Reklamı Geç
MECLİS FABRİKAYA KARŞI

MECLİS FABRİKAYA KARŞI

MECLİS FABRİKAYA KARŞI

MECLİS FABRİKAYA KARŞI
06 Şubat 2019 - 01:28

Edirne İl Genel Meclisi Üyeleri, Havsa’da yapılmak istenilen fabrikaya karşı çıktılar. İl Genel Meclis Üyeleri’nin ortak fikriyse; “Fabrikalara karşı değiliz ancak meralarımız da olmazsa olmazdır” ifadeleriydi. Meclis konuyla ilgili bir Araştırma komisyonu oluşturacak ve incelemelerde bulunacak.

Edirne İl Genel Meclisi 2019 yılının Şubat ayının 2. oturumu gerçekleşti. Gerçekleşen oturuma tam kadro katılan Edirne İl Genel Meclisi ilk olarak Edirne Valisi Ekrem Canalp’ın talep dilekçesini oyladı ardından İmar ve Bayındırlık Komisyonuna sunulan raporu onayladı. Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş gündem dışı bazı konularda düşüncelerini aktardı. Geçmiş’in konuşmaların ardından İl Genel Meclis Üyeleri gündem dışı konuştu. Edirne CHP İl Genel Meclisi Grup Sözcüsü Erdal Akgün, Havsa CHP İlçe Genel Meclis Üyesi Fedai Işık, Edirne AK Parti İl Genel Meclisi Grup Sözcüsü Nedret Akbulut, İpsala Ak Parti Meclis Üyesi Özcan Tosun, Edirne AK Parti Merkez İlçe Genel Meclis Üyesi Mustafa Suiçmez konu hakkında konuşmalarda bulundu. Edirne İl Genel Meclisi Üyeleri, Havsa’da yapılmak istenilen fabrikaya karşı çıktılar. İl Genel Meclis Üyeleri’nin ortak fikriyse; “Fabrikalara karşı değiliz ancak meralarımız da olmazsa olmazdır” ifadeleriydi. Meclis konuyla ilgili bir Araştırma komisyonu oluşturacak ve incelemelerde bulunacak.

GEÇMİŞ: “EDİRNE’DE GÜZEL ŞEYLE OLMAYA BAŞLADI”
Geçmiş yeni yatırım programı hakkında yoğun bir çalışma içinde bulunacaklarını belirtti. Vali Canalp’ın Edirne’ye geldiği günden bugüne Edirne’nin kurum ve kuruluşlarında büyük bir sinerji yarattığına değinen Geçmiş; “Edirne Valimiz Ekrem Canalp göreve başladığı günden bugüne Edirne’de bir sinerji oluşturdu. Edirne’de güzel şeyler olmaya başladı. Biz siyasilerde yeni bir oluşum ve enerji oluşturdu. Oluşan bu güzel enerjiyi arkadaşlarımızla birlikte yaşar ve yaşatırız” ifadelerini kullandı.

IŞIK: “İNSANLAR OLUMLU BAKMIYOR”
Havsa’nın Oğulpaşa köyünde yapılmak istenilen fabrikaya karşı köy halkının konuya sıcak bakmadığını belirten  Havsa CHP İlçe Genel Meclis Üyesi Fedai Işık; “Oğulpaşa’ya gittiğimde bir kalabalık gördüm. Kalabalığın neden toplandığını sorduğumda oradaki meranın 49 yıllığına kiralanma yoluna gidildiğini belirttiler. Kiralamak isteyen kişi de Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin. Orada yaşayan vatandaşlarda meralık alanda yapılmak istenilen fabrikaya karşı çıkıyor. Sonra ben de Kemal Bey ile konuştum; ‘Kemal Bey Edirne’de kimse fabrika yapımına karşı değil ama bu insanlar bu işe olumlu bakmıyor’ dedim.  Bin 900 dönüm yer ve kiralanma aşamasına gelinmiş. Fabrikaların kurulmasına karşı değiliz ama buradaki insanların geçim kaynağı olan hayvanlarının beslendiği toprak alanlarını yok ederek, bu insanlara kötülük yapmış oluyorsunuz” dedi.

TOSUN: “BUNUN HESABINI VEREMEYİZ”
İpsala Ak Parti Meclis Üyesi Özcan Tosun, konu hakkında verilecek her hangi bir yanlış kararın hesabını veremeyeceklerini belirterek; “Meralar çiftçinin ortak malıdır. Hiçbir şirkete, hiçbir yere vermeye kimsenin hakkı yoktur. Biz beş yıl boyunca burada görev yaptık. Bu meralar kiralanırsa 28 tane il genel meclisi üyesi arkadaşımız, bunun hesabını veremeyiz. Kim bu işin arkasındaysa derhal vazgeçsin” şeklinde konuştu.

“HAYVANCILIĞIN OLMAZSA OLMAZI MERADIR”
Tosun’un konuşmasının ardından AK Parti Edirne Merkez İl Genel Meclisi Üyesi ve Edirne Süt Üreticileri Birliği Başkanı olan Mustafa Suiçmez, konu hakkında bir araştırma komisyonunun oluşturulmasını ve incelemelerin yapılmasını önerdi. Suiçmez; “Tarım ve hayvancılık bizim olmazsa olmazımız. Bu ülkenin üretime ihtiyacı var. Hemen bir araştırma komisyonu kurarak bu konuyu detaylandıralım ve fikrimizi açık, net bir şekilde beyan etmiş oluruz. Hayvancılığın olmazsa olmazı meradır” ifadelerini kullandı.

AKBULUT; “SANAYİ DE LAZIM TARIM DA LAZIM”
AK Parti Uzunköprü İl Genel Meclisi Üyesi Nedret Akbulut sanayi ve tarımın gerekliliği konusunda yaptığı konuşmada; “Sanayi de lazım ama tarım da lazım. Arkadaşlarımın ifadelerine katılıyorum. Edirne’miz bir tarım bölgesi” dedi. 

AKGÜN’DEN SERT SÖZLER: “BOZUK BEYİNLİLER”
Laiklik ilkesine anayasada yer verilmesinin 82. yıldönümü dolayısıyla bir konuşma yapan CHP Edirne Merkez Meclis Üyesi Erdal Akgün ise laikliğe karşı olanları ‘bozuk beyinliler’ olarak nitelendirdi.  Laikliğe karşı olanları ağır sözlerle eleştiren Akgün “Bu dünyada huzurlu olan tekbir Müslüman ülke vardır ve bunun sebebi laik düzendir. Laik düzen olmasaydı bu gün bizim Mısır’dan, Suriye’den, Libya’dan ve dünyadaki huzursuz olan bütün Müslüman ülkelerden hiçbir farkımız olmazdı. Laiklik, insan olmak demektir. Laiklik olmasaydı bu ülkede neler olurdu? Keşke Türk ordusu kazanacağına, Mustafa Kemal Atatürk kazanacağına Yunanlıların egemenliği altında kalsaydık diyen zihniyet, belki de bu gün bizim kellemizi uçururdu. Biz laik cumhuriyet sayesinde böyle beyni bozuk insanlara karşı kurulmuş bir devlette huzur içinde yaşayabiliyoruz. Ve bunun yegâne sebebi laikliktir” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
VALİ CANALP, BALKAN ÜLKELERİNDEKİ ÇOCUKLARI AĞIRLADI
VALİ CANALP, BALKAN ÜLKELERİNDEKİ ÇOCUKLARI AĞIRLADI
EBEVEYNLER ÇOCUKLARIYLA İP ATLADI, BİRDİRBİR OYNADI
EBEVEYNLER ÇOCUKLARIYLA İP ATLADI, BİRDİRBİR OYNADI
Reklamı Geç