SELİMİYE CAMİSİ’NDE YAĞMUR DUASI

SELİMİYE CAMİSİ'NDE YAĞMUR DUASI

SELİMİYE CAMİSİ'NDE YAĞMUR DUASI

SELİMİYE CAMİSİ'NDE YAĞMUR DUASI
25 Ocak 2020 - 00:30

Selimiye Camisi'nde yağmur duası yapıldı.
Camiyi dolduran vatandaşlar İl Müftüsü Emrullah Üzüm'ün ettiği yağmur duası için el açtı. Cuma namazının ardından caminin avlusunda vatandaşlara pilav ve ayran ikram edildi.
Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, kurak bir kış yaşandığını söyledi.
Köylülerden yağmur duası konusunda talep geldiğini belirten Suiçmez, " Bölgemizde yaklaşık 3 aydan beri uzun yıllardır görülmeyen bir kuraklık mevcut. Ben yaklaşık 60 yaşındayım. 30-40 yıldan beri bu kadar kurak 1 ya da 2 kış geçirmişizdir. Tabi tohum ekiminde güzel bir yağmur aldık ama sonrasında tamamen kesti. Köylerimizi gezdiğimizde üreticilerimizden yağmur duası yapılması konusunda ciddi bir talep geldi. Biz de Edirne Süt Üreticileri Birliği olarak bir organizasyon yaptık. Edirne’nin simgesi Selimiye’de dua tertip ettik. Şu anda hem yağmur duası hem de buğdayların çok iyi olmasından dolayı şükür duası yapacağız. Ancak buğdaylarımızın ciddi anlamda yağmura ihtiyacı var. İnşallah Allah dualarımızı kabul eder ve yakın zamanda rahmetiyle bizi kavuşturur. Çiftçimizin yüzü güler. Edilecek yağmur duası buradaki merkezi sistemden bütün camilerimizde aynı anda okunacak. Köylerimizle de bu konuyla ilgili iletişime geçtik. Köylerden Selimiye’ye gelmek isteyen vatandaşlarımızın ulaşımını köy muhtarlarımız sağladı. Gelemeyenler de köylerimizde yağmur duasına eşlik edecekler. Cuma namazı çıkışında da pilav ikramımız olacak. İnşallah Allah hem şükrümüzü, hem de yağmur duamızı kabul eder” şeklinde açıklamada bulundu.
Edirne Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Taşkın: “yıllardan beri böyle kurak bir kış görmedik ilimizde. Her şeyi vakti saati var tabii ki Canabı Allah elbet verecek vakti saati  gelince ama, biz bir an önce yağmasını  istiyoruz. Yağış olursa üreticinin yüzü güller. Üretim olunca gıda sıkıntımızda olmaz. İnşallah bu günkü yağmur duamızı Allah kabul eder” dedi.
Kırmızı Et Üreticileri  Birliği  Başkan Vekili Rahmi  Dağdemir; “bugün Süt birliği  tarafından gerçekleştirilen yağmur duası üreticimiz ve çiftçimiz için hayırlı olur inşallah.Tarlalar şuanda kış uykusunda fakat,toprağın suya çok ihtiyacı var. Bundan sonra her ay yağmur lazım. Ben ilk defa böyle kurak kış görüyorum. Toprağı  gübrelememiz gerekiyor,yağmur olmadığı için bir şey yapamıyoruz.Tek  duamız bir an önce yağmur yağsın”dedi. 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜ’DEN PİYASALARA BAKIŞ KONFERANSI
TÜ’DEN PİYASALARA BAKIŞ KONFERANSI
YİNE YENİ YENİDEN
YİNE YENİ YENİDEN