20 YILLIK EFSANE KİRALIK

20 YILLIK EFSANE KİRALIK

20 YILLIK EFSANE KİRALIK

20 YILLIK EFSANE KİRALIK
09 Mayıs 2019 - 08:37
Reklam

Edirne’de uzun yıllardır takı sektöründe işletmecilik yapan Nasip Büke, meslekte eski kalitenin ve para kazancının olmadığını belirterek, iş yerinin camının duvarına astığı  ‘20 yıllık efsane kiralık’ yazısıyla mesleği bırakacağını duyurdu.
Edirne'de Cafer Çolpan İş Merkezi'nde uzun süredir takı işletmeciliği yapan Nasip Büke, 20 yıldır bu iş hanında iş yapmasına rağmen gençlerin takılara pek ilgi duymadığını söyledi.
Eskiden öğrenciler gelirler burada bağdaş kurarlardı, sohbet ederdik ürünlerime daha farklı gözle bakarlardı bu da beni bir hayli memnun ederdi diyen Büke, “Şimdi daha çok popüler şeyler peşinden koşuyorlar oysaki benim burada her şey el yapımıdır. Artık canım sıkıldı yazlık yerlere gideceğim Ayvalık ya da Akçay’a gidip 4-5 ay orada kalacağım. Takı standı kuracağım, elime gitarımı alacağım keyif sürmeye çalışacağım” dedi.
Artık İstanbul’dan mal almakta sıkıntılı eski kaliteyi bulamıyorum. Eskiden bambu ağacından abajur getiriyordum insanlar hayran olurdu diyen Büke, “40-50 liraya satardım onları şimdi ise ben 100 liraya onları alamam. Eskiden 20 çeşit tütsü gelirken şimdi ise 5 çeşit tütsü geliyor. Ürünlerin genelde dolar bazlı olması sebebiyle eskisi getirmiyorlar. Fiyatlar arttı, kalite düştü eskiden inanılmaz güzel abajur getiren ithalatçı firmalar şimdi ise getirmiyor.  Takılar İstanbul’dan ve İzmir’den geliyor ama objeler ithal. Ben kaliteden taviz vermek istemiyorum. Mesela sandıklarım var tik ağacından, çerçevelerim tik ağacından ve bambu ağacından. Yıllarımızı verdik buraya bir çizgimiz var o çizgiyi de bozamam, mesela deri çantalar hepsi hakiki deridir, cüzdanlarda hakiki deridir. Geçen sene 70 liraya sattığım cüzdanlar şimdi 110 lira böyle sıkıntılar var” diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...