STOPAJ UYGULAMASI KALKMASI GEREKİR

STOPAJ UYGULAMASI KALKMASI GEREKİR

STOPAJ UYGULAMASI KALKMASI GEREKİR

STOPAJ UYGULAMASI KALKMASI GEREKİR
29 Haziran 2019 - 04:59

Mert SOYLU
Kirada olan esnafın belini büken en büyük sorunlardan biri olan Stopaj uygulaması sorun haline geldi. Esnaflar yapılacak bir düzenlemeyle bu sorunun aşılmasını bekliyor.
Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz, Verginin vergisi olan stopaj uygulaması esnafımızın üzerinden kaldırılmalı. Mülk sahibinin ödemesi gereken vergiyi esnafımız ödüyor ve bu da haksız bir düzen oluşturarak esnafımızın kazancından götürdüğünü söyledi.
ESNAFIN ÜZERİNDEKİ YÜKÜ KALDIRSINLAR
Stopaj uygulamasının, vergi yükünü mülk sahibinden alıp başkasına verilmesi olduğunu belirten Cingöz, “Verginin vergisi olan stopaj uygulaması esnafımızın üzerinden kaldırılmalı. Mülk sahibinin ödemesi gereken vergiyi esnafımız ödüyor ve bu da haksız bir düzen oluşturarak esnafımızın kazancından götürüyor. Esnafımız kira ödediği dükkânın vergisini ödüyor. Mülk sahibinin ödemesi gerekirken, kirayı alan değil veren tarafın ödemesi haksız bir düzen oluşturuyor. Stopaj uygulaması esnafımızın sırtındaki birçok yükün yanına yük oluyor. Kira geliri 30 bin TL’yi aşan kira gelirlerinde iş yeri sahipleri beyanname veriyor fakat vergi ödemeyerek vergi iadesi alıyor. Ama esnafımız bunu zarar etse dahi ödemek zorunda. Finansal sorunlar, kiralar, sigorta primi vs. derken birçok kalemde ödemesi olan esnafımızın üzerinden stopaj uygulaması kaldırılmalı. Bu esnafımıza bir ayrıcalık değil, hakkını teslim etmek demektir. Stopaj tamamen kaldırılmalı ya da oranı yüzde 5’e düşürülmeli. Hükümet, yasal düzenlemeyi yaparak esnafın  üzerinden bu sorunu atması lazım”dedi.
ÇIRAKLIK SÜRESİ SİGORTA BAŞLANGICI SAYILSIN
Meslek liselerinde yapılan staj ve işin öğrenildiği çıraklık eğitim dönemi emeklilikte geçerli olmadığını ifade Cingöz,” Ekonominin temel yapı taşı esnaf ve sanatkârımızın da ekonomik kalkınmanın da en önemli unsuru mesleki ve teknik eğitimdir. İç piyasada gerekli olan ve sürdürülebilir, güçlü bir kalkınma için ara eleman açığını mesleki ve teknik eğitim kapatır. Devletin de katkılarıyla mesleki ve teknik eğitimin önemi her geçen gün daha da fark ediliyor. Esnaf ve sanatkârlarımızın mesleklerinin devamı için de ekonomimiz için de çırak olmak, meslek edinmek ve bunu devam ettirmek çok önemliMesleki ve teknik eğitimde alınan eğitim, verilen emek asla yadsınamaz. Çırakların emeklerinin değerinin karşılığı da verilmeli. Çırakların sigorta başlangıcı çıraklık dönemi itibari ile başlamalı. 1 milyon civarında bu emeğin karşılığını bekleyen vatandaşımız var. Çıraklık döneminin sigorta başlangıcı sayılması mesleki eğitimi daha cazip hale getirecektir. Bu da çırak sayısında artışı sağlayacaktır” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SAROS KÖRFEZİ'NDE AY BALIĞI GÖRÜNTÜLENDİ
SAROS KÖRFEZİ'NDE AY BALIĞI GÖRÜNTÜLENDİ
KEŞAN OSB’DE İŞLER RAYINDA, UZUNKÖPRÜ OSB’DE İSE İŞLER KARIŞIK
KEŞAN OSB’DE İŞLER RAYINDA, UZUNKÖPRÜ OSB’DE İSE İŞLER...