MAĞDURİYETLER GİDERİLDİ

MAĞDURİYETLER GİDERİLDİ

MAĞDURİYETLER GİDERİLDİ

MAĞDURİYETLER GİDERİLDİ
09 Ocak 2019 - 05:10

Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, 2018 yılının Aralık ayında yaşanan afet sonrası oluşan mağduriyetleri gidermek için 14-15 Milyon TL ödenek harcandığını aktardı. Geçmiş yapılan işlemleri ve çalışmaların detaylarını aktardı.

 

Edirne’de 2018 yılının Aralık ayında yaşanan afette oluşan mağduriyetler giderildi. Edirne’nin 10 köyünde ağır hasar oluşturan yoğun yağmur yağışı sonrası Edirne Valisi Ekrem Canalp başta olmak üzere Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş ve Meclis üyeleri yoğun bir tempoyla yapılan çalışmaları takip ettiler. Edirne İl Genel Meclisi’nin Ocak Ayı Olağan Toplantılarında, Sivil Savunma ve Tabii Afetler Komisyonu tarafından “Sel Olayı Sonucu Zarar Gören Köylerimizde Özel İdare Ekiplerimizin Çalışmaları” konulu rapor meclise sunuldu. Raporda, İl Özel İdaresine bağlı 10 köyün selden zarar gördüğünü ve bu zararın karşılanması için Edirne İl Özel İdaresi’nin yaptığı çalışmalar belirtildi. Konu hakkında detayları aktaran Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, mağduriyetlerin giderilmesi adına 14-15 Milyon TL gibi bir harcama yapıldığını aktardı.

 

YATIRIM PROGRAMI MECLİSİN ELİNDE

Son 2 yıldan bu yana Edirne İl Genel Meclisine geç ulaştırılan yatırım programının zamanında ulaşmasının Edirne’de yapılacak olan hizmetleri de aksattığını ifade eden Geçmiş; “Yatırım programı bildiğiniz üzere 15-16 yıldır bütçe taslağı geldiği gün yatırım programı da geliyordu. Son 2 yıldır Edirne Eski Valisi Günay Özdemir’in bir tavır alması üzerine yatırım programı gelmemeye başladı. Bunun bir yasal zorunluluğu yok fakat performansın yasal zorunluluğu var. Performans aynı zamanda bütçe taslağı ile birlikte gelir. Bildiğiniz üzere Kasım ayında valiler kararnamesi çıktı. Valimiz Ekrem Canalp geldikten sonra Edirne’de son yüzyılın doğal afeti gerçekleşti. Bizler gündemde doğal afet konusu olduğundan dolayı yatırım programının ne zaman geleceğini gündemimize almayı kendimize yakıştıramadık. Arkadaşlarımızla çalışacağız, yatırım programını inceleyeceğiz. Şubat ayında yatırım programının son halini vereceğiz. Bununla birlikte performans da geldi onu da aynı şekilde inceleyeceğiz. Yatırım programı, bütçe ve performans bir birliktelik oluşturacak ve Şubat ayında aldığımız kararlarla Edirne halkına hizmet sunacağız. Yatırım programının gelişimi bu şekildedir. Gelecek yeni dönemde performans programı, yatırım programı ve bütçenin aynı anda gelmesini temenni ediyoruz. Böylelikle İl Genel Meclisi üyeleri çalışırken bölgelerindeki talepler doğrultusunda da bütçedeki paranın şekline göre yatırım programını hazırlarlar” dedi.

 

14-15 MİLYON TL HARCAMA YAPILDI

Başkan Geçmiş, yaşanan sel afetiyle ilgili mağduriyetlerin giderildiğini aktardı. Çalışma ve yapılan işlemler hakkında detayları aktaran Başkan Geçmiş, mağduriyetlerin giderilmesi için 14-15 Milyon Tl bir harcama gerçekleştirildiğini vurgulayarak; “İl Özel İdaresine bağlı 10 adet köy yoğun yağışlardan dolayı sel felaketinden etkilendi. Etkilenen köylerin komşu köylerle ilgili menfez, yol ve köprülerinde hasar olmuştu. Valimiz Ekrem Canalp’in duyarlı davranışları ve talimatlarıyla köylerimizde oluşan olumsuzluklar en kısa sürede telafi edilmiştir. 6 adet köyümüzde menfez ve köprülerimiz tamirleri yapılarak onarıldı. Toplamda 22.5 kilometrelik stabilize, 41.5 kilometrelik statik kaplama, 1 kilometre silindirli sıkıştırılmış beton ve 1 kilometre de bitümlü sıcak asfalt işlemleri tamamlanarak köylü vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu. Ayrıca 10 köyümüzde selden zarar gören toplam 37 kilometre köy içi yollarının bakım ve onarımları yapılarak kanalizasyon ve içme sularında da 4 köyümüze 7 kilometre kanalizasyon, 5 yüz metre terfi hattı yapılmıştır. İskender, Karakasım, Oğulpaşa köylerinde 53 vatandaşımız ve 7 araç kurtarılarak 6 çok katlı binanın da bodrumlarında su tahliyesi gerçekleşmiştir. İyileştirme ve inşaat çalışmalarıyla ilgili İl Özel İdaresi personeli ve araçlarımızda toplamda yalnızca Oğulpaşa’da 59 avlunun temizliğini ve malzeme çekimini, 12 bin metre köy içi yolarının temizliği tamamlanmış olup 33 adet rögar onarımı 4 kanalizasyon onarımı 40 metre kanalizasyon değişim çalışması yapılarak sorunların tümü giderilmiştir. Afet bölgesinde kullanılmak üzere 40 bin ton mekanik malzeme ihale edilerek alındı. Diğer yapılan köprü, menfezler, köy yolları, köy içi yolları, kanalizasyon ve içme suyu, acil yardım ve kurtarma çalışmaları, iyileştirme ve inşa çalışmaları olarak toplamda İl Özel İdaresi bütçesinden yaklaşık olarak 14-15 milyon arası bir ödenek harcaması yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞİMDİ ONLAR DÜŞÜNSÜN…
ŞİMDİ ONLAR DÜŞÜNSÜN…
KUR'AN BAŞARIYI KATLAR
KUR'AN BAŞARIYI KATLAR