KUAFÖRLER DE PANDEMİ İSYANINDA “YA TAM...

KUAFÖRLER DE PANDEMİ İSYANINDA “YA TAM KAPATSINLAR, YA TAM AÇSINLAR”

KUAFÖRLER DE PANDEMİ İSYANINDA “YA TAM KAPATSINLAR, YA TAM AÇSINLAR”

KUAFÖRLER DE PANDEMİ İSYANINDA “YA TAM KAPATSINLAR, YA TAM AÇSINLAR”
04 Nisan 2021 - 23:21

Korona virüs tedbirleri kapsamında düğünlerin yapılamaması nedeniyle işlerinin yüzde 75 oranında azaldığını açıklayan yılların bayan kuaförü Yıldıray Özcan, tek kullanımlık ürünler nedeniyle de masraflarını karşılayamaz hale geldiklerini söyledi.
28 yıldır Kuaförlük yapan Yıldıray Özcan 5 yıl önce eşi Hasibe Özcan’la birlikte açtıkları işyerinde tüm birikimlerini pandemi döneminde masraflara yetişemeyince satıp üzerine hala daha borçlanmaya devam ettiklerini belirttiler.
 İşlerinin yüzde 75 oranında düşmesi ile birlikte,malzeme fiyatlarına da gelen yüzde yüz zam artık bellerini bükmeye başladığını söyleyen Kuaför Yıldıray Özcan; “28 yıldır bu işi yapıyorum. 5 yıl önce de kendi iş yerimi açtım. Eşimle birlikte iş yerimizi açtık,iki çalışanımız da var.Pandemiden önce ki çalıştığımız dönemi karşılaştırırsak işlerde 75 oranında düşüş var. İş oluyor ama giderleri bile karşılamıyor. Bu sürede aldığımız ürünlere de yüzde yüz zam geldi,dolar artınca. Pandemi döneminde 2 ya kapalı kaldık. Açıldıktan sonrada pandemi kuraları çerçevesinde çalışmaya başlayınca gider maliyetleri arttı. Randevu sistemi ile HES kodu sorgulayarak müşteri kabul ediyoruz. İş yerimizde 2 müşteriden fazla kabul edemiyoruz.Her müşteriye ayır tek kullanımlık malzemeler açıyoruz bunlarda gider maliyetlerim arttırdı.
İşlerimiz hiç olmuyor değil ama eskisi gibi olmuyor. Bu yüzden kazandığımız masraflarımıza yetmiyor. Bu pandemi döneminde 25 bin lira kredi çektim yetmedi,birde evimi sattım giderlerimi karşılamak için. Böyle giderse işler kapatmak zorunda kalacağız. Bu sürçte önceden yapmış olduğumuz yatırımları kaybetmekle kalmadık,birde üzerine borçlandık”dedi.
VAKA YÜKSELİŞİ İŞLERİ BIÇAK GİBİ KESTİ
Vaka oranları artınca iler yok denecek kadar azaldığına dikkat çeken Özcan; “Vaka oranları yükselişe geçince bizim işler bıçak gibi kesti. İnsanlar gelmeye korkuyor, haklılar da kimseye bir şey diyemiyoruz. Baktığımız da ülkenin ekonomisini ayakta tutan esnaf ama bir ekonomik kriz sorun olduğunda da ilk etkilene yine esnaf oluyor”diye ifade etti.
YA TAM KAPATSINLAR, YA TAM AÇSINLAR
15 günlük tam kapanma çözüm olacaksa bir an önce kapatsınlar ki vaka sayıları düşsün ki herkes normal iş yapmaya başlasın diyen Özcan; “Çıkan haberlerde görüyoruz ki 15 gün gibi tam kapanma önerileri var,biz o 15 günlük sürece de dayanırız yeter ki sonunda düzelsin vaka sayıları düşsün. Önümüzde ramazan ayı bu süreçte tam kapanma olabilir zaten bu süreçte işler her kesimde düşüyor. Bayramdan sonra açılsın ki insanlar iş yapsın çünkü dayanacak gücümüz kalmadı. Ben eğer işler iki ay içinde yoluna girmezse iş yerimi kapatırım”dedi.
DÜĞÜN SALONLARI AÇILIRSA BİZDE İŞ YAPARIZ
Düğün salonları HES kodu uygulaması ile açılması gerektiğini ifade eden özcan; “Yaz yalarına giriyoruz,düğünler bir yıldan beri olmuyor. Artık düğün salonları da açılsın ki, pandemi kuraları çerçevesinde onlar iş yapsın ki bizde iş yapabilelim.
Artık biz bu koronavirüsle yaşamayı öğrenmek zorundayız. Eğer tam kapanma yapılmayacak da,herkes önlemini alsın tam açılsın. Çünkü kapalı kaldığımız süre zarfından da vakalar arttı,öylede artıyor böylede artıyor. Tek çare herkes kendini koruyacak karşısındakini de koruyacak mesafesine hijyenine dikkat edecek başka çaremiz yok”şeklinde belirtti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”