MUHTARLARIN GÖÇMEN İSYANI

MUHTARLARIN GÖÇMEN İSYANI

MUHTARLARIN GÖÇMEN İSYANI

MUHTARLARIN GÖÇMEN İSYANI
01 Eylül 2021 - 09:49

Dilaverbey ve Mithatpaşa Mahalle Muhtarları, Kaleiçi’nde yaşanan göçmen hareketliliğinden mahalle halkının adeta uykularının kaçtığını söyledi. Halkın akşam saatlerinde sokağa çıkmaya dahi korktuğunu öne süren muhtarlar, isyan edercesine açıklamalarda bulundu.
Mahallenin göçmenlerle başı dertte olduğuna dikkat çeken Mithatpaşa Mahalle Muhtarı Turgut Sarıbaşak; “Geçen hafta Cuma gününden başladı Pazar gününe kadar Kaleiçi semtimiz hareketlilik yaşadı.Afganlı ve Suriyeli göçmenler diğer illerden buraya gelip  sınır kapısından  çıkmak için geliyor.Fakat,ilk geldiklerinde,ilk konaklamaları bizim Kaleiçin’de başlıyor. Burada sığınıyorlar. Biri gelip biri gidiyor arkası kesilmiyor.  Özellikle hafta sonu korkunç bir kalabalık vardı. Akşam evden çıktım ben neredeyim dedim. Her köşe başında 10-20-30 kişilik gruplar halinde duruyordu mahallemizde. Biz hemen emniyetti aradık müdahale ettiler ama gelenler çok kalabalık olduğu için yine bir yerden çıkıyorlar. Mahallemiz çok rahatsız” dedi.
KALEİÇİ’DE Kİ KONAKLAMA YERLERİ SIKI DENETLENMELİ
Kaleiçi’nde bulunan 22 konaklama yerinin sıkı denetlenmesi gerektiğinin altını çizen Sarıbaşak; “Özellikle bizim Kaleiçini neden seçiyorlar; 11 tane pansiyon ve apartımız var. 12 tane de otellimiz var.  Kaleiçi’ni bilmeyenler diyor ki; ‘Kaleiçi’nde ki vatandaş bunlara evlerini kiraya veriyor’diye söylüyorlar,kiraya verenler var ama en fazla 5-6 daireyi geçmez. Bizim mahallede konaklama yeri olarak apart,pansiyon ve otel gibi yerlerimiz çok olduğu için,gelen Afganlar ve Suriyeliler gecelik buralarda konaklayıp gidecekleri yere gidiyor. Arkasından yine geliyorlar.Bizim öncelikle emniyet güçlerimiz pansiyon,apart ve otelleri denetlemesi gerekiyor en büyük sıkıntımız buraya gelen kalanlardan yana”diye ifade etti.
OKULLAR AÇILACAK, VELİLERDE GÖÇMEN TEDİRGİNLİĞİ VAR
Sarıbaşak; “ Mahalle halkı çok tepkili bunların buraya gelmesine. Okullarımız açılacak. Mahallemizde 3 tane okul var. Anne çocuğunu okula götürecek sıkıntı olacak. Kışın hava  16:00 gibi kararacak buda sıkıntı olacak. Bu mahalle arasında hareketlilik bitmiyor. Yarın başka şeyler olacak. Şimdi üzerlerinde parası var harcamasını yapıyor. Yarın paraları bitecek vatandaşı rahatsız edecekler. Ben Cumartesi Pazar mahalle halkımı zor engelledim, tutamayız mahalleliyi. Kısa zamanda emniyet güçlerimizin sorumlularımızın takip etmesini rica ediyoruz. Sadece Kaleiçi değil, olacak bir huzursuzluk hepimizi üzer.” dedi.
MAHALLENİN YARISI GÖÇMEN DOLDU
Yerli halkın göçmenlerden rahatsız olduğunu söyleyen Dilaverbey Mahallesi Muhtarı Necmettin Ersaçmış: halkımız bu gelen Suriyelimi,Afganlımı ne olduğu belirsiz göçmenlerden şikayetçi. Mahallemizde bulunan Cumhuriyet parkı,Egemenlik parkına artık mahalleli çocuğunu çıkaramıyor. Hava karardı mı bütün gece dolaşıyorlar mahallede parkalarda oturuyorlar. Dükkanın birini eve çevirmişler orada yatıp kalkıyorlar” dedi.
GÖÇMENLERE HİÇ BİR YERİNİZİ KİRAYA VERMEYİN
Mahallede depolarda parklarda yatıp kalkan Afgan ve Suriyeli göçmenlerin yanı sıra bir kısmının  depo gibi olan yerleri kiralayıp eve çevirdiklerini ifade eden Dilaver Bey Mahalle Muhtarı Ersaçmış,mahalle halkına seslenerek; “Ben mahalle halkıma seslenmek istiyorum,ne olur bunlara dükkanlarınızı,depolarınızı kiraya vermeyin eve çevirip kalıyor. Mahallenin yarısı bunlarla doldu. Bunlara biran önce çözüm bulunmalı”.
GÜVENLİK ARTIRILMALI
Biz Kaleiçi semtinde güvenliğin ve denetimlerin daha çok olmasını istiyoruz diye ifade eden Ersaçmış; “Güvenlik artırılmalı.İnsanlar hava karardı mı sokağa çıkmaya tedirgin oluyor. Önümüz kış erkenden akşam olacak eğer ciddi güvenlik tedbiri alınmazsa bunlarla ilgili kışın çok sorunlar yaşacağız. Bunlar parasız kalacak o zaman gece hırsızlıklar artacak, yol kesmeler başlayacak bu böyle olmaz. Okullar açılıyor çocuklar okulla gidip gelecek bu sıkıntı olacak. Mahalle sakinleri zaten tedirgin. Yerli halkımızın huzurunun kaçmasını istemiyoruz. Yetkililere buradan seslenmek istiyorum bunlar bir an önce çözüm bulmalarını istiyoruz”şeklinde konuştu.
klo

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ