SÜT ÜRETİCİSİ ÜZGÜN

SÜT ÜRETİCİSİ ÜZGÜN

SÜT ÜRETİCİSİ ÜZGÜN

SÜT ÜRETİCİSİ ÜZGÜN
19 Haziran 2021 - 09:22

Ulusal Süt konseyi tarafından çiğ süte yapılan 40 kuruşluk zammı değerlendiren Tarım Kooperatifleri Merkez Birliğine Bağlı Edirne Köy-Koop Birliği Başkanı Ahmet Erken, fiyatın üreticiyi memnun etmediğini söyledi.
Çiğ süt fiyatlarına yapılan 40 kuruşluk zammı değerlendiren Tarım Kooperatifleri Merkez Birliğine Bağlı Edirne Köy-Koop Birliği Başkanı Ahmet Erken; “2 gün önce ulusal süt konseyi tarafından soğutulmuş çiğ inek sütü fiyatı açıklandı. Her süt fiyatlarının açıklanmasından sonra hayal kırıklığına uğruyoruz. 2015’ten beri yapılan toplantılarda hiçbir zaman üretici tarafının talepleri doğrultusunda fiyat açıklanmadı. Zaman zaman bakan oluruyla süte belirli arz ve talep dönemlerinde destekleme de veriliyor. Biz 7 Haziran toplantısında gıda komitesi bakan yardımcımızın da olduğu toplantıda süt üreticisinin süt fiyatının günün koşulları doğrultusunda 3.400-3.500 olması gerektiğini bizim genel başkanlarımız tarafından söylendi.  Aynı zamanda 30-40 kuruş desteklemenin buna göre devam ettirilmesi yanında taleplerimiz genel başkanımız ve diğer sivil toplum kuruluşlarının katılan genel merkez yöneticileri bu doğrultuda talepleri olmuştur. 2 yıldan beri süt fiyatlarının açıklanmasında gıda izleme komitesi de taraf oluyordu. Gıda izleme komitesi tarafından da enflasyona göre ayarlama yapıldığı söyleniyordu. Ben de birliğimin de ulusal süt konseyine üyedir” dedi.
ULUSAL SÜT KONSEYİ TOPLANTILARINA BİZLER DAVET EDİLMİYORUZ
Süt konseyi birliği toplantılarına davet etmemesine sitem eden Erken;“Günde 300-350 ton süt pazarlamaktayız. Bütün yükümlülüklerimizi yerine getirmemize rağmen ulusal süt konseyi toplantılarına bizler davet edilmiyoruz. Sadece ulusal süt konseyinin seçimlerinde seçilmiş olan temsilci ve yöneticileri katılıyor. Bu toplantıya farklı bir kurum da katıldığı söylendi. TMO’nun ulusal süt konseyinin belirleyeceği gıda izleme komitesinin referans fiyatının belirleneceği toplantıya TMO yetkililerinin de katıldığı ifade edildi. Ulusal süt konseyi başkanı tarafından. Detaylarını ben açıklamak istemiyorum”dedi.
TMO SÜT FİYATLARINI BELİRLEMEDE NİYE VAR
Erken; “ Niye TMO’nun süt fiyatlarını belirlemede orada olduğu biz merak ediyoruz. Ve sonra dendi ki yapılacak olan süt referans fiyatının yüksek olmayıp yem fiyatlarına destek amaçlı süte verilen desteğin bir kısmını yem üreticileri yem fabrikalarına destek amaçlı verileceğini ifade edince akıl tutulması yaşadık. Eğer bu sütü biz üretiyorsak bu sütün bütün zorluklarına bizler katlanıyorsak tüketiciye en iyi kalitede süt üretmeye çalışıyorsak üretici de ürettiği sütün alın terinin hakkını almalıdır. Çiğ inek sütü referans fiyat açıklamasında üretici memnun mudur. Ben memnun olmadığım için üreticime de soruyorum” olduğunu ifade etti.
ÜRETİCİ MUTSUZ AMA SÜT ÜRETİMİNE DEVAM EDİYOR
Süt üreticisinin mutsuz olduğunu kaydeden Erken; “Üretici daha da mutsuz ama buna rağmen yine bölgemizde sürekli süt üretimi devam etmekte. Geçen yılın haziran ayına göre yapılan karşılaştırmaya göre mayıs ayından 1 Hazirana kadar dökülen sütle, 2021 yılı mayıs ayının arasında 159 ton fark var. 759 ton bir yıl mayıs ayına göre üretimimiz daha fazla. Demek ki sıkıntı üretim tarafında yok. Sıkıntı sütün fiyatını belirleme kısmında. Birden çok bakanlığın müdahil olmasından kaynaklı bir sıkıntıdır. Ulusal süt konseyi ve Tarım ve Ormancılık Bakanlığına kalsa belki süt 3.400 değil de 3.4-3.5 olabilirdi diye düşünüyorum. Buna rağmen 2020 yılında ilk aylarında 400 TL olan destek daha sonra 6. Aydan sonra 30 kuruşa düştü” dedi.
AĞUSTOS AYINDA SÜT FİYATI YENİDEN REVİZE EDİLMELİ
Şuna bir litre sütle bir kilo yem alınsa da süte iki ay sonra yeniden fiyat verilmesi gerektiğinin altını çizen Erken; “Bunun sürdürülebilmesi için yem fiyatları her zaman 1 litre sütle 1,5 kg yem alınırsa istihdamı sürer diye söylüyoruz. Şu an da 1 kilo süte 1 kilo yem alamama durumuna geldik.
Ağustos sonunda bir toplantı daha yapılabilir ilave bir süt fiyatı verilebilir. Bu konuda çalışmalarımız ağustos ayı içerisinde olacaktır. Enflasyona dolara euroya göre çalışmalar olacaktır. Aldığımız fiyat üretici bizleri tatmin etmese de alınan fiyat fiyattır üreticiye hayırlı olsun diyorum. Özellikle vurguluyorum mutlaka süt fiyatının üretici örgütler tarafından mutlaka üretici örgütlerin bölgesel süt fiyatında yapılan girdilerin de bizzat bizler tarafından sorularak açıklanmasında fayda olacağını düşünüyorum”dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği arasında  İş Birliği anlaşması imzalandı
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri...
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI