MATRUŞKA İTTİFAKI MI?

MATRUŞKA İTTİFAKI MI?

MATRUŞKA İTTİFAKI MI?

MATRUŞKA İTTİFAKI MI?
21 Eylül 2019 - 11:18

MERT SOYLU
Edirne Belediye Meclisinin olağanüstü toplantısı Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın katılımıyla gerçekleşti. Başkan Gürkan, SGK borçlarının yapılandırılması konusunda meclisten onay istedi. AK Parti ve MHP’li üyelerin tamamı, İYİ Partili üyelerin 3’ü red oyu verdi. CHP’li üyelerin tamamı ve İYİ Partili Duygu Şener’in evet oyu vermesiyle ile karar meclisten geçti. Meclisin ardından AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe ve İYİ Parti Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Necamettin Attay bir araya gelip birliktelik fotoğrafı paylaştı ancak paylaşım hemen silindi. Mecliste AK Parti, MHP ve İYİ Partili üyelerin tutumu ise akıllara “İTTİFAK DEĞİŞTİ Mİ?” sorusunu getirdi.
Edirne Belediyesi Meclisi’nin 2019 yılı 1.Olağanüstü Meclisi Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, başkanlığında 2 gündem maddesi ile toplandı.
Gündemin birinci maddesi olan 2020 -2024 yılları dönemine ait hazırlanan “Stratejik Plan” meclise Recep Gürkan, tarafından okunduktan sonra oy birliği ile karara bağlandı.
AK Partili meclis üyelerinin Başkan Gürkan’a son günlerde içme suyunda yaşanan sıkıntıyla ilgili soru sordular. Başkan Gürkan, AK Partili üyelere; Mevsim itibariyle bölgede sulama kooperatiflerinin barajdan çok fazla su çekmesi nedeniyle Kayalı Köy Barajı’ndaki su seviyesinin ciddi ölçüde düştüğünü vurgulayarak; ”Sistemin barajın dibinden su çekmeye başladığını bunun da sıkıntıya soktu. Suya her hangi bir lağım bulaşması yok. Suya barajın dibindeki çamurdan çektiği için rengi ve kokusu aslında çamurdan kaynaklanıyor. Kesinlikle bir lağım kokusu yok. Yaptığımız testlerde suda koli veya bulaşıcı bir hastalık kesinle olmadığını söyledi.”
SÜLOĞLU BARAJI’DAN SU ALMAYA BAŞLADIK
Başkan Gürkan,”2017’den beri Kırklareli Kayalı Köyü Barajı’ndan su aldıklarını belirten Gürkan, 5 gün önce Kayalı Barajı’nda su alımını kestik. Süloğlu Barajı’ndaki su seviyesi daha yüksek olduğu için oradan su alımına başladık. Paşaçayır’ın içme suyundan da su çekiyoruz. Kayalı Barajı bizim büyük rezervimiz. Bugünden itibaren su alma haznemizle ilgili Devlet Su İşleri ile bir çalışma yapıyoruz.Birkaç gün içerisinde sonuç alacağız ve tekrar Kayalı Köyü Barajı’ndan suyu getireceğiz.”
NORMALE DÖNECEK
Suyun hijyeni ve kalitesi konusunda korkulacak bir durum yok. İçme suyunda kanalizasyonda karışımın olmadığını ifade eden Gürkan,”Edirne’deki içme suyunda sadece çamurlu su geldiği için bir koku oluşturduğunu belirten Gürkan, renk bozulması bundan kaynaklandığını ve normale döneceğini söyledi. Gürkan, meclis üyelerini Edirne’ye su verilen barajlara davet ederek yerinde tespitler yapmaya davet etti.”
BELEDİYE ŞİRKETİNİN SGK BORÇLARI YAPILANDIRILACAK
Bu sorudan sonra Edirne Belediyesi Personel Anonim Şirketi’nin, Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK)’ya 10 milyon 30 bin TL olan borcun yapılandırılarak ödenmesi konusunda Belediyeye ait taşınmazların teminat gösterilmesi konusunda meclisten onay istedi.
Başkan Gürkan,”Edirne Belediyesi Personel Anonim Şirketi olarak 1.5 yıllık bir şirketiz. Biz şirket olarak yeni bir şirketiz. Biz yapılandırmalarda olan Vergi Dairesi, Tredaş,Trepaş’a borçlarını ödüyoruz ve borçlarını ödemeye devam ediyoruz. Diğer belediyelerin aşırı borçlarından bahseden Gürkan,Edirne nüfusunun 167 bin olduğunu ve Belediye ve Şirket olarak net borçlarının 56 Milyondur. Bizim geçen yıl gelir gerçekleşme rakamımız 209 Milyondur. Ayrıca Gürkan,”Edirne Belediyesi Personel Anonim Şirketi’nde yer alan 3 yöneticinin maaş almadığını dile getirdi”
Konuşmaların ardından oylamaya geçildi. AK Parti, MHP ve İYİ Partili 3 meclis üyesinin ret oyuna karşılık, CHP’li meclis üyeleri ve 1 İYİ Partili meclis üyesinin oyu ile meclisten geçti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MAHALLE HALKI SEFERBER OLDU
MAHALLE HALKI SEFERBER OLDU
SELİMİYE CAMİİNDE MANEVİ MASA
SELİMİYE CAMİİNDE MANEVİ MASA