TRAKYA BİRLİK, ÜRETİCİSİNİN SESİ OLDU

TRAKYA BİRLİK, ÜRETİCİSİNİN SESİ OLDU

TRAKYA BİRLİK, ÜRETİCİSİNİN SESİ OLDU

TRAKYA BİRLİK, ÜRETİCİSİNİN SESİ OLDU
19 Haziran 2021 - 09:22

Ayçiçeği hasadı öncesinde Ankara’da çeşitli temaslarda bulunarak üreticinin yağlık ayçiçeği ile ilgili beklentilerini Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a aktardıklarını açıklayan Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün,  güzel bir sezon beklediklerini ifade etti.
Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün, Başkan Vekili Hilmi Kahraman, Yönetim Kurulu Üyeleri Remzi Kobak, Şafak Kırbiç, Genel Müdür Hakan Çalen, Ankara’ya giderek çeşitli ziyaretlerde bulundu.  Trakya Birlik heyeti Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop’u ,Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal’ı da ziyaret ederek piyasalarındaki gelişmeleri değerlendirdi. Ardından Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüşen Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün,  yaklaşan yağlık ayçiçeği hasat sezonu öncesinde üreticilerin beklentilerini Ticaret bakanına iletti.
Ankara temaslarını değerlendiren Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün, hasat sezonu öncesinde beklentileri yetkili makamlara ilettiklerini söyledi. Akgün, “Şimdi yeni dönemle beraber Ankara temaslarımızda başlamış oldu. Bu temaslarımızın sebebi yeni Ticaret Bakanımıza yönetim kurulu olarak hayırlı olsun demek için gittik. Aynı zamanda orada bir toplantı gerçekleştirdik. Yağ sanayicilerin ve Ticaret Bakanlığımız ve Trakya Birlik olarak bizimde bulunduğumuz bir toplantı gerçekleştirdik. Önümüzdeki sezonla ilgili yapılması gerekenler ve bununla ilgilide vergilerin sıfırlanmasıyla alakalı gazetelerde çıkmıştı bu daha öncede sıfırlanmıştı ama rafine yağ’da bir düşüş var burada. Yeni sezonla ilgili fiyatları ve bununla ilgili çekincelerimizi, ne olması gerektiğini bunların hepsini bir bir anlattık. Yılında getirdiği yağışlar ve çok güzel bir yıl olması ayçiçeği fiyatının yüksek olmasıyla beraber tüm Türkiye’de ekili alan olması ve 1 milyon 600 bin ton civarında bir ürün yelpazesi gelişecek gibi duruyor. Biz 1 milyon 200 bin ton ve 1 milyon 300 bin ton civarı üründen buraya geldik ve ülkenin burada bir kazancı olacaktır. Bu kazançla beraber çiftçinin de bir kazancı olması lazım, çiftçi kazanmazsa bu ayçiçeğini ekmez. Önce bizim girdilerimizle alakalı gübre fiyatlarımızın bin 800 TL’lerden üre gübresinde 4 bin TL’lere, bütün ürün girdilerinde yüzde 80, yüzde 110 gibi artışlar var. Bu artışları dile getirdik. Bizim üreticilerimizin de kazanması lazım, bizim yıllardan beri meclis araştırma komisyonunda da çıkan 1-2’diye bir şey vardır. Buğday 2 bin 500 ise ayçiçeği en az 5 bin gibi bir uygulama vardır. Bununla beraber biz daha fazlasının olmasını istiyoruz ama şartları da zorlayacağız. Çalışmalarımız devam ediyor bu konuda ticaret bakanlığımızla görüştük ve tarım bakanlığımızla da çalışmalarımız devam edecektir. Sezonun iyi geçeceğini, verimli bir yıl olacağını ümit ediyoruz. Bu çalışmalarımızla beraber girdilerimizde göz önüne alınarak yeni ve iyi fiyatlar oluşur diye bekliyoruz” dedi.
 BEKLENEN GENEL KURUL 22 HAZİRAN’DA
Pandemiden dolayı geç yapılacak olan genel kural ilgili açıklamada bulunan Akgün; “Pandemiden dolayı bizim 10’uncu ayda yapacağımız genel kurullarımız 12’inci ayda yapacağımız genel kurulları tamamlayamadık. Bununla beraber birkaç sefer karar almamıza rağmen süreci tamamlayamadık. Bu hafta Edirne Balıkesir, Sakarya Kooperatifleri kalmıştı onları tamamladık. Ayın 22’sinde ise birliğimizin genel kurulu var. İnşallah Salı günü genel kurulumuzu tamamlayacağız. Tamamlarken yine pandemi kurallarına uyarak, bütün delegelerimizi salonun metrekaresine göre davet edemedik. Pandemi kurallarına uyarak tamamlamamız lazım çünkü genel kurullarımız çok geç kaldı. Bu genel kurullarımızı tamamladıktan sonra Trakya Birlik kendince 2019 yılında 2 bin 500 TL’ye aldığımız ayçiçeğinin ve bunun üzerine de 2 bin 707 TL, 207 TL 20 Kuruş fark vererek yağ oranından gelen ve bunu 2 bin 707 TL’ye tamamlamıştır. Bu süreç bittikten sonra herkesin beklediği her yıl dağıtılan kar paylarımız vardır. İnşallah kar paylarını bu genel kurulda görüşüldükten sonra dağıtımını gerçekleştirmiş olacağız. Bunlar çok yüksek paralar olmamış olsa dahi herkesin hatırlaması gereken bir şey var biz geriye dönük olan bazı şeyleri çok çabuk unutabiliyoruz. 2019 yılında 2 bin 500 TL’ye aldığımız ürün biz ayçiçeği alımını sonuna kadar devam ettirdik ve hiç kimseyi geriye çevirmedik. O zaman zarfında Trakya’da ve Konya’da olmak üzere 2 bin 100 TL’ye kadar fiyatlar geriledi ama biz bundan hiç gocunmadık yolumuza devam ettik. Allah’ımıza çok şükür para kazandık ve kar payı da dağıtmış olduk”diye açıkladı” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği arasında  İş Birliği anlaşması imzalandı
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri...
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI