NECATİGİL VE AĞIRGAN ŞİİRLERLE ANILDI

NECATİGİL VE AĞIRGAN ŞİİRLERLE ANILDI

NECATİGİL VE AĞIRGAN ŞİİRLERLE ANILDI

NECATİGİL VE AĞIRGAN ŞİİRLERLE ANILDI
30 Aralık 2019 - 09:47

CANAN KAYA
Edirne Lisesi Yetiştirenler Derneğinde düzenlenen etkinlikte şair Behçet Necatigil ve Mehmet Ağırgan anıldı.
Ozan Ağacı Şairleri Grubu’nun her ay düzenledikleri şiir dinletisinde hocası Şair araştırmacı yazar Behçet Necatigil’in öğrencisi Necdet Tezcan ,Necatigil’in şiirlerinden ve yaşamından kesitler sundu. Edirne Lisesi Yetişenler Derneği’ndeki etkinlikte, araştırmacı yazar ve şair Mehmet Ağırgan’da unutulmadı.
Ozan Ağacı Şairler Grubu, düzenli olarak her ay düzenledikleri şiir dinletisi etkinliği için Kaleiçi’ndeki Edirne Lisesi’nden Yetişenler Derneği’nde bir araya geldi. Şiir sevdalıların ve şairlerin katıldığı etkinlikte modern Türk şiirinin önde gelen isimlerinden Behçet Necatigil anlatıldı ve şiirlerinden kesitler sunuldu. Etkinlikte, ünlü şair Behçet Necatigil’i İstanbul Eğitim Enstitüsün de öğrencisi olan şair Necdet Tezcan anlattı. Öğrencilik yıllarında büyük şair Necatigil’in kendisinde derin izler bıraktığını anlatan Tezcan, “Necatigil deyince genelde iki şiir gelir akla: Kır Şarkısı-Gizli Sevda. İkinci şiiri ders kitaplarına alındığı için çok kişi ezbere bilirdi. Bu iki şiiri kısa zamanda ünlenmiş Hoca’mın adını duyurmuştu. Daha sonraları yazdığı ‘Solgun Bir Gül Dokununca’ şiirini hepsinden önde tutardı.Serbest şiirden yanaydı. Zorlama değilse uyak da kullanırdı. Sonra sonra ‘Divan Şiiri’nin izleri de görülmeye başlar” dedi.
1979’un Aralık ayında vefat eden şair Necatigil’in şiirlerinin okunduğu etkinlikte, 29 Aralık 2016 yılında hayatını kaybeden araştırmacı, yazar ve şair Mehmet Ağırgan da anıldı. Etkinlikte Özlem Ağrgan’ın eşi için yazdığı şiiri okuması, katılımcıları duygulandırdı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TALEPLERİ TEK TEK NOT ALDI
TALEPLERİ TEK TEK NOT ALDI
EDİRNE, TÜRKİYE REKORU KIRIYOR
EDİRNE, TÜRKİYE REKORU KIRIYOR