MAHKUMLARIN EL İŞİ SERGİSİ AÇILDI

MAHKUMLARIN EL İŞİ SERGİSİ AÇILDI

MAHKUMLARIN EL İŞİ SERGİSİ AÇILDI

MAHKUMLARIN EL İŞİ SERGİSİ AÇILDI
29 Haziran 2019 - 04:49

Yeşim Dramalı
                Edirne Açık Cezaevi, F tipi Cezaevi ve Edirne Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ve Edirne Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği Edirnekari ve El sanatları sergisi Edirne Adliye Sarayında Vali Ekrem Canalp ve Cumhuriyet Başsavcı Fatih Karabacak’ın katılımı ile gerçekleşti.
 
                Açılış törenine Edirne Valisi Ekrem Canalp, Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak ile kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.
                  Eşi Dr. Ayten Canalp ile birlikte Sergiyi gezen Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne’deki cezaevlerinin imalathane gibi çalıştığını söyledi.
                Hükümlüler tarafından hazırlanan sergide Edirnekari,Mis Sabun, ahşaptan yapılmış yelkenli tekneler yanında en çok dikkat çeken Selimiye Cami minyatür maketi oldu.
Mimari İş Kolundan faydalanan 20 mahkum kapalı cezaevin içinde bulunan yıkık eserleri restorasyon röleve çalışmalarını yapmaya başladı.  
                Bu sergilerin çok anlamlı olduğunu söyleyen Vali Ekrem Canalp; “ Çok anlamlı bir sergi. Mahkumlarımızın kendi elleri ile yapmış oldukları çalışmaları bunlar. Bizim cezaevimiz aslında üretim imalathane merkezi gibide çalışıyor.bu şekilde yapılan çalışmalarda aynı zamanda turizmimize katkı sağlayacak. Hediyelik eşya turizmde çok önemli. Turist olarak gelen insanlar,dönerken orayı hatırlatacak bir eşyayla dönmek isterler. Edirne’de bunun değişik örnekleri var. Sayın Başsavcımızda bunu bir iş kolu olarak faaliyete soktu. İş kolu olarak faaliyete geçtikten sonrada üretimi ile pazarlanması noktasında sistematik bir yola girmiş olacak.
Bunlar Edirne’de esnaflar tarafından satılıyor bu ürünler. Bunu tek bir yerde satmak yerine ,esnaflara dağıtarak satılması daha çok başarılı sonuçlar ortaya çıkartıyor. Hala esnafımızın üzerinden giden sistemi devam ettirmemiz lazım. Başka bir şekilde yaptığımız zaman esnafımızı da sıkıntıya sokmamamız lazım. Esnaf üzerinden yapmaya devam etmemiz lazım. Yakın zamanda tahliye durumu olan mahkumlarımıza da destek verip,tahliye olduktan sonra da bu imalatlara devam etmek isteyenlere de bir imkan sağlamak istiyoruz”dedi.
                Mahkumları ticari hayata hazırlamak için bu tür sergilerin bizim için önemi çok büyük diye belirten  Cumhuriyet Başsavcı Fatih Karabacak; “Mahkûmlar tahliye olduktan sonra denetimli serbestlik müdürlüğüne devrediliyor. Biz o denetimli serbestlik bünyesinde bu son yapılan ürünler,denetimli serbestlik bünyesinde ticaret hayatına kazandırılan ve onların tahliyesinden sonra bu işi yürütmesi için bir program şeklinde devam ettireceğiz.Buradakiler el sanatları ürünleri. Esas bizim burada özel bir proje olarak üzerinde durduğumuz,Sayın Valimizin desteği ile özel Mimari restorasyon iş kolunu kurduk. Şuan orada 20 civarında hükümlümüz  Halk Eğitimimizin ve Üniversitemizin desteği ile mimari yardımcı restorasyon elamanı olarak faaliyetlerine başladılar. Öncelikle Asaki Mahsuri Muhhamedi Askeri kışlası Kapalı cezaevimiz 1828 de inşa edilmiş. 1830’lardan sonra da burası aktif olarak kullanılmış. Yapı içerisinde şuanda olması gereken anıt vaziyetinde Kültür varlıkları niteliğinde,Mahmudiye camimiz var Bulgar işgalinde,hamamımız var yıkık vaziyette. İkiz küllerimiz var yıkık vaziyette bu yapılardan başlayaraktan bunu Edirne geneline yayacağız. Öncelikle kendi yapılarımız. Bunları yaparken Edirne’mize kullanıma da açacağız. Kapalı Cezaevi sınırlarında idi biz onu açık cezaevine aldırdık. Kule,camii hamam bölgesi sınırlarında ileriki dönemde onları ziyarete de açabileceğiz turizm için. Mimari iş kolunda biz önemsiyoruz.” Dedi.
                OKUL SIRALARI YENİLENİYOR
                Okullarda ki eskimiş olan öğrenci sıraların Denetimli Serbestlikten faydalanan mahkumlar tarafından zımparalanıp verniklenerek yeni öğretim yılına hazırlandığını açıklayan Vali Ekrem Canalp “  Bir başak çalışmamızda,tahta okul sıralarını üzerlerini zımparalarla düzlüyoruz,üzerlerine cila yapıyoruz. Öğrencilerimiz yeni öğretim yılına geldiklerinde,temizlenmiş cilalanmış pırıl pırıl bir sıraların üzerlerine oturacaklar. Bunlarda denetimli serbestlikteki mahkumlarımızın çalışmaları ile olacak ”diye belirti.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ARAMA ÇALIŞMALARINA YENİDEN BAŞLANDI
ARAMA ÇALIŞMALARINA YENİDEN BAŞLANDI
GÜMÜŞ MADALYA BERAATI
GÜMÜŞ MADALYA BERAATI