PROJE HAZIR, TARİHİ KARAR

PROJE HAZIR, TARİHİ KARAR

PROJE HAZIR, TARİHİ KARAR

PROJE HAZIR, TARİHİ KARAR
06 Nisan 2021 - 23:42

Selimiye Camii ve Külliyesi Rekreasyon Projesi kapsamında, caminin çevresinde görüntüsünü bozan alanlar kaldırılacak. Belediye dükkanları ve sera kafe yıkılacak, Selimiye’nin arkasında bulunan Osmanlı Mezar Taşları Sergileme Alanı'nıyla düzenleme yapılacak. Birçok alanda düzenleme gerçekleştirilecek.
YEMİŞKAPANI HAN ÇALIŞMALARINA VAKIFLAR ENGELİ
Selimiye’nin ön tarafından bulunan Yemişkapanı Hanı için Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün dava açtığını ve ilk davayı Edirne Belediyesinin kazandığını belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ancak Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün kararı istinaf mahkemesine itiraz ettiğini bu yüzden mahkeme süreci devam ettiği için çalışma gerçekleştiremediklerini açıkladı.
Meclis toplantısında, UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'nde yer alan Selimiye Camii'nin arkasında bulunan Osmanlı Mezar Taşları Sergileme Alanı'nıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Edirne Belediyesi arasında ortak bir iş birliği projesi yapılması için Gürkan'a yetki verildi.
PROJENİN YAPIMINA BAŞLANIYOR
Alanın rekreasyon projesi içinde yer aldığını söyleyen Gürkan, "Projenin yapımına başlıyoruz. Mezar taşlarının olduğu alan Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsisli olması nedeniyle proje içerisinde orasını da yapıp değerlendirebilmek için böyle bir iş birliği protokolü yapmamız gerekiyor" dedi. Selimiye Camii ve Külliyesi Rekreasyon Projesi'nin Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandığını hatırlatan Gürkan, Selimiye Meydanı'nda yer alan Yemişkapanı Hanı hariç projenin hazır olduğunu söyledi.
"SELİMİYE'NİN 360 DERECE ETRAFI İÇİN PROJE HAZIR"
Projede yapılacak çalışmalarla Selimiye'nin tüm ihtişamının ortaya çıkarılacağını anlatan Gürkan, şunları söyledi: "Selimiye'nin 360 derece etrafı için proje hazır. Finansmanını bulduk, kendi öz kaynaklarımızla yapacağız. Mimar Sinan Caddesi, cami yanında bulunan otopark, Yediyolağzı'nda düzenleme yapılacak. Belediye dükkanları yıkılarak o bölge açılacak. Şu anda Selimiye Meydanı'nda bulunan kadınların ürettiği el emeği ürünlerin satıldığı alan kaldırılacak. Orası tertemiz bir görünüme kavuşacak. Şu anda Eski Cami'nin veya belediye dükkanları kaldırımından yürürken Selimiye'yi görmek mümkün değil, bu proje bittiğinde gerek yaya olarak gerekse de araçla geçerken Selimiye tüm ihtişamıyla hepimizin gözünün önüne gelecek."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE