KÖMÜRE 50 TL ZAM

KÖMÜRE 50 TL ZAM

KÖMÜRE 50 TL ZAM

KÖMÜRE 50 TL ZAM
25 Ekim 2019 - 00:03

YEŞİM DRAMALI
Elektrik ve doğalgaza gelen yüzde 30’dan fazla zamlarından ardından vatandaşlara kömürle ısınmaya yöneldi. Edirne’de geçen yıl 600 TL’ye satılan yerli kömür bu sene 650 TL’ye satılacak.
Kömür ve odunla evlerini ısıtan vatandaşların milli ve yerli kömürü tercih etmelerini öneren Kömürcü Şemsettin Emir; “şuanda mevsim itibari ile yaz gibiyiz henüz kışı görmedik. Ama önümüzde ki ay Edirne’miz artık kış moduna girecek. Elektrik ve doğal gaz fiyatları artı ancak kömür kullanan müşterilerimiz bizim bu artıştan pek fazla etkilenmedi. İthal kömür kullanan müşterilerimiz şuanda yerli kömürü tercih ediyorlar, yerli kömür şuan ithal kömür seviyesinde kalori değerlerine sahip hale getirildi.
Enerji bakanlığının madencilere yapmış olduğu desteklerden dolayı, yerli ve milli kömürümüz iyileştirildi. Hem tozu toprağı yıkandı ve kalori değeri yükseldi. Bugün ithal kömürün tonu bin 200 lira ile bin 300 lira olmasına rağmen, iyi bir yerli kömür 650 lira civarında.  Geçen yılla oranla artış tonda 50 lira civarında geliyor. Doğalgaza yapılan zamdan sonra kömür kullanıcılarımız pek etkilenmedi. Odun ve kömürde fiyatlarda geçen yıla göre artış %10 artış oldu. Doğal gaz olmayan haneler ve köylerde birkaç katlı binaları fındık kömür yakarak ısıtabiliyor. Kömür kullananlar için ciddi artış yok.
Yeli kömür ton fiyatı 550 ile 650 lira arası, odunun tonu 600 lira, tutuşturmalık tahtanın çuvalı 7  lira civarında. İthal kömüründe ton fiyatı bin 300 ile bin 400 lira arası. İthal kömür dolara bağlı olarak fiyatı değişiyor. Benim tavsiyem yerli ve milli kömürden asla vazgeçmemelerini tavsiye ediyorum. Kendimizi destekleyelim, yerli üreticilerimiz çok güzel kömür üretiyorlar” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YUNANİSTAN ÖLÜME TERK ETTİ
YUNANİSTAN ÖLÜME TERK ETTİ
EDİRNELİLER, EDİRNE'Yİ TÜRKİYE'NİN ŞAMPİYONU YAPTILAR
EDİRNELİLER, EDİRNE'Yİ TÜRKİYE'NİN ŞAMPİYONU YAPTILAR