REÇETESİ OLMAYANA AŞI YOK

REÇETESİ OLMAYANA AŞI YOK

REÇETESİ OLMAYANA AŞI YOK

REÇETESİ OLMAYANA AŞI YOK
24 Ekim 2020 - 09:51

Sağlık bakanlığından reçetesine onay çıkmayan hiç kimsenin aşı alamayacağına dikkat çeken Edirne Eczacılar Odası Başkanı Eczacı Uygar Güler, “grip aşısı için kimse eczanelere gitmesin, para verip satın aşı alma devri bitti artık. Sağlık bakanlığı onayı olan reçetelere aşı verebiliyoruz. Reçetesi olmayana aşı yok” açıklamasında bulundu.
Grip aşısının öncelikle risk oluşturan kişilere verileceğini açıklayan Eczacı Odası Başkanı Eczacı Uygar Güler;“Grip aşıları Türkiye’ye ulaştı. Zaten daha önce de paylaştığım gibi pandemiden dolayı kısıtlı bir doz Türkiye’ye gelmesi planlanıyordu. Bu sene dağıtımına Sağlık Bakanlığı müdahil oldu. Öncelikli olarak yüksek risk grubundaki hastalara aile hekimleri tarafından reçete yazıldıktan sonra hastalar eczanelere geliyorlar. Biz hastanın reçetesini sisteme kaydettikten sonra Sağlık Bakanlığı’ndan onayı aldıktan sonra aşı hasta adına eczanelerimize ulaşıyor. Şu an hiçbir eczanenin elinde, buzdolabında aşı stoku bulunmamaktadır. Aşılar reçete mukabilinde hastanın adına geliyor. Bu yüzden vatandaşlarımız ücretli olarak aşı talep etmesinler. Çünkü hiçbir eczanenin elinde aşı yok. Reçetesi olmayana aşı yok. Risk grubunda olan hastanın reçetesinden bahsediyorum. Herhangi bir kağıt reçete yazdırıp gelen hastaya da aşı veremiyoruz. Mutlaka devlet tarafından onaylanmış hastalıkları olan risk grubunda olan ve aile hekimi yazarken Sağlık Bakanlığı’ndan onay alarak yazdığı e-reçete eczanemize geliyor. Biz bu e-reçeteyi Sağlık Bakanlığı sistemine kaydediyoruz. Onay aldıktan sonra aşı hasta adına eczanemize geliyor. Kağıt reçetenin de şu an herhangi bir geçerliliği yok” dedi.
VATANDAŞLAR; SAĞLIK OCAĞI VEYA E-NABIZDAN AŞI ALIP ALAMAYACAĞINI ÖĞRENSİN
Kimse sağlık ocaklarını gereksiz yere gitmesin diye uyaran Güler; “Hastanın aşı alıp alamayacağını kontrol etmesi için Sağlık Bakanlığı’nın e-nabız sistemi var. E-nabız sistemine kaydı olan bir hastamız sisteme bakıp aşı alıp alamayacağını görebiliyor. Hastalarımız önce e-nabız sistemine girsinler. Aşı alıp alamayacaklarını görsünler. Halkımız e-nabız sisteminden kontrol etmeden aile hekimine gitmesin.E-nabız sisteminde hastanın aşı alıp alamayacağını sistem gösteriyor. Bu onayı aldıktan sonra aile hekimine başvursun. Aksi takdirde sağlık ocaklarında gereksiz halk sağlığını tehdit eden bir yoğunluk olacak. Bu hem aile hekimlerinin hem de eczanelerin işlerini kolaylaştırır.E-nabız’ı olmayanların bizzat aile hekimine başvurarak sorgulaması gerekiyor.Önerimiz bir şekilde e-nabız sistemine kayıt olmaları. Bu şekilde aşı vurdurup vurduramayacaklarını görebilirler. Örneğin dün bir hastamızın aile hekimi başvurusunda sistem aşıyı onaylamamıştı. Bugün sistem aynı hastamızın aşısını onayladı. Yani sistem en yüksek risk grubundan başladı. Yavaş yavaş aşağılara doğru geliyor. İlk sefer başvurduğunda aşı çıkmamış bir hasta ilerleyen günlerde reçete edinme şansı olabilir. Onun için hastalarım e-nabız’dan sürekli takip etsinler” şeklinde açıkladı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KAPANIŞ SAAT FARKINA ELEŞTİRİ
KAPANIŞ SAAT FARKINA ELEŞTİRİ
BASIN MENSUPLARINDAN ÇAĞRI VAR!
BASIN MENSUPLARINDAN ÇAĞRI VAR!