KİRALIK ÇARŞI

KİRALIK ÇARŞI

KİRALIK ÇARŞI

KİRALIK ÇARŞI
18 Ocak 2021 - 23:31

Tarihi Bedesten Çarşısı Dernek Başkanı Hakan Fındıklı, esnafın kiralarını ödeyemez hale geldiğini belirtti. Bedesten Çarşı’sında bulunan 15 dükkana mevcut kiracıları tarafından kilit vurulunca Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü’de kapatılan dükkanları kiraya çıkardı. Ancak boş dükkanlar için henüz talipli yok.
Yapılandırma noktasına gelineceğine kiralara zam yapılmasaydı keşke diyen Bedesten Çarşısı Dernek Başkanı Hakan Fındıklı; “Esnaf bitti. Esnafın bittiğinin göstergesi de ödenmeyen kiralar. 2020 yılının başında ‘Kiraları bu kadar arttırmayın, işler bu kadar yok. Esnaf bunları ödeyemez’ diye defalarca söyledik. Herkesle bu konuyu görüştük ama bizi kimse dinlemedi. Bugün geldiğimiz noktada Bedesten Çarşısı’nda 15 dükkan anahtarlarını teslim etti. Bu anahtarları teslim etmenin Korona ile alakası yok. Tamamen işlerin bitmesi ve kiraların ödenememesiyle alakalı. Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 2020 yılında ödenmeyen kiralar için taksitlendirme getirildi. İyi bir uygulama mı? İyi bir uygulama. Tabi ki faydalı olacaktır. Ama ben 30 senedir bu çarşıdayım, hiç sıfır borcu olan birini görmedim. İlk defa bu yıl böyle bir şeyle karşılaştık.
Geldiğimiz noktada önümüzdeki yolda bu artarak devam edecek. Bu kiralarla bu çarşılarda artık kimsenin durma şansı yok. Yapılandırma çözüm değil. Hiç kimse yapılandırdığı kirayı ödeyemez. Mevcut kirasını da ödeyemez. Keşke kiralar artmasaydı da iş yapılandırmaya kalmasaydı. Kiraların artması bizi bu hale getirdi. Yazıktır. Bu kiraların bir an önce yarıya düşmesi gerekiyor. Yoksa biz burada hiç kimseyi tutamayız. Yaşatamayız. Buralar kapanır, gider. Devecihan gibi olur.
Ayşekadın’daki kervansaray gibi olur. Herhalde burasını da öyle yapmak istiyorlar. Burayı müze olarak mı görmek istiyorlar? Esnaf bitti. Tutunacak dalı, ödeyecek parası kalmadı. Tabi ki herkes gidip taksitlendirmesini yapacak. Ödemeye gayret edecek. Ama artık ödenecek durumda değil. Bunu ilgililerin, yetkililerin görmesi, anlaması gerekiyor. Kiraların hemen yarıya düşürülmesi lazım ki bir parça kalanlara yardımı olsun. Zaten gidenler gitti.
Kiraların arttırılması demek ‘Artık yeter. Siz gidin, başkaları gelsin. Bizim burada başka tasarrufumuz var. Biz burada başka işler yapacağız.’ diye algılanıyor. Niyetlerini bilmek istiyoruz. Ne yapmak istiyorlar? Kapamamızı istiyorlarsa açıkça söylesinler. Buradan gidin desinler. Çeker gideriz. Hiç olmazsa batmadan gideriz. Şu anda eziyet veriyor.
Bütün esnaf batma noktasında. 15 dükkanın kapanması ne demek? 98 dükkan var. Şu anda yüzde 15’i boş.”şeklinde ifade etti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE’DE KORONAVİRÜS DENETİMİ YAPILACAK
EDİRNE’DE KORONAVİRÜS DENETİMİ YAPILACAK
POLİSTEN DOLANDIRICILIK UYARISI
POLİSTEN DOLANDIRICILIK UYARISI