“ÖLMEK İSTEMİYORUZ” DİYE HAYKIRDILAR

“ÖLMEK İSTEMİYORUZ” DİYE HAYKIRDILAR

“ÖLMEK İSTEMİYORUZ” DİYE HAYKIRDILAR

“ÖLMEK İSTEMİYORUZ” DİYE HAYKIRDILAR
02 Aralık 2020 - 09:19
Reklam

Edirne’de Nilay Karaalan’ın öldürülmesine tepki gösteren Edirne’de bulunan kadın dernekleri ortak açıklama yaparak, “ölmek istemiyoruz, yaşamak istiyoruz’ diye haykırdılar.
 
Edirne gibi çağdaş bir kentte eşi tarafından katledilerek öldürülen Nilay Karaalan cinayetine ve kadınlara karşı yapılan şiddete karşı bir kez daha yeter demek için bir araya gelen Edirne EŞİK İnisiyatifi adına EKAMEDER- Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği Başkanı Hülya Bodur yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti;
 
Nilay Karaarslan, uzaklaştırma kararı olmasına rağmen 30 Kasım gecesi boşanmak istediği için kocası tarafından, pompalı tüfekle katledildi. Uzaklaştırma kararı olmasına rağmen neden önleme mekanizmaları harekete geçirilmedi.
 
Daha 5 gün önce 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Gününde; ‘çiçekte istemiyoruz, öldüren sevgi de’ diye bir kez daha haykırmıştık. Kendi hayatımıza dair kendi kararlarımızı alarak yaşamak insan hakkı. Yaşamak istiyoruz.
 
2020 Ekim ayında erkekler tarafından 21 kadın öldürüldü +8 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu.  Öldürülen 21 kadından 12’sinin neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 9'u da boşanmak istemek, barışmayı reddetmek,  evlenmeyi reddetmek  gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. 12 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi ise kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur” dedi.
 
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANMALI
 
İşlenen cinayetlerin politik olduğuna dikkat çeken Edirne EŞİK İnisiyatifi adına EKAMEDER- Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği Başkanı Hülya Bodur; “ Anayasada; Türk Ceza Kanunu’nda kadına yönelik şiddeti önlemeye  yönelik  hükümler, uzaklaştırma kararı,  6284 Sayılı yasa varken kadına karşı şiddetle ilgili dünyanın  en kapsamlı sözleşmesi olan "İstanbul Sözleşmesi'', Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesine rağmen kadınlar öldürülüyor. Bu nedenle Kadın Cinayetleri Politiktir diyoruz.
 
Yıllardır artarak devam kadın cinayetlerinin son bulması için; 6284 sayılı yasa  uygulanmalı, İstanbul Sözleşmesinin Uygulanması için, Avrupa Konseyinin belirlediği ve EŞİK Platformu olarak talep ettiğimiz 12 adım uygulaması derhal hayata geçirilmelidir. 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesinin tam ve etkin uygulanması kadınlar için hayatidir.  Toplumsal Cinsiyet Eşitliği temelli şiddetin durdurulmasına yönelik hazırlanan İstanbul Sözleşmesi;  tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte etkin ve bütünlüklü uygulanmalı, süreç takip edilmeli, devletin tüm birimleri kadınların yaşam haklarını korumalı ve görevini yerine getirmeyen kamu görevlileri cezalandırılmalıdır. Kadın cinayetlerini  durdurmak için somut çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi Devletin görevidir. Bununla ilgili tüm kurum ve kuruluşların, tüm mekanizmaları  harekete geçirilmelidir.Bir kişi daha eksilmeyeceğiz. Hepimiz Bir' İZ'”şeklinde açıkladı.
 
Basın açıklamasına destek veren sivil toplum kuruluşları ise; Ekameder,Birleşik Kamu-İş Edirne temsilciliği,DİSK Emekli Sen Edirne Şubesi,Edirne Belediyesi,Çocuk Hakları Derneği,Edirne Kadın Meclisi,Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi,KESK Edirne Şubeler Platformu,Lüleburgaz Kent Konseyi Kadın Meclisi,Trakya Üniversiteli Kadınlar Derneği Edirne Şubesi,Trakya Roman ve Engelliler Derneği.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HAYVANLARA EZİYET EDİLMEMELİ
HAYVANLARA EZİYET EDİLMEMELİ
ESNAF ÇOK ZOR DURUMDA
ESNAF ÇOK ZOR DURUMDA