİNİN KANTİN MASRAFI 450 LİRAYA YÜKSELDİ

KANTİNLERDE ZAM YAĞMURU, BİR ÖĞRENCİNİN KANTİN MASRAFI 450 LİRAYA YÜKSELDİ

KANTİNLERDE ZAM YAĞMURU, BİR ÖĞRENCİNİN KANTİN MASRAFI 450 LİRAYA YÜKSELDİ
27 Eylül 2021 - 08:56

Veli Der Edirne Şube Yönetimi, okulların kantinlerinde satılan ürün fiyatlarının çok pahalı olduğunu belirterek, Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından okul kantinlerine gönderilen fiyat tarifesine yüzde 50’den fazla zam yapıldığını söyledi. Bir öğrencinin kantin masrafının aylık 450 liraya yükseldiği belirtilen açıklamada, suyun 2 lira, çayın 3 lira, simidin 2,5 lira olduğu ifade edildi.
Veli-Der Derneği Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Okullarımız 3 haftadan beri eğitim öğretime yüz yüze devam etmekte. Uzmanlar bu süreçte Covid -19 salgınında çocuklarımız için nelerin yapılması ve nelere dikkat edilmesi gerektiğinin altını sık sık çizmekteler. Genel olarak aşılamanın yaygınlaştırılması, ek dersliklerin sağlanması, ders saat sürelerinin azaltılması, havalandırmanın önemi, hijyen şartlarının iyileştirilmesi en başta gelenler gibi olsa da diğer önemli bir konu çocukların beslenme ve su ihtiyacıdır.
KANTİNLERDEKİ ÜRÜNLERE YÜZDE 50 İLE 60 ORANINDA ZAM YAPILDI
Bir öğrenci ortalama 7-8 saatini okulda geçirmektedir. Yani ara öğün ve öğle yemeğini okulda yemek durumundadır. Bu da günde en az 1 çay ve simit ile 1 ayran ve hamburger anlamına gelir. Bu menünün ne kadar sağlıklı olup olmadığı bir kenara üzerinde durduğumuz asıl önemli husus fiyatların yüksekliğidir. Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği 16. 09. 2021 tarihinde okul kantinlerine yeni ücret tarifesi bildirmiştir. Bu tarifeye göre kantinlerdeki ürünlere %50 İle %60 arası bir zam yapılmıştır. Buna göre; çay 3 TL, simit 2,5 TL, ayran 2,5 TL, hamburger 10 TL, su 2TL olmuştur.  Altını çizmek isteriz ki; amacımız buradaki fiyat artışından kantinci esnafını sorumlu tutmak değildir. Onların salgınla birlikte 1,5 seneden beri ne kadar zor durumda kaldığını da biliyoruz. Okullardaki önlemleri alması gerekenler kantinciler değil yetkililerdir.
BİR ÖĞRENCİNİN KANTİN MASRAFI 450 LİRA
2021 yılının Asgari ücreti %21,56 yükselerek 2.825,90 TL olurken, çocuklar yukarıdaki ürünleri en minimum düzeyde tüketseler bile ayda bir velinin tek bir çocuğu için okulda beslenmeye harcayacakları para ortalama 450 TL’dir. Bu parayı, bir asgari ücretliyi bırakın memur bir ailenin bile karşılaması güçtür. Yani çocuklarımız bir çorbanın 10 TL olduğu devlet okullarında uzaktan gördükleri bir tas çorbanın kokusuyla karnını doyurmaya mahkum edilmektedir.
10 SAATTE 500 ML SUYA MAHKUM EDİLİYOR ÇOCUKLAR
Edirne Veli Der olarak öğretmenlerimizden girdikleri sınıflarda kaç öğrencinin okul kantinlerinden su alıp içebildiklerini gözlemlemelerini istedik sonuç tahminimizden kötüydü; okulda çocuklar su içmiyorlar! Büyük bir çoğunluğu yanlarında getirdikleri 500 ml su ile bütün günü idare ediyor. Eğitimde çocukların fırsat eşitliği su ve beslenmeyle başlar. Özel okullarda su erişilebilir ve ücretsizdir, velinin büyük bir titizlikle incelediği, takibini yaptığı öğlen yemeklerinde çocuk oturur ve doyabildiği kadar yer, hatta küçük yaş gruplarında ara öğün de verilir.
OKULLARDA BİR SANDVİÇ YA DA BİR TAS ÇORBA DAĞITMAK NE KADAR ZOR OLABİLİR?
Hal böyleyken, en azından çocuklarımızın okulda geçirdikleri zamanlarda “parayı veren düdüğü çalar“ demeyelim, gözlerimizi başka tarafa çevirip görmemezlikten gelmeyelim. Okullarda bir sandviç ya da bir tas çorba dağıtmak ne kadar zor olabilir? Ya da su arıtıcıları koyup temiz ve ücretsiz suya erişimin maliyeti kaç liradır? Daha da önemlisi okullarda musluktan akan suyun içilebilir olmaması kimin sorumluluğundadır? Sağlıklı ve yeterli beslenme ile erişilebilir ve temiz su her çocuğun hakkıdır. Harcayacak parası olana da parası olmayana da eşit ve güvenli bir okul hayatı sunmak her devlet kurumunun sorumluluğu ve görevidir”
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI