SORUN OLMAZ DEDİLER, BİR ADIM İLERLEMEDİLER

SORUN OLMAZ DEDİLER, BİR ADIM İLERLEMEDİLER

SORUN OLMAZ DEDİLER, BİR ADIM İLERLEMEDİLER

SORUN OLMAZ DEDİLER, BİR ADIM İLERLEMEDİLER
30 Temmuz 2019 - 04:15
Reklam

YEŞİM DRAMALI
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 658’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerini değerlendirdi. Kırkpınar’da belediyenin 4 milyon 272 bin lira giderinin olduğunu açıklayan Gürkan, gelirin ise 1 milyon 414 bin lira olduğunu belirtti. Ankara’dan hiçbir maddi destek almadıklarını ifade eden Gürkan, her şeyin olduğu gibi bunun üstünden de geldiklerini söyledi. Yeni Er Meydanı için Bakanlığın 5 yıldır ‘sorun olmaz’ dediğini ancak hiçbir şeyin yapılmadığını belirten Gürkan, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 1-7 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen 658’inci Tarihi Kırkpınar Güreşleri ile ilgili açıklama yaparak, Belediyenin 4 milyon 272 bin 207 lira giderinin, 1 milyon 414 bin 224 lira da gelirinin olduğunu belirtti. Gürkan,  “Geçtiğimiz yıllara göre bu yıl gelir-gider makası daha iyi durumda fakat 658’inci Kırkpınar’ı 2 milyon 857 bin 983 lira eksi bakiye ile tamamladık” dedi.
Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği’nin, Kırkpınar alanının yerinin değişmesi ile ilgili talebi hakkındaki soruya da; “Temeli olan bir talep değil. Yeri değişirse, Kırkpınar UNESCO Listesi’nde çıkar” şeklinde cevap verdi.
 658’İNCİ KIRKPINAR 2 MİLYON 857 BİN 983 LİRA EKSİ BAKİYE İLE TAMAMLANDI
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, basın mensuplarıyla Belediye Kent Ormanı’nda bir araya gelerek, 658. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin bu yılki bölümünün gayet iyi geçtiğini belirtti. Belediyenin Kırkpınar ile ilgili gelir-gider durumu hakkında da bilgiler veren Başkan Recep Gürkan, “  2020 yılı Kırkpınar Güreşleri Ağalığını kazanan Seyfettin Selim’in, ağalık bedeli 661 bin lirayı zamanı içerisinde Belediyeye yatırdı. 1-7 Temmuz tarihlerinde düzenlenen Kırkpınar için Belediyenin 4 milyon 272 bin 207 lira giderinin, 1 milyon 414 bin 224 lira da geliri oldu. Bu rakamlardan da anlaşılacağı üzere bu sene Kırkpınar’ı 2 milyon 857 bin 983 lira eksi bakiye ile tamamladık. Geçtiğimiz yıllara göre bu yıl gelir-gider makası daha önceki yıllara göre daha iyi durumda” dedi.
Güreş Federasyonu Başkanı ile görüşmelerinde önümüzdeki yıl Kırkpınar için Güreş Federasyonu’ndan bir destek geleceğini umut ettiğini ifade eden Gürkan, “Kendisine, lisansı siz veriyorsunuz, giderini biz karşılıyoruz dedim. Bunu birçok yetkiliyle de görüştüm. Önümüzdeki yıl bu konuda bir destek geleceğini umuyor ve bekliyorum. Özellikle de Güreş Federasyonu’ndan” şeklinde konuştu.
GÜREŞLERE MEDYA İLGİSİ REKORDU
Kırkpınar Güreşleri’nin DMAX kanalından canlı yayını ile ilgili kendilerine kızanlar ve tepki gösterenler olduğunu da kaydeden Gürkan, buna rağmen bu yılki güreşlerin televizyondan izlenme ve sosyal medya platformlarındaki takip rakamlarına göre önemli izlenim sayılarına ulaştığını söyledi.  Gürkan, “Son gün özellikle toplamda 30 milyonun üzerinde iletiyi yakalamışız. Kırkpınar için bu müthiş bir sayı” dedi.
SARAYİÇİNE KALICI YAYA KÖPRÜSÜ YAPILACAK
Bu yıl Sarayiçi’nde yapılan kazı çalışmaları nedeniyle kurulan yaya köprü konusunda Edirne Valisi Ekrem Canalp’e teşekkür eden Gürkan; “ Belediye olarak bu alana kalıcı bir köprü yapmak istediklerini ve bu amaçla 4 yıl önce bir proje ile Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’na müracaat ettik. Bu alana sürekli kalıcı bir yaya köprüsü yapacağız. Kurul projemizi inceledi ve bazı düzenlemeler istedi. Bunları tamamladık ama bu yıla yetişmedi. Bu alana 2 giriş vardı ama Bakanlık Fatih Köprüsü tarafındaki alanı ören yeri ila edince bu giriş teke düştü. Bu nedenle oraya mutlaka kalıcı bir köprü yapmamız gerekiyor. Kurul projemizi onayladığı gibi köprünün hemen yapımına başlayacağız” şeklinde konuştu.
BİZ KIRKPINAR’I ORADAN TAŞIDIĞIMIZ ANDA UNESCO’DAN ÇIKIYOR KIRKPINAR
Gazetecilerin, Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği’nin, Kırkpınar alanının yerinin değişmesi ile ilgili talebi hakkındaki sorusunu da cevaplandıran Gürkan bu konuda da şunları söyledi: “Tabii ben herkesin düşüncesine saygılıyım. Onlar böyle düşünebilir ama herkes bulunduğu noktadan bakıyor bu tür işlere. Kırkpınar 2010 yılında UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne girdi. Biz Kırkpınar’ı oradan taşıdığımız anda da UNESCO’dan çıkıyor Kırkpınar. Bunun kimse farkında değil. UNESCO’ya giren eserlerin gelenekselliği diye bir kavram var. Kırkpınar 1 hafta. 1 haftada oranın yapısı mı, eko sistemi mi bozuluyor.  Bu talepleri saygıyla karşılıyorum ama bunun çok temeli olan bir talep olduğunu da düşünmüyorum açıkçası.”
 EDİRNE ESNAFINA GURBETÇİYİ DÜKKÂNINDA BEKLEME, GURBETÇİNİN AYAĞINA GİT DİYORUZ
Kapıkule’de kurulan çadır ile ilgili sorularını da yanıtlayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye olarak bu alana izin verildiğini söyledi. Çadır alanında Edirne esnafı dışında başka bir esnafın olmayacağını hatırlatan Gürkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yıl yurda girişte rekor kırılıyor. Mesela 20 bin kişinin 1 günde yurda giriş yaptığını düşünelim. Bunlardan kaç tanesi merkeze geliyor. Bin kişiyi geçmez. Onlar da zaten tarihi mekanlara, çarşı merkezine ya da konaklama için otele geliyor. Merkez dışındaki semtlere de gitmiyorlar. Bu çadırda Edirne esnafı dışından kimse bulunmayacak. Esnaf birlikleri ve çarşı yönetim başkanlarının istedikleri gibi çalışacaklar. Kesin kural bu. Zaten Esnaf odaları da, çarşı yönetimleri de bunu biliyor ve bu konuyu takipteler. Yurda girenlerin % 95’inden kimse yararlanamıyor maalesef. % 5 i de merkezde kalanlar. Oysaki bizim hedefimiz % 95’e en azından bir sakız satabilmek. Edirne esnafına gurbetçiyi dükkanında bekleme, gurbetçinin ayağına git diyoruz. Ne isterlerse satsınlar orada. Buradaki kiralar da düşük. Biz dedik ki, Edirne esnafı dışından bir kişi olursa derhal burasını kapatırız. Biz Belediye olarak Edirne esnafı için izin verdik. Gitsinler ekmek paralarını kazansınlar bu ekonomik krizde. Edirne esnafı, Edirne’ye ait yöresel ürünlerini burada rahatlıkla satabilecekler sonuçta bu alanda”.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
LODOS, YAĞMUR, SOĞUK VE KAR GELİYOR
LODOS, YAĞMUR, SOĞUK VE KAR GELİYOR
CİP TARLAYA DEVRİLDİ, SÜRÜCÜ YARALI
CİP TARLAYA DEVRİLDİ, SÜRÜCÜ YARALI