KARANTİNALAR ARTARKEN “SIKINTILI VE BİZİ...

KARANTİNALAR ARTARKEN “SIKINTILI VE BİZİ ZORA SOKAN BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL” DEDİLER

KARANTİNALAR ARTARKEN “SIKINTILI VE BİZİ ZORA SOKAN BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL” DEDİLER

KARANTİNALAR ARTARKEN “SIKINTILI VE BİZİ ZORA SOKAN BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL” DEDİLER
22 Eylül 2021 - 09:59

Edirne’de okullarda artan korona virüs vakalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan yapan İl Sağlık Müdür vekili Fatih Selvi, karantina uygulanan sınıf sayısını açıklamaktan kaçınarak, “sıkıntılı ve bizi zora sokan bir durum söz konusu değil” dedi.
Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı da, gazetecilerden soru kabul etmeyeceğini belirterek, “açıklamalar ile yetinelim” ifadelerine yer verdi. Arpacı’ya Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in ‘ sabahçı-öğlenci vardiyalı eğitim kararında il müdürlerimiz yetkilidir’ açıklamasını hatırlatan gazetecilerin sorusuna Arpacı bu kez, “ilimizde sıkıntı yok, tam gün eğitime devam ediyoruz” dedi.
2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı başlangıcında Edirne İl geneli okullarda Covid-19 salgın tedbirleri kapsamında yapılan çalışmalarla ilgili basın açıklamasında herhangi bir sıkıntının olmadığının altını çizen İl Milli Eğitim Müdürü Dr.Önder Arpacı; “ Edirne İlimizde okul ve kurumlarda yüz yüze eğitim faaliyetleri, Millî Eğitim Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinde hazırlanan “Covid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi” doğrultusunda yürütülmektedir.
Bu bağlamda; Tüm okullarda öğrenci, öğretmen ve personelin ihtiyacı olan yeterli sayıda maske, dezenfektan ve temizlik malzemeleri Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından temin edilerek okullarımıza dağıtılmıştır. Bu konuda yönetici, öğretmen ve velilerimizden olumlu geri bildirimler alınmaktadır. Hijyen ve temizlik malzemesi temininde herhangi bir sorun bulunmamaktadır.
Okul girişlerinde, derslik ve ortak alanlarda maske kutuları ve el antiseptikleri bulunmaktadır. Yönetici, öğretmen ve öğrencilerimiz tarafından sınıf içi ve dışında maske takma ve hijyen konusunda gerekli hassasiyet gösterilmektedir. Okula giriş-çıkış, ders ve teneffüslerde sosyal mesafenin korunması için gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Okul yöneticileri ve öğretmenlerimiz tarafından süreç titizlikle yürütülmektedir.
Sınıfların ve kapalı alanların havalandırılması düzenli olarak sağlanmakta, kontrol ve denetimleri yapılmaktadır. Okullarımızda tüm alanlar düzenli olarak temizlenmekte olup, gerekli denetimler yetkili kişilerce gerçekleştirilmektedir. Okullarda mevcut bulunan temizlik personeline ek olarak, TYP kapsamındaki temizlik personeli görevlerine başlamıştır.
Okullarımızda temizlik ve hijyen şartlarının sürekliliğinin sağlanması amacıyla Okulum Temiz Belgelendirme Programı uygulanmaktadır. Tüm ekibimiz ile merkez ve ilçelerimizde planlama yapılmış olup, İl/İlçe Müdürü, Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, Maarif Müfettişleri tarafından sahada alınan tedbirler denetlenmektedir.
Millî Eğitim Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığı tarafından “Okullarda Covid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar Rehberi” hazırlanmış olup, okullarda vaka çıktığı takdirde bu rehber doğrultusunda işlemler yürütülmektedir.
Öğretmen, öğrenci ve personelin risk durumları MEBBİS HES Kodu Sorgulama Modülü üzerinden günlük olarak sorgulanmaktadır. Aynı zamanda vaka, temaslı ve yakın temaslı bilgileri ile test sonuçları okul müdürlerimize SMS olarak iletilerek gerekli tedbirler rehber doğrultusunda alınmaktadır.
Süreç "sınıf bazlı'' ve "vaka bazlı" yönetilmektedir. Okul öncesi eğitim kurumunda tek vaka çıkması durumunda; 1-12. sınıflarda ise aynı sınıfta ilk vakadan sonra 10 gün içinde ikinci vaka çıkması durumunda 14 günlük sınıf karantinası uygulanmaktadır.
Sınıf karantinası uygulanan öğrencilerimizin eğitimine dijital platform üzerinden canlı derslerle devam edilmektedir. İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak İl Sağlık Müdürlüğü, ilçe müdürlüklerimiz ve okullarımızla vaka durumu ve alınacak tedbirler doğrultusunda koordinasyon halinde bulunulmaktadır.
Güvenli Okul Programı kapsamında İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, İl Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı ile okul, çevre ve trafik güvenliği konularında gerekli iş birliği sağlanmaktadır. Yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz okulların açılmasından ve yüz yüze eğitime geçilmesinden son derece memnun olup; yapılan değerlendirme toplantılarında tüm paydaşlarımızın beklentisinin tam gün ve yüz yüze eğitime devam edilmesi yönünde olduğu görülmüştür.Bu zorlu süreçte göstermiş oldukları özveri ve hassasiyetlerinden dolayı yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerimize şükranlarımızı sunarız” şeklinde açıkladı.
Türkiye’de tüm kademelerde eğitim alan öğrencilerimizin yüz yüze eğitime başlaması ile birlikte Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile hazırlanan  tedbirlerle ilgili açıklama yapan İl Sağlık Müdürü V. Dr. Fatih Selvi;  “Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi”kapsamında ilimizde her türlü sağlık tedbiri alınmış ve titizlikle uygulanmaya başlanmıştır.
Valiliğimiz koordinasyonunda Milli Eğitim Müdürlüğü ile beraber veli ve uygun yaş gurubu öğrencilerimizin aşı uygulamasının daha da yaygınlaştırılabilmesi için  gerekli bilgilendirmeler yapılmış ve yapılmaya kesintisiz devam edilmektedir. Hiçbir zaman unutulmamalıdır ki, Kovid-19 aşılaması; “hastalığa maruz kalma ,hastalığı ağır geçirme ve hastalığın toplumsal yaşamın işleyişi üzerindeki olumsuz etkisini en aza indirmek için elimizdeki en etkili mücadele aracıdır”. İlimizde vatandaşlarımızın aşılamaya göstermiş olduğu hassasiyet Kovid-19 sürecinde en büyük avantajlarımızdan biridir.
Bununla birlikte maske kullanımının, hijyen kurallarının ve gerekli havalandırma koşullarının sınıflarda ve okullarda titizlikle takip edilmesi için gerekli tedbirler Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından alınmıştır. Burada en önemli konulardan birisi öğrenci ve öğretmenlerimizin pozitif olmaları durumunda yapılacak işlemler “yayınlanan rehberde” belirtilmiş olup, bu çerçevede gelişmeler İl Sağlık Müdürlüğümüz koordinasyonunda tüm sağlık kuruluşları tarafından takip edilmektedir.
Tüm okul çalışanları ve öğrencilerin semptom sorgulamaları günde iki kez yapılmaktadır.  Şüpheli bir durumda İl Sağlık Müdürlüğü kontrolünde süreç yayınlanan rehbere göre ivedilikle yürütülmektedir.  Bu kapsamda “tüm pozitif ve yakın temaslı vakalarda” filyasyon çalışması titizlikle uygulanmaktadır. Filyasyon ekipleri pozitif vakaların ev ziyaretlerini aynı gün içinde yapmakta, vaka ve temaslı takibi gerçekleştirilmekte ve aynı zamanda İl Milli Eğitim Müdürlüğüne de anlık bilgilendirme yapılmaktadır” dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI