PASAJLAR ARTIK İŞ YAPMIYOR

PASAJLAR ARTIK İŞ YAPMIYOR

PASAJLAR ARTIK İŞ YAPMIYOR

PASAJLAR ARTIK İŞ YAPMIYOR
01 Mayıs 2019 - 08:34
Reklam

Eskiden insanların alışveriş için ilk tercihi olan pasajlar, günümüzde eski popülerliğini kaybetti. Hal böyle olunca pasaj esnafı eskisi gibi iş yapamaz oldu.
Üzeri açık veya kapalı olarak ayrılan, içerisinde çeşitli dükkanları barındıran pasajlar, Türk kültüründe öneme sahip olmasına rağmen bu değere sahip çıkamıyoruz. Özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde  bulunan ve geçmişten günümüze kadar varlığını sürdüren, sürdürmeye de devam eden pasajlar, hem bir çok insanın alışveriş tercihine katkı sunmuş hem de diğer yabancı turistlerin ilgisini çekmişti. Edirne’de özellikle pasajında birinde dükkanlar yavaş yavaş kapanırken, hem ise doğru düzgün iş yapamaz vaziyete geldi.
Pasajların hem alışveriş yapabilme imkanı sağlaması hem de farklı mimari yapılara sahip olması, insanlar pasajları ziyaret etmeye yönlendirmiş ve pasaj kültürünün günümüzde kadar gelmesine katkı sunmuştur. Ancak günümüzde vatandaşlar için farklı noktaları tercih etmeye başlamasıyla, hem pasajların ziyaretçileri azaldı hem de pasajların içerisinde bulunan dükkanlarda bulunan esnaf, eskisi kadar iş yapamaz hale geldi. Hal böyle olunca pasajlar, insanların alışveriş için zaman zaman uğradığı ya da belli dönemlerde turistlerin ziyaret ettiği yerlerden biri oldu. Pasajların eski popülerliğini kaybetmesi de en çok pasajların içerisinde yer alan esnafı mağdur ediyor. Edirne’nin son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin gelmesine rağmen pasajların içine pek fazla girmek istememesi ile beraber günlük olmaları bunun en büyük baş gösterisi olarak kabul ediliyor.
ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ PASAJ KÜLTÜRÜNÜ YOK EDİYOR
Bazı pasaj esnafı,” bulunduğumuz pasaj ve diğer pasajlar eski olduğunu belirleterek, Edirne’nin en işlek caddelerimizden olan Saraçlar Caddesi’nde pasajlar yer alıyor. Devlete ait olan pasajlarda ise kiraların yüksek olması ve burada iş yapanların belli kesimlerden olmasından dolayı iş yapmadan evine giden bile oluyor. Yunan ve Bulgar turistler gelmese halimiz arap durumda . Esnaf, özellikle pasaj kültürünün uzun yıllardır var olduğunu, günümüzde ise bu kültürün azalmasıyla başladı. Vatandaşlar eskiden alışveriş yapmak için gezmek için pasajları tercih ederdi. Ancak günümüzde özellikle büyükşehirlerde artan alışveriş merkezleri pasajların ziyaretçi sayısını azalttı. Hal böyle olunca bizler de ziyaretçi ağırlayamaz ve iş yapamaz olduk” dedi.
PASAJLAR ARTIK SATIŞ İÇİN TUTULMUYOR
Pasaj esnafı, “Kapanan veya işler halde olmayan birçok dükkanın olması burada dikkat çekiyor. Pasajlarda yaşanan durgunluk uzun yıllardır devam ediyor. Eskiden burası bir çok dolu dükkanla dolu olmasına rağmen kapanan ve yavaş yavaş kapayacak olanlarla olması nedeniyle boşalıyor. Neredeyse muhabbet edecek iş komşusu bulamıyoruz.Pasaj içerisinde gelen yeni bir dükkan açmak için gelenler hemen zengin olmak istiyor. Ama içinde bulunduğumuz ekonomik şartlarda böyle bir şey mümkün değil. Bir dükkanın tam anlamıyla iş yapabilmesi için 1 seneye ihtiyaçları var. Bu işler biraz sabır gerektirir. Yeni gelenler ise sabretmeden kapayıp gidiyor. Pasajlar artık satış için değil, özel yada şirketlere kiralanır hale geldi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...