SİVRİSİNEKLE MÜCADELEMİZE DEVAM

SİVRİSİNEKLE MÜCADELEMİZE DEVAM

SİVRİSİNEKLE MÜCADELEMİZE DEVAM

SİVRİSİNEKLE MÜCADELEMİZE DEVAM
23 Mart 2019 - 07:44
Reklam

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu Belediyenin bahar ayının gelmesi ile birlikte sivrisinekle ilgili mücadelesini anlattı. Tanrıkulu ; “Halkımız sadece dumanlama yaparak veya araçlar dolaşarak mücadele yapıldığını sanıyor. Kış boyunca belli program dâhilinde de çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

 

Bazen bilmeden kendi sivrisineğimizi kendimiz üretiyoruz. Özellikle durgun suları dökmek gerekiyor diye vatandaşlara uyarıda bulunan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, “Sivrisinek karasinek haşere mücadelesi 9 yıl önce belediye başkan yardımcısı olduğumda belediyenin kendi olanaklarıyla yapmaya karar verdik. Her sezon başlamadan önce halkı bilgilendirmek gerekiyor. Halkımız, kutu kolanın yarısı kadar su birikintisi, bahçesinde yoğurt kovası kadar su olduğunda bir mahalleye yetecek kadar sivrisinek üretiyor. Bazen bilmeden kendi sivrisineğimizi kendimiz üretiyoruz. Özellikle durgun suları dökmek gerekiyor. O suya ihtiyaç varsa ince bezle örterek sivrisinek üremesine engel oluruz. Halkımız sadece dumanlama yaparak veya araçlar dolaşarak mücadele yapıldığını sanıyor. Kış boyunca belli program dahilinde de çalışmalar yürütüyoruz. Bu konuda çok ciddi bilim insanlarıyla da toplantılar yaptık. Recep Gürkan Başkan başkanımızla beraber Almanya’da bir vakıfla da önemli çalışmalar yapıldı.

                Önemli olan halkımız ‘belediye mücadele yapmıyor Edirne sinekten geçilmiyor’ diyor ama Edirne’de çok ciddi ve önemli sorunumuz var. O da kaçak çeltik alanları. Tarım Müdürlüğü’ne Çeltik Komisyonu’na insanlarımızın başvuru yaparak çeltik ekme izni alması gerekiyor. Çeltik Kanununa göre son evden bir kilometreye yakın çeltik ekemiyorlar. Kazanova deresinde Olin’in arkasında evlerimizin dibine kadar kaçak ekim de yapılıyor. Kışın tüm metruk alanları her yerde ilaçlama yapıyoruz. Halkı bilinçlendirmek üzere bilgilendirme formları dağıtıyoruz. Bir avuç su birikintisi bile bir mahalleye yetecek kadar sinek üretebiliyor.

                SİTE YÖNETİCİLERİMİZE VE SİTEDE OTURAN DOSTLARIMIZA DA ÇAĞRIM OLACAK

                Doğalgaza geçildiğinden sitelerin altında artık kalorifer kazanları kapatıldı. Site altlarında bazen su birikintileri kalıyor ve o su birikintileri kurutulmalı. Yurt-Kur Güzel Sanatlar Spor Lisesine inen 1985 yılında yapılmış bir kanalizasyon sistemimiz var. O sistem yıllar içinde çökmeler olduğundan kanalizasyon deresi oluşmuştu. Biz ilaçlama yapıyorduk. Bu yıl karar verdik Recep Gürkan Başkanımızla da defalarca o yere gittik. Yarın çalışmalar başlayacak ve Hacıkuşlar mevkii, Fatih Mahallesi, Kutlutaş ve Tıp Fakültesi Hastanemizin sivrisineklerini ürettiğini bildiğimiz o kanalizasyonu da kapalı sisteme alacağız. Böylece o bölgelerdeki lağım kokusu sorununu çözüp sivrisinekten kurtarmış olacağız. Belli güzergâhlarımızda çalışıyor ve bilim insanlarımızla oturup çalışmalar yapıyoruz. Halkımızla beraber bu mücadeleyi bu yıl da belediye ile birlikte yapacak.Karaağaç İki Köprü arasında da çalışmalar aynı anda yapılıyor ve belediye olarak biz de teknik destek veriyoruz. İşletme sahiplerine de belediyemizle işbirliği içinde çalıştıkları ve mücadeleye yardımcı oldukları için çok teşekkür ediyorum. Bu mücadele halkla beraber yapıldığında başarıya ulaşıyor. Ortak çalışmalarda bulunan kurumlarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum.” Dedi.

 

Yeşim Dramalı

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FOTOĞRAF TUTKUNLARI BİR ARAYA GELDİ
FOTOĞRAF TUTKUNLARI BİR ARAYA GELDİ
AVRUPA'YA GİDEN YOLCULARIN TESTLERİ NEGATİF
AVRUPA'YA GİDEN YOLCULARIN TESTLERİ NEGATİF