SAĞLIKÇILARA “YENİ DOĞAN CANLANDIRMA...

SAĞLIKÇILARA “YENİ DOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ”

SAĞLIKÇILARA “YENİ DOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ”

SAĞLIKÇILARA “YENİ DOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ”
18 Haziran 2019 - 07:48

Bebek ölüm oranlarını azaltmak amacıyla Edirne İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Doktor, Hemşire ve Ebelere “Yeni Doğan Canlandırma Eğitimi” başlatıldı.
Doğum esnasında yeni doğan bir bebekte oluşabilecek olumsuzluklara karşı,49 sağlık çalışanın ve 12 Eğitim uzmanı eşliğinde üç gün boyunca teorik ve pratik eğitimler alacaklar. Kurs koordinatörü Dr.Deniz Doğu, Yeni doğan Canlandırma Eğitimleri ile bebek ölüm oranlarının  büyük ölçüde azaldığına dikkat çekti.

Üç gün boyunca Doktor,Hemşire ve Ebelerimize vereciğimiz eğitim sonucunda yeni doğan bebeklerde doğum veya daha sonrasın da yaşanabilecek sorunların daha bilinçli bir şeklide önüne geçmeye çalışılacaktır diye belirten Eğitim Koordinatörü  Dr.Deniz Doğu, "Yenidoğan da  eğer solunum sıkıntısıyla doğduysa ilk dakikalarda ne gibi müdahaleler yapılmalı, karşılaşılabilecek diğer durumlarda neler yapılmalı bunları öğretiyoruz. Bu hem teorik hem de pratik olarak maketlerimizlede,bir anlamda bebeği hayata döndürecek müdahaleler katılımcılara anlatılıyoruz. Yenidoğan canlandırma eğitimleri bebek ölümlerini azaltıyor." dedi."
Kurs eğitimi teorik ve pratik olarak iki bölümde devam edeceğini belirten Dr.Deniz Doğu;
“Eğitimlerde 12 uzman eğitmenimiz kursiyerlere detaylı bilgiler verecek. Maket üzerinde uygulama eğitimlerimiz olacak. Bu eğitim 3 gün boyunca sürecek. Eğitimlere, doktor, ebe, hemşire ve 112 çalışanları katılıyor. Amacımız yenidoğan bebek ölümlerini azaltmak ve solunum sıkıntısıyla doğan bebekleri yaşama geri döndürmek.
Bu eğitimin amacı; yeni doğan bebeklere yapılacak müdahaleler sonucunda tekrar geri döndürmek. Bu programın diğer amacı ise,Türkiye'de standart bir müdahale programı geliştirmek. Bu programların faydalarını bebek ölümleri ve yenidoğan bebeklerdeki ölüm oranlarının hızlı bir düşme olduğunu  görüyoruz. Tam katılım gerektiren bir program. Kurs sonunda yapılacak teorik ve pratik sınavlardan başarılı olan kursiyerler sertifikalarını alacak”şeklinde konuştu.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜ’DEN PİYASALARA BAKIŞ KONFERANSI
TÜ’DEN PİYASALARA BAKIŞ KONFERANSI
YİNE YENİ YENİDEN
YİNE YENİ YENİDEN