MEYDAN PROJESİ TAMAMLANACAK

MEYDAN PROJESİ TAMAMLANACAK

MEYDAN PROJESİ TAMAMLANACAK

MEYDAN PROJESİ TAMAMLANACAK
05 Mayıs 2021 - 22:08

Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi’nin tamamlanması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Belediye arasında ortak hizmet projesi gerçekleştirilmesi üzere Edirne Belediye Başkanlığı adına Belediye Başkanı Recep Gürkan'a yetki verildi.
Edirne Belediye Meclisi Olağanüstü toplanarak, Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi'nin Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu onayı alınmış projelerinin temini ve uygulanması ile "Yemiş kapanı Hanı Koruma ve Yeniden İşlevlendirme Projeleri"nin çizdirilmesi ve uygulanması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Belediye arasında ortak hizmet projesi gerçekleştirilmesi ve protokol yapılması, bu amaçla gerekli kaynak aktarımında bulunulması, yapılacak ortak hizmet projesi protokolünün esaslarını belirlemek ve imzalamak üzere Edirne Belediye Başkanlığı adına Belediye Başkanı Recep Gürkan'a oy birliğiyle yetki verdi.
Edirne Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında olağanüstü toplandı. Toplantıyı açmadan önce söz alan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Pazartesi günü Sayın Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca Edirne’deydi. Trakya bölgesi için bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Edirne’deki vaka sayılıları yüzde 50 civarında düşmüş durumda. İnşallah hepimizin, bütün vatandaşlarımızsın temizlik-maske-mesafe kurallarına uymasıyla, ev ziyaretleri yapmamasıyla bayram sonuna kadar bu vaka sayılarının en aza düşeceğine inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.
Belediye Meclis toplantısında Selimiye Camii Çevresi Kentsel ve Peyzaj Projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Recep Gürkan, yaşanan süreci detaylı bir şekilde anlattı.  2009 yılında Selimiye Camii ve Külliyesinin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine alınma çabaları ile beraber Edirne Belediyesi’nin, Selimiye Camii’nin ve etrafının düzenlenmesi için bir yarışma başlattığını belirten Gürkan “2014 yılında tabii süreç bizden önce başlıyor 2009 yılında başlığı aslında Selimiye Camii'nin külliyesinin Camii ve külliyesinin yani etrafı ile bir bütün olarak UNESCO dünya kültür mirası listesine alınan çabalarıyla beraber, Edirne Belediyesi Selimiye Camii ve külliyesinin etrafını bir proje ile düzenlenmesi için bir yarışma düzenliyor 2009 yılında. Yarışmanın jürisi gerçekten bu işin uzmanlarından oluşuyor. Sizlere dağıtığımız dosyalarda var belgeleri verdik. Juri başkana yıllarca UNESCO Dünya Kültür Mirası Türkiye temsilciliğini yapan Türkiye başkanlığını yapan Prof. Zeynep Avunbay Türkiye'de bu konudaki otorite isimlerden birincisi. Akabinde bir yarışma ilan ediliyor projeler değerlendiriliyor ve Edirneli  bir Mimar kızımız Beril  Serbes'in Projesi 1. olarak seçiliyor tarafında ardından  seçiliyor. Bu bir Tabii avan proje bir tasarım projesi sadece Selimiye'nin değil Edirne altın üçgen olarak bildiğimiz 3 Selatin camii yani Selimiye eski cami iş Eski Camii Üç Şerefeliyi kapsayan bir avan proje. 2011'de Selimiye Camii ve Külliyesi UNSECO Dünya Miras Kültür asıl listesine kabul ediliyor. Bu 2019’da ki avan projenin sadece Selimiye ve etrafı ile sınırlı olmak üzere revizesi açılıyor. Yine projenin müellifi olan Beril Serbes tarafından bu gün uygulamasını yapmaya karar verdiğimiz uygulamasını yapmaya karar verdiğimiz bölgenin uygulama projeleri çizmeye başlıyor. Tabii bu arada Kültür Varlıkları Koruma kurulu doğal olarak devreye giriyor ve 2013 yılındaki bir kararın da diyor ki burada 1976 yılında tescili yapılmış birhan olduğu bilinmektedir geçmişte Yemiş Kapanı hanı bu hanın bulunması muhtemel yerlerde sondaj kazısı yapılsın diyor. Edirne Belediyesi bu kurulun kararının üzerine sondaj kazısını yapıyor.
Tabii ki Hanım temel kalıntıları oluyor bunun üzerine 2013 yılında yine koruma kurulu sondaj kazısında  temel kalıntıları ulaşılmıştır o zaman kurtarma kazısı yapısı diye bir karar veriyor. O dönemdeki belediye yönetim bu kararı itiraz ediyor ve kurulun buradaki kararı Ankara'daki yüksek koruma kuruluna gidiyor ve olay bir anlamda kalıyor. 2014'te bir göreve başladığımızda hatırlayın o tarihleri şu andaki han kazısının olduğu yerlerde böyle etrafı suntalemlerle çevrilmiş sondaj kazıları vardı kutu kutu Selimiye’nin ölünün bu şekilde kalmasını doğru olmadığını inandığımız için önce sorun ve problem nedir onu tespit ettik. Ve ardından kurulun isteği doğrultusunda kurtarma kazısı yapılmasına karar verdik, kurulun kurtarma kazısı kararını kabul ettik. Ve o dönemdeki Sayın valimiz Dursun Ali Şahin'in desteği ile de onlar TYP’den eleman verdiler biz ayrıca elemanlar kira alırdık ve kurul kararı ile müze müdürlüğü başkanlığında ve denetiminde hiç karışmadık biz sadece finanse ettik. Aşağı yukarı 15 ay süren bir kurtarma kazısı gerçekleştirdik.
Sanıyorum Türkiye’de belediyelerin yaptığı ilk ve tek kurtarma kazısıdır bu. 3 milyon TL’ye yakın bir para harcadık. Kurtarma kazısını bitirdiğimizde Yemiş Kapanı Hanı’nın temelleri ortaya çıktı. Hanın depo olarak kullanıldığı belirlenen 4 deposu kısmen sağlam olarak ortaya çıktı ve en önemlilerinin biri de han kalıntılarının tam ortasından geçen Selimiye’den Eski Camii’ye doğru giden bir su mahzeni ile atık su ve temiz su kanalları ortaya çıkarıldı. Bu gerçekten de bizleri de mutlu eden bir yaklaşımdı. Hanın temel kalıntıların çıkması ile beraber biz kurula ne yapacağız diye sorduk.Edirne Koruma Kurulu koruma ve konservasyon projelerinin yapılması konusunda bir karar daha aldı. Biz de koruma ve konservasyon projelerinin hazırlanmasına başladık. Bu arada temel kalıntıların rölevelerini çıkartık kurula gönderdik kurul onayladı. Kamuoyunda bir tartışma başladı.  Biz bu hanın Selimiye Camii’nin önünü kapatacağı kaygısıyla hanın temellerinin korunmasını, tekrar ihya edilmemesini ve bu şekilde muhafaza edilmesini, hanın mevcut kalıntılarının da koruma ve konservasyon ile korunarak, gelecek kuşaklara bu şekilde teslim edilmesi gerektiğini savunduk. Vakıflar Genel Müdürlüğü ve o dönemdeki Genel Müdürü,  Edirne Bölge Koruma Kurulu’nun aldığı  koruma ve konservasyon kararlarına itiraz etti ve bu kararlar Ankara’daki Yüksel Koruma Kurulu’na gitti. Kendisi de Yüksel Koruma Kurulu’nun bir üyesiydi. Ankara’daki Yüksek Koruma Kurulu, Edirne Bölge Koruma Kurulu’nun aldığı  koruma ve konservasyon kararlarını iptal etti. Yerine bir karar ihtas etmeden. Sadece bu karar ortadan kaldırıldı. Koruma konservason yapamazsınız ne yapacağız onun cevabı yok.Biz de Edirne Belediyesi olarak, bu kararın iptali için Edirne İdare Mahkemesine dava açtık. Sonraki süreçleri biliyorsunuz” dedi.
2019 yerel seçimlerinden önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Edirne’ye geldiğinde kendisine bu duruma arz ettiğini belirten Gürkan, “Hazırlamış olduğumuz dosyayı da takdim ettim. Daha sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü ihya talebinden vazgeçerek, restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanmasını talep etti. Hatta belediye para harcamasın onu da biz yapalım dedi. Bunlar çok büyük paralar değil. Biz de kurumlar arası uzlaşmanın bir örneği olarak, kabul ettik. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne projenin müdürlük tarafından çizilmesi için talep yazısı ilettik. Bu yazıyı ilettikten kısa bir süre sonra bize açmamış olduğunuz davadan vazgeçerseniz bu projeleri çizeriz diye bir cevap geldi. Biz de açmış olduğumuz davadan vazgeçersek, tekrar dava açma şansımızın ortadan kalkacağı için vazgeçmeyeceğimizi ilettik. Sonuç itibariyle dava devam etti. Ve Edirne İdare Mahkemesi, Yüksek Kurulu’nun almış olduğu Edirne Bölge Koruma Kurulu’nun iptal kararını, iptal etti. Edirne Belediyesinin koruma ve konservasyonunu yerine getirmesini kabul etti. Bunun üzerine Vakıflar Bölge Müdürlüğü bu kararı bir üst mahkemeye taşıdı ve itiraz etti. Toplamda 4,5 yıldır bu mahkeme nedeniyle Yemiş Kapanı Hanı’nın kimilerinin Edirne çukuru diye tanımladığı bulunduğu bölgede bir kurul kararı oluşamadığı için bir ilerleme sağlayamadık” ifadelerine yer verdi.
Bugün gelinen noktada Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün itirazının devam ettiğini belirten Gürkan, “Edirne Belediyesi’nin yürüttüğü başka bir proje vardı. O da Selimiye Camii’nin etrafının belediyenin önündeki yoldan başlayarak, Selimiye’nin 360 derece etrafını kapsayan bir rekreasyon projesiydi. Bu ayrı bir proje olduğu için Edirne Bölge Koruma Kurulu rekreasyon projesini onayladı. Keşifleri, maliyetleri çıkarıldı ve ihaleye hazır hale geldik.  10 Mart tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum, Edirne’yi ziyaret etti. Edirne’yi ziyaretinde Edirne ile ilgili birçok konu ile beraber Selimiye Meydanı’nın durumunu da konuştuk. Durumu izah ettim. Sayın Bakan, Ankara’ya döndükten sonra Sayın Cumhurbaşkanımıza bu durum arz etmiş. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Sayın Bakanımız bize döndü. Selimiye projelerinin hem rekreasyon hem de yemiş kapanı hanı projesinin birlikte yapılması konusunda talimatı olduğunu ve benimle görüşmesi gerektiğini ilettiler. Ben de memnuniyetle görüşürüz dedim. Çünkü vatandaş için kimin yaptığı değil bu işin yapılması önemlidir. Sonuçta hepimiz bu millete hizmet etmek için bu görevlere seçildik, dedim. Ve Sayın Bakanımızın davetiyle geçtiğimiz günlerde Ankara’ya gittik. Sayın Bakanımız Valimizi ve İl Başkanı Belgin İba’yı da davet etmiş. Yaklaşık 1,5 saat süren bir toplantı yaptık, makamında. Alt yapıdan tutun bütün projeleri konuştuk bakanla. Ağırlıklı olarak Selimiye Cami rekreasyon projesi ve Yemiş kapanı hanı projesiydi.
 Sayın Bakan, bunu Bakanlık olarak da yapabileceklerini söyledi. Hukuki anlamda buraların büyük bir kısmının mülkiyeti bizde. Sonuçta Bakanlık Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’nün uhdesinde bu işin yürütülmesine prensip olarak, birlikte tamam dedik. Bugün meclisimiz de uygun görürse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bir protokol yapma yetkisi alacağım sizden. Finansını çevre ve şehircilik bakanlığı yapacak rekareasyon projesinin hanla ilgili projeleri belediyemizde çizdiriliyor. Kurul onayları da yemiş kapanı hanının rekreasyon projesinin yapımına yetişirse ona ilave edeceğiz. Yetişmezse onu da ayrı ihaleye bir ana önce bitirme yoluna gideceğiz.  Ben sayın Cumhurbaşkanımıza Çevre ve Şehircilik Bakanımıza  sayın valimize Ak Parti  İl Başkanı Belgin İba’ya Edirne ve şahsım adına teşekkürlerimi iletiyorum. Edirne için kim ne yapıyorsa hep aynı anlayışta hep ayanı yaklaşımda olduk,bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Gerçekler ne ise yüksünmeden halkımızla da paylaşmaya devam edeceğiz. İhalesi yapılmadığı için yaklaşık maliyetini açıklayamıyorum kanun gereği. Ama bu proje kapsamında daha ilk günden hemen yanımızda ki 16 dükkanın ve eski kafe sera olarak bilinen toplamda 17 belediye mülkiyetinin selimiye’nin tüm görselliği ile öne çıkması için yıkılmasına razı olduk karar verdik. O dükkanları bir daha yapabiliriz ama Selimiye’yi bir daha yapma şansımız yok. Selimiye her şeyden değerli. 17 dükkanın şuan ki nominal değeri zannediyorum 60-70 milyon civarında vardır. Biz Edirne Belediyesi olarak Selimiye’nin daha da muhteşem olarak ortaya çıkması için bu fedakarlığa razıyız”dedi.
"Yemiş kapanı Hanı Koruma ve Yeniden İşlevlendirme Projeleri"nin çizdirilmesi ve uygulanması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Belediye arasında ortak hizmet projesi gerçekleştirilmesi ve protokol yapılması, bu amaçla gerekli kaynak aktarımında bulunulması, yapılacak ortak hizmet projesi protokolünün esaslarını belirlemek ve imzalamak üzere Edirne Belediye Başkanlığı adına Belediye Başkanı Recep Gürkan'a yetki verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.
ŞÜKRAN DUYMAYA HAZIRIZ
Yemiş Kapanı Hanı’nın durumu kendisini ve Edirne halkını çok yorduğunu belirten Gürkan, “Kazıyı 2016 yılında bitirmişiz. 2021’deyiz. 5 yıl. Ne için anlamsız bir olay yüzünden. İhya edilsin mi, edilmesin mi? Geçmiş tartışmalara dönmek istemiyorum. Bakanlık ile birlikte yapacak olmakta da mutluyum. Çünkü yerel yönetimle, merkezi hükümetin uzlaşı içinde çalışması umarım her yere de örnek olur. Yapılacak olan Edirne’ye yapılacaktır. Kim yapacaksa başımızın üstünde taşımaya ve şükran duymaya da hazırız” dedi. 
BELEDİYE MECLİSİ’NDEN KINAMA
Öte yandan Edirne Belediye Meclisi ABD Başkanı Joe Biden’ın geçtiğimiz günlerde 1915 olayları için kullandığı, “soykırım” ifadesini bir bildiri ile kınadı. Belediye Başkanı Gürkan, bu durumu esefle ve şiddetle kınadıklarını söyledi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KANSER HASTALARINA MİNİ KONSER DÜZENLENDİ
KANSER HASTALARINA MİNİ KONSER DÜZENLENDİ
SAADET PARTİSİ İŞÇİ KONGRESİ DÜZENLEYECEK
SAADET PARTİSİ İŞÇİ KONGRESİ DÜZENLEYECEK