KARA İNEK TATİL BEKLEMEZ

KARA İNEK TATİL BEKLEMEZ

KARA İNEK TATİL BEKLEMEZ

KARA İNEK TATİL BEKLEMEZ
26 Temmuz 2019 - 06:50
Reklam

MERT SOYLU
Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez, köylerde yaşayan gençlerin hayvanla ilgilenmek istemediğini söyledi.
Geçmişte en çok iş yapan sektörlerden hayvancılık gençlerin kalmaması ile beraber bitme noktasına geldi. Kırsal alanda yaşayanların birçoğu hayvancılığı bırakma ile karşı karşıyalar.
MAAŞLA ÇALIŞACAK İNSAN YOK
Yakın gelecekte hayvancılıkta kırsal alanda hayvancılıkla uğraşan üreticilerimizin yaş ortalaması 58 olduğunu belirten Mustafa Suiçmez,”Bu rakam çok ciddi bir tehlikeyi işaret ediyor. 58 yaşında olan bir vatandaşımızın hayvancılığı yapabileceği en fazla maksimum  10 yıldır. Hayvancılık sektöründe maaşla çalışacak insan bulmakta imkansız. Gençlerimiz hayvancılığa özenmiyorlar. Bunun bir nedenleri var. Hayvancılıktan para kazanılmaması diye tek neden bu değil Buna bağlamak haksızlık olur” dedi.
HAYVANCILIK EVLENMENİN ÖNÜNE GEÇİYOR
Gençler şehre geldiklerinde sosyal yaşantı daha iyi geliyor. Köylerde bulunan gençler evlenmekte sorun yaşadığını ifade eden Suiçmez,” Kız verecekler Edirne’de yada asgari ücretli bir işin var mı? diye soruyorlar. Bu artık önemli etkenlerden bir tanesidir. Hayvancılık son dönemlerde evlenmenin bir adım önüne geçiyor. Köyde yaşamayan gençler bulundukları yerde bazıları geçinemeyince geçinebilmeleri için ailelerine inekleri ve arsaları sattığı zamanda elde avuçta bir şey kalmıyor.Hayvancılık meşakkatli bir olaydır. Hayvanın Cumartesi, Pazarı ve tatili yok,kara inek tatil beklemez.Hayvan belirli saatlerde otu,samanı yediği zaman da, belirli saatlerde de sütü almak zorundasın”diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SELAYI SUSTURMAYA İZİN VERMEYEN İMAM,O GECE OLANLARI ANLATTI
SELAYI SUSTURMAYA İZİN VERMEYEN İMAM,O GECE OLANLARI ANLATTI
'' ARABALI TREN '' YURDA GİRİŞ YAPTI
'' ARABALI TREN '' YURDA GİRİŞ YAPTI