NECMİ İĞE EVİ ETNOGRAFYA MÜZESİ AÇILDI

NECMİ İĞE EVİ ETNOGRAFYA MÜZESİ AÇILDI

NECMİ İĞE EVİ ETNOGRAFYA MÜZESİ AÇILDI

NECMİ İĞE EVİ ETNOGRAFYA MÜZESİ AÇILDI
05 Temmuz 2021 - 09:11

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Trakya Kalkınma Ajansı tarafından restorasyonu gerçekleştirilen, Edirne Valiliğince müze haline getirilen Necmi İğe Evi Etnografya Müzesi’nin açılışını yaptı. Edirne kent kültürü konusunda son derece önemli işlere imza atan Necmi İğe’den adını alan yapının, 17. yüzyıl sonlarından miras olduğunu anlatan Varank, bu yapının, kentin mimari ve tarihsel dokusunu gösteren en eski örnek konumunda olduğunu belirtti.
BAKAN VARANK “BU ESER ÖRNEK OLACAK”
Varank, binanın mülkiyetinin 2012 yılında Trakya Kalkınma Ajansı'na geçtiğini ve büyük oranda yıkık olan binayı restorasyondan geçirerek turizmin katkısına sunduklarını ifade etti. Müze içerisinde geçmişten bugüne yöre insanlarının kültür, inanç ve sosyal yaşam biçimini ortaya koyan yüzlerce eser sergilendiğini belirten Varank, “Geleneksel yaşama ait birçok etnografik örneğin bulunduğu müzemiz adeta geçmişi bugüne getiriyor. Ayrıca bu eser, Türkiye’nin dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen diğer tarihi yapıların yaşatılması çabalarına da örnek olacak.” dedi.
VALİ CANALP, “MÜZELER ATAĞI BAŞLATTIK”
Edirne Valisi Ekrem Canalp ise Edirne'nin tarihi ve kültürel yapılarıyla öne çıkan medeniyetlerin buluşma noktası bir kent olduğunu söyledi. Müzenin bulunduğu alanın Edirne'nin en fazla kültürel zenginliğe ve esere sahip olan alan olduğunu anlatan Vali Canalp, "Aynı zamanda belki İstanbul'daki belli alanları hariç tutarsak Türkiye'de de kültürün zenginliğinin en iyi şekilde hissedilebileceği yerdir." dedi. Canalp, Edirne'nin tarihi ve kültürel zenginliğini ön plana çıkarabilmek için müzeler atağı başlatıldığını belirtti. 2021 yılında Edirne'de 14 müzenin açılışını gerçekleştireceklerine dikkat çeken Canalp, "Geçen ay Fatih Müzesinin açılışını gerçekleştirdik. Şimdi zincirin ikinci halkasını gerçekleştiriyoruz. Zincirin gerisinde 12 halka daha var ve inşallah peyderpey bu 12 halkayı da ya başlangıcını yapacağız ya temelini atacağız ya da açılışını gerçekleştireceğiz. Bunları bir yıl içerisinde yapacağız." şeklinde konuştu.
AKSAL, “MÜZEDE GELENEK VE GÖRENEKLER YAŞATILDI”
AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal da Edirne'nin Osmanlı'ya 88 yıl başkentlik yapmış, fetihlerin başladığı önemli bir tarih ve kültür şehri olduğunu ifade etti. Müzede Edirne'nin gelenek ve göreneklerinin yaşatıldığını belirten Aksal, "Edirne, taş köprüleri, tarihi evleri, Selimiye'siyle tarih ve kültür şehri. Edirne mimarisini en güzel örneklerinden olan Necmi İğe Evi'nin açılışını yapıyoruz. İl Özel İdaresi, Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle aslına uygun şekilde restore edildi ve müze olarak hizmete açılıyor." şeklinde konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ