SEVİNÇ GÖZYAŞI

SEVİNÇ GÖZYAŞI

SEVİNÇ GÖZYAŞI

SEVİNÇ GÖZYAŞI
17 Kasım 2020 - 08:49

Edirne ve Tekirdağ’da yıllarca bir aile yakını tarafından cinsel istismara maruz kalan 25 yaşındaki Emre Yıldır, geçen yıl intihar etmişti. Emre’nin intiharına neden olan Vedat Tarhan, 26 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kararın ardından Yıldır Ailesi sevinç gözyaşlarına boğuldu.
Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu 25 yaşındaki Ahmet Emre Yıldır, 9 yaşından 18 yaşına kadar akrabası Vedat Tarhan tarafından cinsel istismara maruz kaldığını ailesine anlattıktan sonra Tarhan ile aralarında geçen konuşmayı ses kaydına alarak Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. İlerleyen süreçte Yıldır, 15. kattaki evinin penceresinden atlayarak intihar etti.
  Yıldır'ın intiharından 2 gün sonra sanık Vedat Tarhan gözaltına alınarak tutuklandı. "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçlamasıyla hakkında dava açılan Tarhan ilk duruşmada tahliye edildi. İlerleyen süreçte hakkında yakalama kararı çıkartılan Tarhan, Çanakkale'de gözaltına alınarak tekrar tutuklandı.
  Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın 7. ve karar duruşması bugün görüldü. Hakkında müebbet hapis istemiyle dava açılan ve Çanakkale Cezaevinde tutuklu bulunan sanık Vedat Tarhan, duruşmaya SEGBİS sistemiyle bağlandı. Sanık Tarhan , mahkeme heyeti tarafından 26 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 Yıldır ailesi sevinç gözyaşlarına boğuldu
 Yaklaşık 1.5 yıldır devam ‘Ahmet Emre Yıldır davasında’ bugün karar çıktı. Mahkeme heyeti, sanık Vedat Tarhan’a 26 yıl hapis cezası verince, Yıldır ailesi adliye dışında büyük sevinç yaşadı. Gözyaşlarına boğulan acılı aile, ‘Emre için bugün güneş doğdu’ tezahüratları attı. Anne Yıldır ve Emre’nin ablaları birbirlerine sarılarak, sevinç gözyaşlarına boğuldu.
 “Bu dava tüm mağdur çocuklara umut ışığı olsun”
 Avukat Merve Uçanok, “Geçtiğimiz yıl Ağustos ayından beri bir hukuk mücadelesi veriyoruz. Meslektaşım Beyza Demir ile beraber karar celsesine katıldık. Nihayet bir karar verildi ve sona gelindi. Sanık hakkında 26 yıl hapis cezası kararı verildi. İndirim uygulanmadı sanığın tutukluluk hali de devam ediyor. Biz mutluyuz çünkü suçun sanık tarafından işlendiğinin tespiti ve sanığın cezalandırılması bizim için önemliydi. Emre hayattayken başlatmıştı bu hukuk savaşını ve annesine 'Anne ben kirlendim, lekelendim yıkanıyorum, yıkanıyorum ama temizlenemiyorum diyordu. Anne benim için artık güneş doğsun diyordu. Artık adalet sağlansın diyordu. Evet bugün adalet sağlandı geç oldu belki ama sonunda adalet sağlandı. Emre aramızda yok ama adalet sağlandığı için Emre mezarında rahat uyuyacak. Bu dava tüm mağdur çocuklara umut ışığı olsun. Bunu canı gönülden diliyorum.
  Ses kaydı ile ilgili değerlendirmelerin mahkeme kararının gerekçesinde bahsedileceğini belirten Avukat Merve Uçanok, gerekçede karar yazıldığında sonucu göreceklerini belirtti.
Güçlükle ayakta duran acılı anne Hülya Oya Yıldır, davanın başından sonuna kadar yanında olan herkese teşekkür etti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği arasında  İş Birliği anlaşması imzalandı
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri...
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI