ÖRNEK VATANDAŞ ÖDÜLÜNÜ ALDI
Reklam

ÖRNEK VATANDAŞ ÖDÜLÜNÜ ALDI

ÖRNEK VATANDAŞ ÖDÜLÜNÜ ALDI

ÖRNEK VATANDAŞ ÖDÜLÜNÜ ALDI
04 Ekim 2017 - 06:04

Trakya bölgesinden ‘Örnek Kıdemli Vatandaş' seçilen gazeteci Feyzullah Aktan, ödülünü düzenlenen törenle aldı.

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal; TÜRYAK (Türkiye Yaşlılık Konseyi Derneği)’nin İstanbul’da düzenlediği  "Örnek kıdemli vatandaş‘’ ödül töreni ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin yaşlılık konusunda ortak sesi olmak amacıyla kurulan Yaşlılık Platformu ve Yaşlılık Konseyi Derneği (TÜRYAK) bu yılın Örnek Kıdemli VatandaşlarınıDünya Yaşlılar Günü kapsamında İstanbul’da bir araya getirdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan törende derneğin kurucusu Mete Bora da unutulmadı.

TRAKYA'YI AKTAN TEMSİL ETTİ

Çoğal  ‘’Trakya'yı  Örnek Kıdemli Vatandaş' olarak Keşanlı duayen gazeteci Feyzullah Aktan’ın temsil ettiği törende ; yurt içinden ve yurt dışından 37 Örnek Kıdemli Vatandaşlarımıza   ödülleri takdim edildi. Yaşlılık Konseyi Derneği (TÜRYAK) tarafından, yurtdışındaki kıdemli vatandaşlarımızın  dakatılımlarıyla 28-29-30 Eylül 2017 tarihleri arasında İstanbul Mövenpick Hotel’de düzenlenen TÜRYAK 2017 Örnek Kıdemli Vatandaş Ödül Töreni etkinliği kapsamında, dünyanın dört bir yanından ‘Örnek Kıdemli Vatandaşlar’ bir araya gelerek birbirleriyle tanışma fırsatı bulmuşlardır’’dedi.

“Örnek kıdemli vatandaşlar"ın bu yıl yurt içinde büyükşehir belediyeleri ve sivil toplum örgütleri, yurt dışında ise Dışişleri Bakanlığı tarafından seçildiğini vurgulayan Çoğal, "TÜRYAK  2008'den bu yana, toplumun en değerli kesimini oluşturan 60 yaş üstü, meslek hayatlarında üstün başarılarını, sosyal kurumlardaki duyarlılıklarını, yaşama olan bağlılıklarını dikkate alarak, toplumun sevgi ve saygısını kazanmış örnek kişileri seçmekte, onları onurlandırmak ve nesiller arasında dayanışmayı arttırmak amacıyla 'Örnek Kıdemli Vatandaşlar' ödül törenleri düzenlemektedir" diye konuştu.

Çoğal açıklamasında şunları kaydetti:

“Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu, o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Mazide muktedirken bütün kudretiyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin istikbale güvenle bakmaya hakkı yoktur.” ifadesinden hareketle TÜRYAK dil, din, ırk, milliyet ve cinsiyet farkı gözetmeksizin, dünyanın neresinde olursa olsun tüm kıdemli vatandaşların onurlu, saygın ve bağımsız bir yaşam hakkına sahip olduklarını savunarak yaşlı hakları ve yaşlılarla ilgili sosyal politikaların oluşturulmasında ilgili tüm ulusal ve uluslararası örgütlerle ortak çalışma ve işbirliğini hedeflemektedir.

Örnek Kıdemli Vatandaşlar yurt içinden 29 Büyükşehir Belediyesi ve Sivil Toplum Kuruluşu tarafından seçilmiştir. Yurtdışından 14 ülkeden katılım sağlayan Örnek Kıdemli Vatandaşlarımız ise T.C. Dışişleri Bakanlığı ile eşgüdüm halinde Almanya, ABD, Avusturya, Avustralya, Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada ve Norveç’ten seçilmiştir.

FEYZULLAH AKTAN KİMDİR?

1928 yılında Varna’ya bağlı Yenipazar beldesinin Çanlar köyünde doğan Feyzullah Aktan, 1944 yılında Kepirtepe Köy Enstitüsü’ne girdi. Siyasi nedenlerle okuldan ayrılmak zorunda kaldı. Ümmü Altan ile evlenerek, Lüleburgaz’da çıkan Özdilek Gazetesi’nin Yazı İşleri Müdürü ve fıkra yazarı olarak çalışmaya başladı.  

1955-60 arasında Lüleburgaz’da gazetecilik, fotoğrafçılık ve fırıncılık yaptı.

1962 yılında matbaa kurarak Önder Gazetesi’ni çıkarttı. Daha sonra gazete ve matbaayı Keşan’a taşıdı. Cumhuriyet, Hürriyet ve Milliyet gazetelerinin Keşan muhabirliğini yaptı. Gerek gazete olarak gerek kişisel olarak çeşitli ödüllere layık görüldü.

Domuz Dolabı- İki Seçim Arasında ve Köy Enstitülerinin Kapanış Öyküsü adlı bir anı kitabı 2012 yılında Edirne’de yayımlandı.

Keşan Belediyesi tarafından 2015’te adı Edirne’de bir parka verilmiştir..

Biri doktor ikisi gazeteci üç çocuk babasıdır.

Aktan Sürekli Sarı Basın Kartı sahibidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAŞKAN BECAN’DAN ESNAF ZİYARETİ
BAŞKAN BECAN’DAN ESNAF ZİYARETİ
Uzmanından
Uzmanından "Ürünlerin paketlerinin çamaşır suyuyla yıkanması"...