PADİŞAH TUĞRALARI SERGİSİ AÇILDI

PADİŞAH TUĞRALARI SERGİSİ AÇILDI

PADİŞAH TUĞRALARI SERGİSİ AÇILDI

PADİŞAH TUĞRALARI SERGİSİ AÇILDI
04 Temmuz 2019 - 04:05

Mert SOYLU
Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi'nde "Edirne'de Yaşamış Osmanlı Padişahları Tuğraları" sergisi açıldı.
Edirne’de yaşamış olan 18 padişahın Tuğraları(Mühürleri) Koleksiyonu Dival İşleme Tekniği ile(Sim Sırma) olarak işlenen eserler Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu ile beraber diğer kamu ve kurum müdürlerinin katılımıyla gerçekleşti.

EDİRNE’NİN TURİZMİ ÇEŞİTLENMELİ
Edirne’nin turizmini farklı çeşitlerle geliştirilmesi gerektiğini belirten Edirne Valisi Ekrem Canalp,”Her zaman söylüyoruz. Edirne’nin turizmini çeşitlendirmemiz lazım. Çeşitlendirmeyle beraber derinleştirmemizde gerekiyor. Aradaki bu etkinliklerin her birisi bu amacımıza hizmet ediyor. Edirne’de yaşamış olan Osmanlı Padişahlarının Tuğralarını görmek çok güzel ve buraya ayrı bir renk katıyor, burayı zenginleştiriyor. Tuğralara baktığımız zaman da aynen sanata olduğu gibi tuğralarda zaman içerisinde nasıl bir değişim olduğunu net bir şekilde görüyorsunuz. İlk tuğralar, daha sonra orta dönemdeki tuğralar ve padişahlar zamanında ne gibi tuğralar yapıldığını görmek bile ilk bakışta insanlara bir çok fikir veriyor. Bizde camii mimarisi aynıdır. Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan Selimiye Camii’nin,  Osmanlı ve Selçuklu döneminde camiiler aynı mimari tarz olarak ve gelişim olarak baktığımız zaman tarihsel bir seyir izlediğinizi görüyorsunuz. Çok daha basit olanlardan, çok daha kombikel, çok daha sofistik olanlara doğru bir geçiş var. Aynısı Osmanlı Padişahlarının Tuğralarında  da aynı şey var. Basit olanlardan başlayarak çok daha sofistik ve kombikel alanlara doğru bir gelişim çizgisi seyri gösteriyor. Ben bunu Edirnelilere bu sergiyi gezmelerini tavsiye ediyorum” dedi.
İLK SERGİMİ AÇTIM
12 yıldan bu yana Elde Maraş Öğretmenliği yaptığını ifade eden Radife Ot, “Koleksiyonu hazırlamaya başlamadan önce Padişahlar ve yaşadıkları dönemler hakkında kapsamlı bir araştırmanın ardından, Sadece Edirne’de yaşamış olanları tespit ettim. Toplam 35 Osmanlı Padişah’ından sadece 18 tanesi Edirne’de yaşadığını tespit ederek çalışmalara başladım. Benim bu ilk sergim.
Padişah Tuğraları birebir asılları bozulmadan 45 cm olarak büyütülerek, Tuğraların kalıp çizimlerini hazırladım ve kesimlerini yaparak kalıpları kumaş üzerine yerleştirdim. Kadife kumaş üzerine yapıştırılan örnekleri işlemeleri yaptığım kasnaklara gererek işlemeye başladım. İşlemler alt tipi ve sim kullanarak tamamlanmış olup, koleksiyonun tamamının işlenmesi 3 yıl sürmüştür” dedi
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ARAMA ÇALIŞMALARINA YENİDEN BAŞLANDI
ARAMA ÇALIŞMALARINA YENİDEN BAŞLANDI
GÜMÜŞ MADALYA BERAATI
GÜMÜŞ MADALYA BERAATI