EDİRNELİLER DİKKAT!

EDİRNELİLER DİKKAT!

EDİRNELİLER DİKKAT!

EDİRNELİLER DİKKAT!
29 Eylül 2018 - 06:50

Tropik fırtına veya Akdeniz Kasırgası'nın İngilizce kısaltması olan, nam-ı diğer "MEDICANE" , Yunanistan-Malta-Sicilya arasındaki bölgede ortalığı kasıp kavurdu. Meteorolojiden yapılan açıklamada, tropik fırtınanın yarın bölgemizin batı kesimlerini etkilemesi beklendiği ve güney ilçelerde çok kuvvetli sağanak yağışlar olacağı belirtildi.
Son tahminlere göre, fırtınanın bugün Mora Yarımadası üzerinden, Girit'in kuzeyinden Ege Denizi'ne doğru giriş yapması bekleniyor. Sonrasında ise yarın sabah saatlerinden itibaren Ege Denizi'nin tamamını etkisi altına alarak Çeşme-Kuşadası-İzmir hattından Anadolu'ya adım atması öngörülüyor. 
Ülkemize ulaşana kadar fırtına gücünü adım adım yitirse de, yine de Ege Denizi'nde ve özellikle sahil şeridinde hamle hızı 90-100 km'yi rahatlıkla aşabilecek rüzgar hızlarına ulaşabilir. Beraberinde getireceği aşırı yağışlar Ege bölgesinde epey sıkıntıya yol açabilir.  Bölgemiz de kuvvetli rüzgar hızlarından (60-70 km/saat) ve etkili yağışlardan (40-80 mm) nasibini alabilir.
Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürlüğü İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezinden yapılan açıklamada yarın Bölgemizin Batı kesimlerinde şiddetli ve yer yer aşırı yağış beklendiği ifade edildi.
Orta Akdeniz üzerinde oluşan tropik fırtınanın yarın bölgemizin batı kesimlerini etkilemesi beklendiği belirtilen açıklamada, Edirne’nin Güneyi ( Enez, İpsala, Keşan, Meriç ve Uzunköprü’ ilçelerinde çok kuvvetli ve şiddetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden vatandaşların sel, su baskını, yıldırım, hortum, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SAĞLIKÇILARA “YENİ DOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ”
SAĞLIKÇILARA “YENİ DOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ”
BAŞKAN ÜNER’DEN, VALİ CANALP’E TEŞEKKÜR PLAKETİ
BAŞKAN ÜNER’DEN, VALİ CANALP’E TEŞEKKÜR PLAKETİ