KRİZ ÇÖZÜLDÜ

KRİZ ÇÖZÜLDÜ

KRİZ ÇÖZÜLDÜ

KRİZ ÇÖZÜLDÜ
09 Mayıs 2019 - 08:38
Reklam

Edirne Belediyesi ile Vakıflar Genel Müdürlüğü arasında yaşanan 'Yemiş Kapanı Hanı' krizi sona erdi. Yıllardır Selimiye Camii önünde görüntü kirliliğine neden olan ve uzun süredir çalışmaları durdurulan Yemiş Kapanı Hanında yeniden tasarım ve yenileme projelerinin yapılmasına, ihyasının ise yapılmamasına karar verildi. Kısa zamanda çalışmalarına başlanacak olan projeyle birlikte Selimiye Camisi’nin daha muhteşem bir şekilde ortaya çıkması sağlanacak.
Kakava şenliklerine 100 bin kişinin geldiğini söyleyen Gürkan, hıdrellez ve kakava şenliklerini balkanlarda tanıtacaklarını ve uluslararası boyuta taşıyacaklarını söyledi.
Edirne’de bu turizmi bu noktaya getirmek için çok çaba sarf ettiğini belirten Gürkan, turizmi baltalamak isteyenlere geçit vermeyeceğini ifade etti.
Bütün esnafın fiyat listesini incelenmesi konusunda zabıta müdürlüğüne talimat verdiğini açıklayan Gürkan, herkesin fiyat listesini asması gerektiğini belirterek, katı olacağını söyledi.
Edirne Belediyesinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, gündeme dair açıklamalarda bulundu.
Selimiye Meydan projesi ile ilgili iki hafta önce Vakıflar Genel Müdürü Edirne’deydi. Kendisiyle bir uzlaşmaya vardık diyen Başkan Gürkan, Genel Müdürle koruma, konservasyon, restitüsyon ve rekreasyon projelerinin hazırlanması konusunda konuştuk.  Ancak ihya  edilmemesi konusunda mutabık kaldık. Kurula şartlı bir başvuru olacak. Kısa bir zamanda da Selimiye Camii’nin etrafındaki kurul tarafından onaylanmış olan, malzeme seçimleri yapılmış olan rekreasyon projesine başlayacağız. Kentimizin ve Müslümanlığın tacı olan Selimiye Camii’nde daha muhteşem bir şekilde oraya çıkmasını sağlayacak.”açıklamasında bulundu.
HIDRELLEZ’İ BALKANLARDA TANITACAĞIZ
Kakava ve Hıdrellezin daha fazla tanınması yönünde Balkanlarda çalışma yürüteceklerini ifade eden Recep Gürkan, “5 -6 Mayıs tarihleri arasında yaptığımız ve UNESCO Dünya Miras Liste’sinde bulunan Kakava ve Hıdrellez Festivalimizi başarılı bir şekilde tamamladık. Konuşma yaptığım sırada yağmur yağmasına rağmen alandan kimse ayrılmadı. Geçen yıla daha kalabalık bir rakam vardı. Kakava ve Hıdrellez Festivaline 80 bin kişi geldi. Bu yıl ise 100 bin rakamların gördü. Kakava ve Hıdrellezin bilinirliği gün geçtikçe artıyor. Bununla ilgili çalışmalara şimdiden başlıyoruz. Önümüzdeki sene Kakava ve Hıdrellez Festivalinin Uluslararası boyuta zamanı geldi. Hıdrellez Türk dünyasının bir geleneğidir. Kakava ve Hıdrellez Şenliklerinin duyurusunu balkan ülkelerinde yapacağız. Balkan ülkelerinin katılımıyla uluslararası boyuta taşıyacağız. Yurt dışından gelecekler ile beraber Kakava ve Hıdrellez Festivalini farklı bir boyuta taşımış olacağız. Bando ve Ciğer Festivalinin ile Kakava ve Hıdrellez Festivalinin iyi gittiğini söyleyebiliriz” dedi.
İKİ YILDIR MÜCADELE EDİYORUZ
İki yıldır portatif köprü kurmak için mücadele etmemize rağmen yetki makamlarca oyalandıklarını ifade eden Gürkan, “Ulaşımın tek Fatih köprüsünden olmadığı için insanların tahliyesi hemen olmuyor. Biz bu sorunu uzun zamandır biliyoruz. Bunu çözmek için iki yıldır mücadele ediyoruz. Biz pek fazla kamuoyuyla paylaşmadığımız bir konu ama bunu artık paylaşma zamanın geldiğini düşünüyorum. Biz geçtiğimiz yıl bir yetkili makamlardan Kırkpınar zamanında portatif köprü için talepte bulunmuştuk. Baştan tamam dendi ama Kırkpınar’a bir hafta kala bazı teknik nedenlerden dolayı gerçekleşmedi. Bu yıl yaklaşık 3 -4 aydan bu yana Fen İşleri Müdürlüğü ve İmar İşleri Müdürlüğü ile beraber oraya çelik yaya köprü yapılması için çalışmalarını bitirdiler. Yerin tarih sit alanı olması nedeniyle hazırlanan projeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne sunulmasına rağmen uzun zamandan bu yana konuda onay gelmedi” açıklamasında bulundu.
DAHA KATI OLACAĞIZ
Gürkan, “Biz öz eleştiriyi elbette yapıyoruz. Biz özeleştiri yapmadan önce her etkinlikten önce değerlendirmeleri yapıyoruz. Her yeni etkinlikte de sorunların yaşanmaması içinde çalışıyoruz. Edirne’de en çok etkinliği yapan kurum Edirne Belediyesi’dir. Edirne’de kent için içinde kim ne etkinlik yapıyorsa belediyenin orada bir izi vardır. Edirne’de Belediye tüm kurumların yardımcısı ve destekçisi ama birkaç kurum dışında maalesef belediyenin kimse destekçisi değil. Edirne’nin gelenek ve geleneklerimizin ön gördüğü kurumsal yardımlaşma, kurumsal destekleme gün geçtikçe azalıyor, bürokrasi kültürü ve nezaketi gün geçtikçe azalıyor. Kurumlar kendiişleri düştüğü zaman o nezaketi gösteriyor ama kendiişleri düşmediği zaman ise arkalarını dönüp gidiyorlar. Bundan sonra işleri daha kurumsal kararlarla götüreceğiz. Edirne’de bu turizmi bu noktaya getirmek için çok çaba sarf ettik. Herkes çok çaba sarf etti ama en çok çabayı ben sarf ettim. Büyük bir mücadele vererek belediye olarak yaptık. Kimseden bir kuruş yardım almadan yaptık. Bu işin nimetini herkesle paylaştık ama külfetini biz çektik. Bundan sonra herkese eşit bir şekilde kattı bir şekilde uygulayacağız. Bütün esnafın fiyat listesini incelenmesi konusunda zabıta müdürlüğüne talimat verdim. Herkes fiyat listesini asacak” diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...