‘OKULLARDA SORUN YOK’ DİYEN AKSAL’A...

‘OKULLARDA SORUN YOK’ DİYEN AKSAL’A PEKCANLI’DAN CEVAP, “SAYI SAYMAYI BİLMİYOR SANIRIM”

‘OKULLARDA SORUN YOK’ DİYEN AKSAL’A PEKCANLI’DAN CEVAP, “SAYI SAYMAYI BİLMİYOR SANIRIM”

 ‘OKULLARDA SORUN YOK’ DİYEN AKSAL’A PEKCANLI’DAN CEVAP, “SAYI SAYMAYI BİLMİYOR SANIRIM”
27 Eylül 2021 - 23:44

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, dün düzenlediği basın toplantısında AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal’ın açıklamasını eleştirdi. Pekcanlı, “okullardaki sıkıntılar çoğalıyor, ayrıca yurt sorunu da büyüyor. Sanırım Aksal sayı saymayı bilmiyor. Yurt sorunu yaşayan öğrencileri ENSAR, TÜRGEV ve TÜGVA vakfına mı yönlendirecekler?”diyerek sert açıklamada bulundu.
Eğitimde ciddi anlamda sorun olduğuna dikkat çeken Pekcanlı; “Okullardaki  tüm sıkıntılar önce ana muhalefet partisine intikal ediyor. Her gün 3-5 telefon alıyorum. Milli Eğitim Müdürlüğü salgın süreciyle ilgili gazeteci arkadaşların baskısı üzerine toplantı yapmak zorunda kaldı. Sadece devletin memurları bir masada oturdu bazı açıklamalar yaptı ve toplantı bitti.  Edirne’de eğitim anlamında ciddi derecede sorun var. Gençlik kolu başkanlığım dönemde, AK Parti iktidarından önceki dönemde bile Edirne Türkiye ikinci, üçüncüsü ortalamalarının olduğu dönemde de, Milli Eğitim Bakanı Nejdet Tekin’in olduğu süreçlerde ben iyi biliyorum. O zamanda bir basın kuruluşunda çalışıyordum. Biz Türkiye ikincisi, üçüncüsü olduğu diye milli eğitimi eleştiriyorduk. Edirne bu düzeydeydi. Şimdi 40’larda konuşulan rakamlar var. Burada yöneticilerle alakalı bir sıkıntı var. Ülkede eğitim politikaları, eğitim bakanları durmadan değişiyor ve en büyük sıkıntı burada başlıyor. Türkiye’de eğitim anlamında ciddi bir düşüş var.
EDİRNE’DE MİLLİ EĞİTİMDE CİDDİ ANLAMDA SIKINTILAR VAR
 Eğitim ciddi anlamda yıprandı. Geçen yıl basın toplantısı düzenleyip Milli Eğitimin ihtiyacı olan her şeyi  CHP belediyeleri olarak Milli Eğitim üzerinden desteklemeye hazır olduğumuzu söylemiştik. Geçen yıl il milli eğitim müdürüne "Bu işin politika yapılacak bir tarafı yok. Eğitim ciddi bir olay. Siz eksiklerinizi tespit edin. Talebiniz varsa biz size verelim" dedim.  Sayın müdür 'sizden gelecek hiçbir şeye ihtiyacımız yok' anlamında bir şeyler söyledi.  Süreci takip ettim. CHP’nin belediyeler ile iş birliği yapmış Edirne’de hangi okulda ne ihtiyaç varsa, ben kimden tespit edeceğim.  Mahalle mahalle gezsek ortalık ayağa kalkar. Milli Eğitim müdürüne söyledim elinizde yeterli imkan yoksa biz size teslim edelim. Bizim verdiklerimizi siz devlet olarak dağıtın. Bunun siyasetini de asla yapmayacağız. Bunu da kendinse söyledim. Kesinlikle bir şeye ihtiyaç duymadıklarını söyledi.                CHP olarak devletin kuruluşlarına özelikle eğitime, sağlığa mümkün olduğunca elimizi uzatıyoruz. Ama karşıdan elimizi dostane bir şekilde sıkan bir yapı ile karşı karşıya değiliz.Edirne’de milli eğitimde ciddi anlamda sıkıntılar var.               
HALA AŞI OLMAYAN ÖĞRETMEN VARKEN ÇOCUKLARA PCR TESTİ YAPILMASI DOĞRU MU?
Okullarda PCR testi velinin rızası ile olacak bir durum. Veli rızasına kaldıktan sonra söyleyecek bir şey yok. Aşı uygulamasını Edirne iyi götürüyor ama bazı öğretmenlerin hala aşı olmadığını biliyorum. Aşı olmayan bir okulda aşı olmayan bir öğretmene 8 yaşındaki bir çocuğa KOVİD-19 testi yaptırmak ne kadar ne kadar doğru?"
AKSAL SAYI SAYMAYI BİLMİYOR SANIRIM
AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal'ın Edirne merkezde yurt için bekleyen 900 öğrenci olduğunu belirtmesi üzerine Pekcanlı,Fatma Aksal sanırım saymayı bilmiyor. En az bin kişiden fazla öğrenci yurt sorunu olduğu için CHP’ye geldi.  Hadi bunların birçoğu partimize Çanakkale’de Ankara’da yöneticilerin çocukları ve ya CHP’ye gönül vermiş insanlar ve ya siyasi görüşü olmayan Edirne’de CHP belediyesi var diye bana bin kişi geldi.
BİN KİŞİ BENİ ARADI NASIL SORUN YOK
CHP’ye gelmeyen bir sürü insan var bence. Yurtlar konusunda yardımcı olurlar. Yine cemaatlere mi yönlendirecekler. KYK yurdu yapmadığınız sürece bakanlığın 3-5 vakfa verdiği parayı duyuyorsunuz.   TÜRGEV,TÜGVA ve ENSAR vakfına. Öğrencileri buraya mı yönlendirecekler. Buralar üzerinden siyaset mi yapacaklar. Şu an ki kapasite zaten dolu nereye yönlendirecek? Belediye başkanı belki daha iyisini daha büyüğünü yapacak o da bir tecrübe olurdu bu sene işletebilseydik. Cumhurbaşkanın tasarruf önlemleri kapsamında kalmış. Karar alınmasına rağmen kiralama olmadı. Belediyenin bu anlamda girişimi olacaktır. Edirne’de kreş eksiği vardı.  Genel merkezin yurt konusunda çok büyük baskısı var.  Önümüzdeki yıl belediyenin daha farklık projesi olacak. Kararname ile bu fırsatı kaçırdık.
DEVLET OLARAK BİZİM 1+1 EVLERE DEĞİL YURT İHTİYACINI KARŞILAMAK DURUMUNDAYIZ
Bana yurt konusunda bin kişi gelmiştir ve ya telefon etmişlerdir. Belki de de ev kiraları normal rakamlarda olsa yurt ihtiyacı da belki kısılacak. Ev sahiplerini suçlama adına söylemiyorum. Edirne diğer kentlere göre pahalı bir şehir. Sınır kenti olmanı avantajları olması gibi dezavantajları da var. Edirne’de piyasa da yüksek.  1+1 fiyatlarını söyleyince  bir çok  ilde bize göre daha uygun. Buraların yüksek olması insanları yurda yönlendiriyor. Devlet olarak bizim 1+1 evlere değil yurt ihtiyacını karşılamak durumundayız”şeklinde açıklamalarda bulundu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI