KREŞİN AÇILIŞI KIRKPINAR’DA

KREŞİN AÇILIŞI KIRKPINAR’DA

KREŞİN AÇILIŞI KIRKPINAR’DA

KREŞİN AÇILIŞI KIRKPINAR’DA
17 Haziran 2021 - 10:14

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin efsane ağası, 11 yıl Kırkpınar Ağalığı yapan ve ebedi 3 altın kemerin sahibi olan Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim ile Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan arasında protokolün imzalanmasının ardından inşasına başlanan Edirne Belediyesi Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim Kreş ve Gündüz Bakım Evi’nin çalışmalarında sona gelindi.
Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan dün Belediyesi Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim Kreş ve Gündüz Bakım Evi’nin çalışmalarını yerinde inceledi. Çalışmalarda sona gelindiğini ifade eden Ağa Selim, kreşin açılışını Kırkpınar’da gerçekleştirmek istediklerini ifade etti.
Projenin çok güzel olduğunu ifade eden Ağa Selim, “Bugün Edirne’ye gelme amacımız kreşi Kırkpınar açılışına yetiştirmek. Orada 5-10 günlük bir iş kalmış ama çok hassas bir iş olduğu için güzel bir proje her yerde söylüyorum beğendiğim bir proje. Ben çok okul yaptırdım, çok cami yaptırdım, sağlık ocağı yaptırdım, spor tesisi yaptırdım. Bunun bir ayrıcalığı var bu güzel bir proje hoşuma gitti. Mimarı uçuk bir mimar bir yangın merdiveni yapmış mesela merdiven çok masraflı değişik bir şey zaman alan bir şey İstanbul’dan bir firma yapıyor. İnşallah Kırkpınar’ın açılışında burayı açacağız. Edirne’ye güzel bir eser kazandırmış olduk. Bundan önce Edirne’de hep Kırkpınar ağalığı yaparken hep bir eziklik vardı. Şöyle biz daha öncede heykel yapılırken belediyeye bir kalıcı eser bırakman gerekiyor onun içinde bir miktar para vermiştik ama o kalıcı eser ne oldu nasıl oldu bilmiyorum. Bizimde Edirne’ye gelirken burada bir eserimiz olsun. Belki bir daha yaparız farklı bir şey yaparız. Çünkü Edirne’yi sevdim, bu eseri de sevdim”dedi.
Kırkpınar  Ağası Seyfettin Selim’e Kırkpınar’a verdiği katkılardan dolayı teşekkür eden Belediye Başkanı Recep Gürkan, “ Türk’ün ata sporu ve Türk’ün gururu olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’mizin  efsane ağası, ağlarını ağası, 11 kez, Cumhuriyet tarihinin en fazla ağalığı. Tabi daha öncesinde de ulaşabildiğimiz kayıtlar anlamında da Kırkpınar tarihinde de en çok ağalık yapan Seyfettin Selim ile beraberiz. Ben değerli Kırkpınar Ağama da Edirne’ye evine hoş geldin diyorum.  Seyfettin Selim Ağamız toplamda 11 kez Kırkpınar Ağalığını bileğinin hakkıyla, alnının teri ile kazandı. 2014 yılında bir arası var. O da kendi isteği ile ağalığı motive etmek adına, ağalığı canlandırmak adına bu işe istekli, heyecan duyanlarında katkısını sağlamak adına 2014 yılı Ağalık İhalesi’nden kendisi çekilmişti. Daha sonra alan arkadaşın bu işi yürütemeyeceği belli olunca Seyfettin Ağa tekrar ağalığı aldı. Kırkpınar Ağalığı para, pul işi değil. Kırkpınar Ağalığı sevgi işidir, yürek işidir, aşk işidir. Bu vatana, bu millete, bu vatanın örf, adet, gelenek, göreneklerine sevdalı olma işidir. Sadece parayla olsa çok çok ekonomik durumu iyi olanlarda var.  Ama yağı güreşi sevmek, Türk’ün ata sporunu sevmek ile olur bu iş. Seyfettin Selim Ağamız da bu işi 11 yıldır  layıkıyla yaparak bugünlere taşıdı. Ben bugüne kadar olan bütün katkıları için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği arasında  İş Birliği anlaşması imzalandı
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri...
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI