KORKULAN OLMADI

KORKULAN OLMADI

KORKULAN OLMADI

KORKULAN OLMADI
01 Ekim 2018 - 05:42

Tropikal fırtınanın Cumartesi günü yön değiştirmesiyle birlikte Edirne ve ilçelerinde de etkili olması beklendi. Edirne’de adeta tropik fırtına alarmı verildi. Edirne Belediyesi’nde bulunan 7 müdürlükteki izinleri kaldırdı. Haftalık izinde olan AFAD ekipleri dahil tüm AFAD personeline fırtına ve müdahale anında görevinin başında olması talimatı verildi. Vatandaşlar merkezi anons sistemiyle devamlı uyarıldı. Bazı ilçe belediyelerinde de kriz masaları oluşturuldu.

Orta Akdeniz'de oluşan ve Türkiye'nin batı kıyılarında etkili olması tahmin edilen tropik fırtınanın neden olabileceği olumsuzluklara karşı Edirne Belediyesi'nce dün kriz masası oluşturuldu. Edirne Belediye Başkan Vekili Selçuk Çakır ile Başkan Yardımcıları Hakan İşcan ve Hüsnü Güler, aldıkları karar ile birlikte Edirne Belediyesi’nde bulunan 7 müdürlüğün iznini kaldırdı. Öte yandan Edirne Belediye Kent Ormanı da hava muhalefeti nedeniyle tedbir amaçlı kapatıldı.  Beklenen şiddetli fırtınaya karşı vatandaşlara gün içerisinde, belediye santralinden yapılan anonslarla dikkatli olmaları ve önlemler almaları yönünde uyarılar yapıldı.

Edirne İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü koordinasyonunda şiddetli fırtına nedeniyle kent genelinde yaşanabilecek sıkıntılara müdahale konusunda hazırlıklar yaptı. AFAD ekiplerine pazar günü için herhangi bir plan ve program yapılmaması duyuruldu, müdahale anlamında hazır olmaları gerektiği bildirildi. Haftalık izinde olan persenole fırtına ve müdahale anında görevinin başında olması talimatı verildi.

Şiddetli fırtınanın oluşturabileceği olumsuzluklara karşı Saros Körfezi yakınındaki Keşan ve Enez ilçelerinde gerekli önlemler alındı. Keşan Belediyesi kurtarma ekipleri ve personeli teyakkuza geçirildi. Fırtınanın yağmurla birlikte geleceği tahmin edildiğinden su ve kanalizasyon müdürlüğü ekiplerinin tamıma göreve çağırıldı. Sıkıntı olabilecek noktalar önceden belirlendi ve o bölgelere su pompalarıyla birlikte itfaiye araçları hazırlandı.

Enez Belediyesi fırtınaya karşı anons sistemiyle vatandaşları uyardı. Bazı bölgelere çok sayıda kum torbaları yerleştirildi. Belediyede bulunan bazı müdürlüklere göreve çağırıldı ve kriz masası oluşturuldu.

Tropik fırtına dün öğlen saatlerinde ikinci kez yönünü değiştirdi ve Yunanistan’ın güneyine hareket etti. Yunanistan’da etkili olan fırtına, özellikle ülkenin güneyindeki Mora Yarımadası'nda ve başkent Atina civarında etkili oldu. Fırtına nedeniyle, su taşkınları meydana geldi. Sökülen ağaçlar elektrik hatlarına zarar verirken, çok sayıda ev ve iş yerinde hasar meydana geldi.

Bölgemiz tropik fırtınadan etkilenmiş olmasada bugün itibariyle Edirne merkezde sağanağın yerini aşırı yağışa bırakması beklenirken, Enez, İpsala, Keşan, Meriç ve Uzunköprü ilçelerinde ise fırtınayla birlikte şiddetli yağış bekleniyor.

 

Yaşanacak fırtına ve yağışa karşı Edirne Valisi Günay Özdemir  ve Edirne Belediye Başkan Yardımcısı vatandaşlara uyarı da bulundu.

 

VALİ ÖZDEMİR; “24 SAAT ESASINA KADAR DA ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Fırtınanın karadan geldiği için etkisinin azaldığını ifade eden Edirne Valisi Günay Özdemir şunları dile getirdi: "Fırtına ile ilgili meteoroloji genel müdürlüğü gerekli açıklamaları yapmıştı. Özellikle karadan devam ettiği için Edirne’de şuanda korkulduğu gibi fırtınanın etkisi gözükmeyecek. Ama yağmur ve belli miktarda fırtına var. Onunla ilgili de tedbirlerimizi aldık. Tedbirlerimiz devam edecek. 24 saat esasına kadar da çalışmalarımız devam ediyor. Akşama kadar tedbirlerimiz devam edecek. Vatandaşlarımıza da bu konudaki tedbirlerini alarak uyarıları dikkate almalarını tavsiye ediyorum. inşallah ciddi bir sıkıntı olmadan atlatırız. Özellikle merkezde çok ciddi sıkıntılar olmayabilir. Ama sahil kentlerimiz olan Keşan ve Enez bölgelerimizde biraz daha tedbirlerimizi yoğunlaştırdık. Yağış ve fırtına ile ilgili sahil kentlerimizde yaşayan vatandaşlarımıza da bu tedbirleri dikkate almalarını öneriyoruz."

ÇAKIR; “MÜDÜRLÜKLERDEKİ İZİNLER KALDIRILDI”

Fırtınanın şiddetine göre yarın da Söğütlük'ü kapalı tutabileceklerini belirten Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır; Sayın Valimizde il genelindeki tüm tedbirlerin 24 saat esasına göre çalışıldığını ve nöbet beklendiğini belirttiler. Biz de Edirne Belediyesi olarak kendi görev alanımızla ilgili dün yayınladığımız bize ait olan söğütlükteki ağaçlık yer olduğu için burada bugün faaliyet göstermeme kararı aldık. Eğer gerekiyorsa biz yarın da faaliyet göstermeme kararı alabiliriz. Bütün müdürlüklerimiz özellikle orada icracı olan yeni müdürlüklerde tüm izinler kaldırıldı. Ve arkadaşlarımız stratejik olarak gerekli yerlere konumlandılar. Ellerinde telefonla bekliyorlar görevde. Nöbette olan arkadaşlarımız var. Fırtına arada olduğu için yavaşlayarak geliyor" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SAĞLIKÇILARA “YENİ DOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ”
SAĞLIKÇILARA “YENİ DOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ”
BAŞKAN ÜNER’DEN, VALİ CANALP’E TEŞEKKÜR PLAKETİ
BAŞKAN ÜNER’DEN, VALİ CANALP’E TEŞEKKÜR PLAKETİ